Járt már karintiai slow food lakomán? Ott aztán megadják a módját
Amíg Magyarországon a street food hódít, addig a szomszédos Ausztriában a slow food éli virágkorát. Egy karintiai gasztrotúra résztvevői nemcsak ízlelőbimbóikat kényeztethetik, de megtanulhatják elkészíteni a hagyományos alpok-adriai konyha jellegzetes ételeit is.
A magyarul egyszerűen csak „komótos étkezésnek” fordított mozgalmat egy olasz gasztronómiai szakíró, Carlo Petrini indította útjára Párizsban, 1989-ben. A slow food komplex szemléletmódot képvisel, amely a mezőgazdasági termeléstől az értékmegőrzésig sok mindent magában foglal. A „megadjuk a módját, megadjuk az idejét” elv az étkezésen túl az alapanyagok gyártására is kiterjed. Kiemelt szerepe van a helyi alapanyagoknak, a tájegységre jellemző étkezési kultúrának, a hagyományos eljárással készített élelmiszereknek és italoknak. A slow food hívei vallják, hogy joguk van a valódi, természetes ízekhez.
A slow food mozgalom azóta Japántól-Ausztriáig az egész világot behálózta, de nem országos szervezetekből áll, hanem helyi kötődésű csoportosulásokból. A szervezetben ezeket a latin eredetű convivium szóval jelölik, ami szűkebb értelemben közös lakomát, azon túl inkább valamilyen közösséget, együttes megélést jelent. A nemzetközi szövetségnek 130 országban, több mint 100.000 tagja van, akiknek közös céljuk, hogy megóvják a lakóhelyükre jellemző konyha ízvilágát és hagyományait, valamint támogassák a térség mezőgazdaságát.
A világ legnépszerűbb slow food desztinációja
A Karintiai Slow Food konvivium 2006-ban jött létre. Az Alpok-Adria konyha egyedi ízvilágának – melynek különlegességét az osztrák, olasz és szlovén hatások keveredése adja –, valamint a helyi gazdák kitartó munkájának eredménye, hogy ez a régió mára a világ első számú slow food desztinációjává vált. Az ide látogatók nemcsak a hagyományos élelmiszerek készítőit kereshetik fel, de maguk is megtanulhatják az itteni ételek elkészítésének fortélyait főzőtanfolyamok és üzemlátogatások keretében.
Egy város, három kultúra: Klagenfurt |
Karintiai látogatásunk során érdemes útba ejteni a tartomány fővárosát Klagenfurtot. Az itt élő emberek kifejezetten lazák, már-már olaszosan könnyedén veszik az életet, a belváros épületeinek stílusa olaszos, a piacokra és az ünneplés módjára pedig a szlovén mentalitás hat. A gasztronómiai kínálatra is jellemző a kulturális sokszínűség, az Alpok–Adria térség három konyhájának legjavát ötvözik a helyi ételek. Öt dolog, amit feltétlenül ki kell próbálni Klagenfurtban 1. Vízi élmények Ausztria legnagyobb strandfürdőjében 2. Hajókázás a Wörthi-tavon 3. Kerékpározás Veldenbe a kiépített kerékpárúton 4. Séta a Minimundus különleges, miniatűr világában 5. Kilátás a Pyramidenkogelből, a világ legnagyobb fából készült kilátótornyából. |
Egy nap a Gailtal völgyében
A régióban kiemelkedik a finomságok völgyének becézett Gailtal. A mozgalomhoz csatlakozott helyi vendéglátóhelyek és szálláshelyek reggelire gailtali sonkát-, szalonnát-, sajtot-, és vajat adnak ropogós héjú Lesach-völgyi kenyérrel, amelynek sütési kultúrája felkerült az UNESCO világörökségi listájára. A kínálatból nem hiányozhat a helyi gyógynövényekből készült tea és a termelői méz sem.
A kiadós étkezés után nézzük meg alaposan ezt a térképet, majd induljunk útnak, hogy ne csak a völgyben élvezhessük, de otthon is újra elkészíthessük a helyi különlegességeket.
Lesachtalban malomtúra keretében lehet megismerni a hagyományos búzaőrlés rejtélyeit, az udvari kemencékben pedig kenyeret is süthetünk. A Zankl család stollwitzi hegyi gazdaságágában megnézhetjük, hogyan készülnek a kiváló sajtok. Sissy Sonnleitner gailtali ínyencműhelyében örömfőzésben lehet részünk, ahol a vegetáriánus étkezést ötvözik a tradicionális ételekkel. Sissy testvére, Inge Daberer biohotelt üzemeltet, tőle a fűszerek titkait lehet elsajátítani.
Hermagorban szalonnaszemináriumokon képezhetjük magunkat, ahol a helyi hentesek húsfüstöldékben mutatják meg, hogyan készül a szalonna. Herbert Zwischenbrugger és felesége évente 1500 kg mézet termelnek, és gailtali méhészetük specialitásaiból kóstolót is tartanak. A vidéken termesztett fehér kukorica kiváló minőségű, tökéletesen alkalmas polenta és egyéb fogások elkészítéséhez. Fehér kukorica főzőskurzust több „slow food” megjelelölésű helyen tartanak.
Ezeket ne hagyja ki, ha Karintiában jár |
1. Templomnapi leves Az egyik legkülönlegesebb karintiai fogás az élénksárga húsleves. A titka, hogy sokféle húsból készül: marhahús, sertéshús, tyúkhús, bárányhús és borjúhús is kerül bele. Színét a fűszerek királynőjétől, a sáfránytól kapja, de helyben termesztett fűszernövényekkel és apróra vágott leveszöldségekkel is ízesítik. A templomnapi leves Ausztria legnagyobb hagyományőrző rendezvényének, a júliusi villachi búcsúhétnek elmaradhatatlan fogása. 2. Karintiai Reindling A kuglófszerű sütemény nevét a reindl sütőformáról kapta. A kinyújtott kelt tésztát megkenik olvasztott vajjal, megszórják cukorral, megtöltik fahéjjal és mazsolával, szorosan feltekerik és így helyezik sütőedénybe. A sütemény önmagában, kávéval vagy teával is finom, de templomnapi leveshez és húsvéti sonkához is adják. 3. Karintiai lazacpisztráng Karintiát a tavak tartományának is szokták nevezni. Második legnagyobb és egyben legmélyebb tava a Millstatti-tó, a karintiai lazacpisztráng lakhelye. Legegyszerűbb változata, amikor rozmaringgal és citrommal fűszerezik és vajban megsütik. 4. Karintiai töltött tésztatáska A fodros szélű, raviolira emlékeztető tésztabatyuk különlegessége a töltelék. Hagyományosan pirított hagyma, főtt burgonya és karintiai darabos túró egyvelegéből készül, amit friss fodormentával, turbolyával és petrezselyemmel ízesítenek. A megfőtt tésztabatyukat általában forró vajjal tálalják, de Dél-Karintiában a szlovén szomszédság miatt apróra vágott, sült, fűszeres szalonnával kínálják. A tésztaételt anno „legényfogónak” is használták: az eladósorba került lányoknak a tészta fortélyos összecsippentésének bemutatásával kellett bizonyítani házasságra való alkalmasságukat. 5. Cirbolyapálinka Karintiától-Stájerországig húzódik Európa legnagyobb összefüggő cirbolyafenyő erdeje. A helyi snapszok lestyánból és tobozból készülnek. A cirbolyafenyő tobozait még vöröses állapotában gyűjtik be, így maga a párlat is vöröses színű lesz. |
Az oldalon elhelyezett tartalom az "Üdülés Ausztriában" márka közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.