Füstmentes
Füstmentes
Tetszett a cikk?

Sokan azzal érvelnek, hogy amíg a mamutcégek nem csökkentik drasztikusan a környezetre gyakorolt káros hatásukat, addig felesleges minden egyéni lépés, amivel a klímaválság ellen igyekszünk tenni. Pedig rengeteget tehetünk mi magunk is a hétköznapokban, hogy óvjuk a bolygónkat. Az egyéni felelősség vagy éppen az ártalomcsökkentés egy lépéssel közelebb vihet bennünket egy szebb és zöldebb világhoz. De hogyan fogjunk hozzá, mit tehetünk már ma a Földért? Tippekkel segítünk.

Mindenekelőtt érdemes tisztázni, hogy mi is az a károsanyag-kibocsátás – az ökológiai lábnyom jelentős részét ez teszi ki –, és egy-egy háztartás direkt vagy indirekt módon, mennyi üvegházhatású gázt enged a levegőbe, legyen az szén-dioxid, metán vagy éppen ózon. Ez gyakorlatilag az emberi tevékenység környezetre gyakorolt hatásának egyik mértéke, hogy megtudjuk, egy cég, az életmódunk vagy egy termék életciklusa közvetlenül vagy közvetetten hogyan járul hozzá a globális felmelegedéshez.

Kiszámolhatjuk, hogy a háztartásunk mennyi káros anyagot hagy maga után: nem mindegy például, hogy mivel és mennyit fűtünk, mivel közlekedünk a hétköznapokban, hányszor ülünk repülőre egy évben, milyen étrendet követünk, illetve kerül-e megvásárolt alapanyag a kukába. Az ugyancsak lényeges információ, hogyan internetezünk, és bár nem gondolnánk, a káros szokásaink szintén árthatnak a környezetnek. Sőt, az sem mindegy, mennyit kapcsoljuk be esténként a konzolt. Hazánkban a 2019-es adatok alapján – az erdőgazdálkodás és földhasználat során megkötött szén-dioxidot is figyelembe véve – nettó 58,9 millió tonna volt a károsanyag-kibocsátás. Az Országos Meteorológiai Szolgálat cikkéből kiderül (az elmúlt közel harminc év adatait szintén összevethetjük), hogy Magyarországon mindent összevetve 6 tonna körül alakul az egy főre jutó kibocsátás, ami Európában az átlagosnál valamivel alacsonyabbnak számít. A vizsgált évben az üvegházhatású gázok kibocsátásáért leginkább az energiaszektor tehető felelőssé (72 százalék), ezt követi az ipar, a mezőgazdaság, majd a hulladékkezelés.

Fenntarthatóbb vezetés, kevesebb repülés

A mindennapjaink része az autózás, és ha nem is tudjuk mindig elkerülni, hogy kocsiba üljünk, még csökkenthetjük a környezeti hatásait. A New York Times írása szerint egy autómentes év alatt körülbelül 2,6 tonna szén-dioxidot spórolhatunk: ebből is látszik, hogy érdemes körüljárni a fenntartható vezetés gondolatát.

Először vegyük át, van-e módunk minél többször biciklire, vonatra vagy egyéb tömegközlekedési eszközre ülni. Ha pedig autózunk, igyekezzünk minél finomabban bánni a gázzal és a fékkel, hogy így is csökkentsük a károsanyag-kibocsátást, legyünk gazdaságosabb sofőrök. Szervizeljük rendszeresen a kocsit, és időnként ellenőrizzük a keréknyomást, hiszen egy laposabb kerék kihat az üzemanyag-fogyasztásra. A városi autózást, a dugóban araszolást és a légkondicionáló használatát kerüljük, ahogy lehet. Ezen felül pedig mérlegeljük a telekocsi lehetőségét, hogy ne egyedül üljünk mindig az utastérben.

Ha nem szükségszerű az úticél szempontjából repülővel menni, érdemes más alternatívát keresni. Egy honlap segítségével kiszámolhatjuk, mennyivel kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe, ha vonatra ülünk. Egy blog még azt is táblázatba rendezte, hogy egy London-Párizs vonatútnál 91 százalékkal csökken a szén-dioxid-kibocsátás a repülővel szemben.

Vegyünk fel környezettudatos szokásokat

Az szintén lényeges, hogyan vezetjük a háztartást. Nem kis munka – pláne kezdetben –, de sokat nyerünk, ha bevásárlás előtt listát írunk. Hogy ne végezze annyi élelmiszer a kukában, nem árt megtervezni a heti menünket, hogy a maradékokat okosan felhasználhassuk. Amivel meg már nem bírunk, és fagyasztható, rakjuk el.

A legideálisabb az lenne, ha mindenki megújuló energiát használna az otthonában, de amíg nem ez a realitás, addig is próbáljunk energiatakarékosan fűteni. Az okos termosztátok segítségével nem kell fölöslegesen melegíteni egy-egy szobát, és beprogramozhatjuk annak megfelelően a készülékeket, hogy mikor töltjük a legtöbb időt a lakásban. Mind a téli mínuszokban, mind a legmelegebb hónapokban rásegíthetünk a redőnyökkel a hőszigetelésre, hogy ne menjen állandóan a légkondicionáló vagy a fűtés.

A káros szokások ugyancsak árthatnak a bolygónknak. Például a dohányzással kapcsolatban fontos, hogy a környezetre gyakorolt negatív hatásáról is szó essen, és arról is, mit tehetünk az ártalomcsökkentés érdekében. Az égés során a füstben rengeteg káros anyag keletkezik (több tucat rákkeltő is), ami nemcsak ránk, hanem a környezetünkre szintén kihatással van. A legjobb természetesen, ha egyáltalán nem dohányzunk, vagy ha már rászoktunk, akkor minél előbb tegyük le a cigarettát, ha pedig ez valamiért nem megy, akkor tájékozódjunk az ártalomcsökkentésről.

A dohányzás a légszennyezésen túl hozzájárul a talaj és a vizek szennyezéséhez is. Semmiképpen se dobjuk el a csikket, hanem helyezzük a szemetesbe vagy a csikkgyűjtőbe. A dohányosok az ártalomcsökkentés érdekében választhatnak olyan füstmentes technológiát, aminél nem kerül égéstermék a levegőbe, a talajba és a vizekbe sem. Ma már elérhetőek többféle, zsebben is elférő, hordozható hamutálak és csikktartók, hogy akkor se kelljen azokat eldobni, amikor épp nincs egyetlen elérhető hamutartó vagy szemetes sem a környéken.

A dohányzás társadalmi jelentőségű kérdéskör, amely mindenkit érint, dohányzókat és nem dohányzókat egyaránt. Jelenleg több mint egymilliárd ember dohányzik a Földön, és az előrejelzések szerint ez a szám a közeljövőben sem változik számottevően.

Ma már tudjuk, hogy számos betegség kialakulásáért felel: azonban nem elsősorban a nikotin, hanem az égés során keletkező füst és kátrány felelős a dohányzással kapcsolatos betegségek kialakulásáért. A nikotin ugyanakkor szintén nem veszélytelen, hiszen amellett, hogy erős függőséget okozó anyag, megemeli például a szívfrekvenciát és a vérnyomást is.

 

A dohányzás minden formája káros. Ha nem dohányzik ne is kezdje el! Ha már dohányzik, akkor minél előbb tegye le a cigarettát, hiszen hosszú távon csak így csökkenthetőek 100%-ban a dohányzás ártalmai. Dohányzás esetén kizárólag a dohányzás teljes abbahagyásával mérsékelhetők a legnagyobb mértékben a dohányzáshoz kapcsolódó megbetegedések kockázatai, amelyek már az első dohányzásmentes naptól csökkennek, ezért, ha valaki elhatározza, hogy leszokik, minden eszközzel támogatni kell ebben.

 

Az égés nélküli technológiák előrelépést jelentenek az ártalomcsökkentés útján a hagyományos cigarettákhoz képest azon felnőtt dohányzók számára is, akik valamiért nem szoknak le, hiszen ezekkel a technológiákkal különböző mértékben, de csökkenthetőek a dohányzás ártalmai. Egyes égés nélkül működő füstmentes alternatívák a cigarettánál akár 70-95%-kal kevesebb káros anyagot bocsátanak ki, így az ezekre való áttéréssel nagy fokú ártalomcsökkentés érhető el. Azt azonban fontos tudni, hogy a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek: ugyanúgy tartalmaznak például nikotint, mint a cigaretták, továbbá a károsanyag kibocsátás csökkenés és az egészségkárosító hatás mértéke közötti összefüggést és ezek arányát ezen új technológiák esetében még vizsgálják.

Zöld konyha a bolygónkért

Azt biztosan állíthatjuk, hogy ha visszafogjuk a vöröshús-fogyasztásunkat, az mindenképpen jót tesz a Földnek: a marhatenyésztéshez nagy legelő szükséges, és különösen víz-, valamint takarmányigényes az állattartás, ezen felül a marhák jelentős metángáz-kibocsátók. Az Oxfordi Egyetem kutatása szerint, ha az egész világ vegán étrendre váltana, 49 százalékkal csökkenthetnénk az élelmiszeripar okozta károsanyag-kibocsátást.

Az, hogy a fogásainkhoz kevesebb húst használunk, remek kiindulópont, viszont a vegetarianizmus önmagában nem mindig elég. Ha csupán tejtermékkel helyettesítjük a marhát, nem nyerünk sokat környezetvédelmi szempontból, de az se mindegy, hogy mekkora karbonlábnyomot okoz egy-egy vegán termék előállítása. A fenntartható étkezés érdekében igyekezzünk helyi termelőktől vásárolni, hogy az ellátási láncot minél inkább lerövidítsük, és főzzünk szezonálisan.

Nem mindegy, hogyan öltözködünk

Ejtsünk néhány szót a divatiparról is. Ne vásároljuk túl magunkat, és nem árt tudni, hogy a fast fashion olcsóbb darabjaival nagyobb karbonlábnyomot hagyunk magunk után, mintha vintage ruhákat választanánk. Keressük a márkáknál a környezettudatosságra utaló lógókat, és tájékozódjunk, hogy egyes anyagok előállítása milyen környezeti hatásokkal jár. Vásároljunk kevesebb, értékálló árut.

Ez a néhány tipp csupán pár példa arra, mennyit számítanak az apróságok a környezetvédelemben. Kis odafigyeléssel, ártalomcsökkentéssel rengeteget tehetünk a zöldebb életért, és nemcsak mi fogjuk tőlük jobban érezni magunkat, de a bolygó is meghálálja.

További ártalomcsökkentési tippeket talál a Dobjle100at.hu oldalán, ahol a füstmentes kalkulátor segítségével azt is könnyedén kiszámíthatja, mekkora a személyes károsanyag-kibocsátása!



Ez a tartalom társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft. A tartalom előállításában a HVG és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt, az a HVG BrandLab produkciójában készült.