Proktis-M
Proktis-M
Tetszett a cikk?

Az emésztőszervi betegségek évente rengeteg ember halálát okozzák Magyarországon. Vajon mit csinálunk rosszul, és hogyan előzhetnénk meg a bajt?

A legfőbb ellenségek

A statisztikák szerint Magyarország népessége 1980 óta folyamatosan csökken, a halálozási okok közt pedig előkelő helyen szerepelnek az emésztőrendszer megbetegedései, rögtön a szív- és érrendszeri betegségek, és a daganatos megbetegedések után. Ugyancsak aggasztó adat, hogy az utóbbi évtizedekben csaknem ötszörösére nőtt a végbél- és vastagbélrákos megbetegedések száma – mindkét nemnél a második leggyakoribb rosszindulatú megbetegedéssé vált. Férfiaknál a tüdőrák, nőknél pedig az emlőrák előzi meg.

A gyomor-bélrendszert érintő elváltozások nagy része szerencsére nem halálos kimenetelű, azonban mégis képes megkeseríteni az életünket. Ide tartoznak például a különböző emésztési zavarok, vagy a sokak által jól ismert reflux betegség, vagy akár a rendkívül kellemetlen aranyeresség is, melynek tüneteit az emberek mintegy 80 százaléka megtapasztalja élete során legalább egyszer.

Idegeskedés egy párnázott széken

Az aranyér betegség kialakulásában számos egyéb tényező mellett három fontos faktor bizonyosan komoly szerept játszik: az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód és az elhízás. A becsült adatok szerint a lakosság mintegy harmadát érintő aranyérproblémáért főként az ülő életmódot okolhatjuk.  Az órákon át tartó ülés nem ösztönzi a belek munkáját, működésük lelassul, mely krónikus székrekedéshez vezethet. Tehát aki rendszertelenül táplálkozik, sok feldolgozott élelmiszert és kevés rostot fogyaszt, keveset iszik, nemigen mozog és sokat ül, annak előbb-utóbb gondjai támadnak az emésztéssel.

A felnőtt lakosság csaknem fele munkavégzés közben szinte végig egy helyben ül, vagy egy helyben áll. Ám szabadidejében sem az edzőterembe vagy a parkba rohan: a lakosság kétharmada (67%) nem sportol még napi tíz percet sem. Az alakformálás iránt leginkább elkötelezett fiatal nőknek is csupán negyede végez a WHO ajánlásának megfelelő fizikai aktivitást (legalább napi 30 perc könnyű-közepes megterhelést). A fiatal férfiaknál valamivel jobb a helyzet: 33 százalékuk mozog rendszeresen, ám negyvenéves kor felett ez a szám is jelentősen csökken. Energiát tehát vonakodva adunk le, ám lelkesen veszünk fel: zsír, fehér liszt és finomított cukor fogyasztásában még mindig élen járunk.

Ráadásul sokaknak van olyan „rohanós” hivatásuk, ami mellett képtelenség rendszeresen és egészségesen étkezni, és többnyire nem gondoskodunk a megfelelő mennyiségű napi folyadékbevitelről sem. A rostszegény, erősen fűszeres, zsíros étrend, valamint az elégtelen folyadékfogyasztás előbb-utóbb állandó székrekedéssel és aranyeres panaszokkal társulhat.

Nem tudjuk lenyelni

Hazánkban minden harmadik ember küszködik emésztési zavarral, melyet sokszor lelki traumák, vagy bizonyos szituációk el nem fogadása okoz a szakember szerint. „A háziorvost felkeresők 25, a gasztroenterológushoz fordulók 80 százaléka lelki eredetű kórtól szenved”– véli dr. Gőgh Edit pszichiáter. Az emésztőrendszer feladata ugyanis az, hogy befogadja és feldolgozza a testbe érkező anyagokat, majd a felesleget kiürítse a szervezetből. Ez a folyamat ugyanígy vonatkoztatható a lelki síkra.

Az információk többségét átengedjük az agyunkon, ám vannak olyanok, amelyekkel nehezebben tudunk megküzdeni, vagy épp hárítjuk azokat. „Sok mindent „le kell nyelnünk”: el kell tűrni sérelmeket, kudarcokat” – magyarázza a pszichiáter. „Gyomrunk-nyombelünk úgy viselkedik ilyenkor, mintha neki kellene megemésztenie mindezt – savat termel. Ha sok a lenyelnivaló, a düh, harag, akkor gyomrunkban rögtön érezzük a görcsöt. Ez az, amit „gyomoridegnek” hívunk, de emellett számos tünet jelentkezhet a hasmenéstől a székrekedésen át a refluxig és fekélyekig. Túlzott aggodalom, félelem a visszautasítástól, bizonytalanság, teljesítménykényszer: csak néhány dolog, ami ezeket okozhatja.”

Ha egyetlen csodaszert mondhatnánk, amely segít a megelőzésben, vagy a kezdődő tünetek kezelésében, az biztosan a sport lenne. A rendszeres mozgás nemcsak fogyaszt, erősít, serkenti az anyagcserét, a véráramlást, a belek munkáját, de segít levezetni a stresszt, és mindezzel a jó közérzethez is hozzájárul. Aki ülőmunkát végez és teheti, szakítsa meg többször a munkaidőt legalább egy kis járkálással, tornával – ez csökkenti az altestre és vénákra nehezedő nyomást! Aranyérbetegséggel küzdőknek persze csak az erőlködéssel nem járó mozgásformák ajánlhatók, kiváló lehet például az úszás, vagy – elsőre talán meglepő – a biciklizés is, mert ott optimálisan oszlik el a teher, és a mozgás intenzitása is megfelelő.

 

Egy érzékeny pont

Az aranyérbetegség a végbélben található érpárnára (az aranyérre) nehezedő nyomásterhelés miatt alakulhat ki, amit legtöbbször erőlködés, cipekedés – nőknél várandósság – vált ki, de szerepet játszhatnak ebben alkati tényezők is. Megfelelő életmóddal sokat tehetünk ellene, és a kezelésére is többféle lehetőség kínálkozik a szelíd helyi kezelésektől a műtétig.

 



Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Proktis-M BrandChannel

Némi odafigyeléssel Ön is elkerülheti az aranyeret – tippjeink!

A 21. századi ember életmódjának számos előnye, ugyanakkor rengeteg hátránya is van. Minden elérhető szinte karnyújtásnyira, de épp ennek a kényelemnek köszönhetően sok kellemetlen, adott esetben súlyos betegségnek is ki vagyunk téve. Annak érdekében, hogy ezeket elkerüljük – legyen szó szív- és érrendszeri problémákról vagy épp az aranyérről – csak néhány alapvető dologra kell odafigyelnünk, amelyek akár a napi rutinunk részévé is válhatnának.

Proktis-M BrandChannel

Fáj, kellemetlen és megítélnek érte: tévhitek egy fontos vizsgálat körül

Halogatjuk a szűréseket, a népesség jelentős része pedig egyáltalán nem kezelteti magát. A megelőzéssel foglalkozóknak nincs könnyű dolga idehaza, ha orvosi vizsgálatra küldenének minket. Ugyanez családtagjainkról is elmondható. – Jó-jó, majd elmegyek… – rázzuk le őket, valahányszor aggódni kezdenek értünk.

Proktis-M BrandChannel

Így üljön a wc-n, hogy ne legyen baj belőle!

Az egyik legintimebb tevékenység, amiről a lehető legkevesebbszer teszünk említést. Hogyan trónoltak őseink, és hogyan kellene nekünk, hogy ne végződjön aranyérrel a dolog? Cikkünkből minden kiderül.

Proktis-M BrandChannel

Szorulás: bármilyen kínos, muszáj róla beszélni!

Szinte biztos, hogy élete során mindenki találkozik a mindennapokban csak szorulásként emlegetett székrekedés kellemetlen „élményével”. Ha rendszeresen megakasztja a napunkat ez a megerőltető esemény, cselekedjünk minél előbb, mielőtt aranyeres panaszokat okozna!

Proktis-M BrandChannel

Sport és aranyér: nem mindegy, hogy hogyan és mit edzünk!

Aranyér. Elsőre nem hangzik túl jól, de a kezdeti elkeseredés után inkább fogjunk bele az életmódváltásba, amibe iktassuk be a rendszeres sportot is, ha addig még nem tettük volna. Segítünk, hogy melyik sport tehet jót és melyik az, melyet messziről el kellene kerülniük az aranyérrel küszködőknek.

Proktis-M BrandChannel

5 tipp otthonra, hogy elkerüljük az aranyeret

Mostanság igen sokan home office-ból dolgoznak, ezért még többet ülünk a laptopunk és a televízió előtt, vagy a gyerekkel együtt tanulva kényszerülünk az íróasztal mellé. Összegyűjtöttünk pár tanácsot, melyekkel megelőzhető, hogy a #maradjotthon kampány érzékelhető nyomot hagyjon az egészségünkben.

Proktis-M BrandChannel

Hogyan ne hibázzunk, ha eszünk? - Teszt!

A napról napra elkövetett apró étkezési hibák az évek alatt összeadódnak, és súlyos betegségek kialakulásához vezetnek. Melyek ezek, és hogyan lehet rájuk tudatosabban odafigyelni?