Proktis-M
Proktis-M
Tetszett a cikk?

Az aranyér az elmúlt évtizedek életmódbeli változásai nyomán egyfajta civilizációs betegséggé vált, amely a negyven év feletti lakosság mintegy 50-80 százalékát is érintheti. A kórkép hátterében nem egyszer az elhízást, az ülő életmódot vagy éppen szülés utáni székelési problémákat találjuk. Megfelelő kezelés nélkül az enyhe tünetek akut, nehezen kezelhető gyulladásos betegséggé válhatnak, ezért is fontos a panaszok időbeni kezelése.

Az aranyér kialakulása számos rizikófaktortól függ, így az egészségtelen étrend, a mozgásszegény életmód, a mértéktelen alkoholfogyasztás, a dohányzás, továbbá az életkor, illetve a genetika is hajlamosíthat a kialakulására.  A tünetek kellemetlenek, sokak számára mégis az a kellemetlen, hogy a nem múló panaszaikkal szakorvoshoz forduljanak. Pedig a kezeletlen aranyér vérzéses, gyulladásos állapotot eredményezhet, amely előrehaladott stádiumban akár vashiányt, vérszegénységet, fekélyt vagy tályogot is eredményezhet. Ezért fontos, hogy időben felismerjük a tüneteket és kezeljük azokat – például lokálisan alkalmazható gyógynövényes készítményekkel –, még mielőtt az aranyérbetegség elhatalmasodna.

De hogyan ismerhetjük fel az aranyérproblémákat vagy azt, hogy az állapotunk mennyire súlyos?

Az aranyérbetegségnek az alábbi stádiumait ismerjük:

1. szakasz – az enyhe jelek:

Az első tünetetek megjelenésének időszakában az általában még enyhe panaszok viszonylag gyorsan meg is szűnhetnek. Erre a stádiumra jellemző, hogy az aranyeres csomó a végbélnyílás környékén kitapintható ugyan, de még nem fordul ki onnét és általában komolyabb panaszokat sem okoz. Enyhébb kellemetlenség leginkább csak székeléskor jelentkezik, amikor tompa vagy enyhén nyilalló fájdalmat érez a páciens. Elfordulhat még végbél környéki viszketés, esetleg nyálkás vagy véres széklet. Fontos, hogy már ebben az időszakban kezeljük a tüneteket. Hasznos lehet az életmódváltás, a sok séta, de a rostban gazdag ételek és sok folyadék fogyasztása is enyhíthet a kellemetlen állapoton. Helyileg alkalmazott kenőcsök, kúpok ugyancsak segíthetik a mielőbbi gyógyulást.

2. szakasz – vissza-visszatérő problémák:

Ha a kezdeti aranyeres tüneteket nem kezelik, a fennálló panaszok intenzívebbé válhatnak. A beteg gyakrabban érezhet tompa vagy egyre élesebb fájdalmat székeléskor, és egyre többször jelentkezhet véres széklet. Az aranyér erőlködéskor már kifordul, a záróizmon kívülre kerül, de ebben a szakaszban székelés után még magától is visszahúzódik.

3. szakasz – akut, gyulladt állapot:

Ekkor már nemcsak apró vérfoltok, hanem élénkpiros vér is megjelenhet a vécépapíron, esetleg a vécékagylón, a székelést pedig intenzívebb fájdalom kísérheti. A kiforduló aranyér már nem húzódik vissza magától, kézzel azonban még visszahelyezhető. Az ekkora kialakuló súlyos, gyulladásos helyzet megnehezíti a beteg mindennapjait: a folyamatos, szűnni nem akaró fájdalmak miatt szinte sem ülni, sem állni nem tud már.

4. szakasz – amikor már sebészre van szükség:

Az utolsó stádiumban az aranyeres csomó gyulladt, kifordult, manuálisan már nem helyezhető vissza, ezért a helyzet sürgős, sebészi beavatkozást igényel. A változó intenzitású fájdalom mellett előfordulhat lázas állapot is, illetve különféle szövődmények, például tályog is kialakulhat.

Az aranyér lehetséges szövődményei

Fontos lenne tehát, hogy a tüneteket lehetőleg még az első, enyhe szakaszban orvosoljuk, hogy elkerüljük a betegség súlyosbodását. Az elhanyagolt, kezeletlen aranyér többféle szövődménnyel járhat, melyek közül leggyakrabban az alábbiak fordulnak elő:

  • Súlyosabb, krónikus vérzés

Már az aranyeres megbetegedés első, enyhe szakaszában is jelentkezhet pecsételő vérzés, amely a gyulladás megjelenésével jelentősebb vérzéssé alakulhat. A vérzés állandósulhat, nagyon ritkán pedig nagyobb mennyiségű vérvesztéssel is járhat. Ha ilyet tapasztalunk, mindképpen vizsgáltassuk ki magunkat, ugyanis a záróizmon keresztül távozó vér nemcsak az aranyér, hanem más, akár daganatos megbetegedés tünete is lehet!

  • Vérszegénység, esetleg vashiány

Ha a vérvesztés tartóssá válik, az vashiányos állapotot, vérszegénységet is előidézhet. Megjelenhetnek az ehhez kapcsolódó jellemző tünetek is, így fázékonyság, sápadtság, levertség, fáradékonyság, valamint koncentrációzavar és ingerlékenység.

  • Aranyeres krízis avagy kizáródás

Általában a negyedik szakaszban fordul elő, hogy a záróizmon kívülre kerülő tágult, gyulladt visszeres csomó a végbélgyűrűn kívül reked, azaz kizáródik. A rendkívül fájdalmas, gyakran magas lázzal, általános elesettséggel járó, aranyeres krízisnek nevezett állapot általában már csak sebészi beavatkozással orvosolható, ezért ha ilyen tüneteket tapasztalunk, azonnal forduljunk szakorvoshoz!

  • Fekély, tályog kialakulása

A panaszok egy részét a végbél környékén kialakuló gyulladás okozza. Mivel a területet széklet szennyezi, ezért a gyulladt csomók könnyen el is fertőződhetnek. Ezekből a helyzetekből alakulhatnak ki a fekélyek, valamint más szisztémás gyulladások, amelyeket házilag már nem orvosolhatunk.

  • Szövetelhalás, trombózis

Ha az aranyeres szakasz a záróizmon kívül helyezkedik el, az előreesett szakasz keringése romlik, sőt bizonyos esetekben a keringés elzáródhat, trombózis, vagy akár érelhalás is kialakulhat. A vérrögképződés veszélyes helyzetet teremthet, ezért előreesett aranyérnél kérjünk szakorvosi segítséget!

Amíg az aranyeres tünetek még enyhék, addig házi gyógymódokkal, helyileg alkalmazható, recept nélkül megvásárolható kenőcsökkel, kúpokkal is sikeresen kezelhetjük ezeket. Érdemes már az első jelek észlelésekor változtatnunk az életmódunkon és beszereznünk néhány gyógyhatású szert, amelyekkel rögtön orvosolni tudjuk a problémát. Ha azonban a panaszok súlyosabbak és a kezelés hatására sem enyhülnek, mindenképpen keressünk fel egy szakorvost, aki nemcsak a tüneteket kezelheti, de feltárhatja azt is, ha a panaszaink mögött esetleg sokkal súlyosabb, akár daganatos megbetegedés lappangana. Bár maga az aranyér nem felel a rákos megbetegedésekért, az időben felállított pontos diagnózis segíthet a kezdeti stádiumban felfedezett daganat kezelésében, így megmentve a páciens életét. Ezért fontos, hogy tudjuk: az aranyeres panaszokkal már számtalanszor találkozott az orvos, ne szégyelljünk tehát, ha ezek miatt kell segítséget kérnünk!



Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.