Mindent a prosztatagyulladásról
Fájdalommal járó szexuális problémákkal általában a női páciensek fordulnak szakemberhez, pedig ezek a gondok nem csak őket érintik. A középkorú férfiak szexuális életében gyakran okoz zavarokat a fájdalmas ejakuláció, és előfordulhatnak potenciagondok is. Mivel ezek a panaszok a férfiak számára szégyenteljesnek tűnnek, a tünetekkel általában nem vagy túl későn fordulnak orvoshoz. A jelenség mögött sokszor prosztatagyulladás húzódik meg, amit minél korábban veszünk észre, annál könnyebben gyógyítható.
A prosztatagyulladáshoz más-más panaszok társulnak a betegség egyes szakaszaiban. Mivel sok esetben csak tartós kezeléssel gyógyíthatók, érdemes már a legelső kellemetlenségek észlelésekor urológushoz fordulni. Az otthoni „öngyógyítás” helyett jobb, ha inkább mielőbb megtörténnek a pontos diagnózishoz szükséges orvos vizsgálatok. A betegség azonosítására több vizsgálati módszert használ az orvostudomány, így:
- vizeletüledék-vizsgálat,
- a vizelet mikroszkópos vizsgálata,
- vizeletből való baktériumtenyésztés,
- vérből a gyulladásos paraméterek ellenőrzése,
- ultrahang,
- az ejakulátum vizsgálata
- orvosi fizikális vizsgálat
segíthet az okok feltárásában.
A kezeletlen prosztatagyulladás tünetei az időben előre haladva változnak. Segítség gyanánt alább részletezzük a betegség különböző szakaszainak tüneteit, és bemutatjuk, mi történik, ha valaki nem kezelteti magát.
Akut bakteriális prosztatitisz
Kezdetben a betegség hirtelen jelenik meg, és levertséget, erős fájdalmat és vizelési problémákat okoz. Súlyos esetben csak erőltetve tud a beteg vizelni, ami akár a vizelési képesség teljes elvesztéséig fajulhat. A kórkép az ötven évnél fiatalabb felnőtt férfiak leggyakoribb betegségének számít. Az esetek hátterében általában a prosztata bakteriális fertőzése húzódik. A fertőzés lehetséges forrásai:
- A külvilágból a húgycsövön keresztül a baktériumok feljuthatnak a prosztatáig. Ennek gyakran a nem megfelelő intimhigiénia az oka.
- A végbélből a baktériumok a kismedencei nyirokutakon keresztül juthatnak a dülmirigybe.
- Nem körültekintő szexuális együttlét során szintén kialakulhat bakteriális fertőzés.
- Fertőzéses gócok (tüszős mandulagyulladás, fogtályog).
- Műtétek és más, katéterezéssel járó vizsgálatok során, illetve endoszkópos vizsgálatok után is gyakori a fertőződés.
A fertőzés hátterében általában bélbaktériumok (E.coli) mutathatók ki, ritkábban megjelenhetnek más baktériumtörzsek is. A hirtelen fellépő, heves alhasi fájdalommal, hidegrázással és magas lázzal járó állapot az egész szervezetet igénybe veszi, amely nehézkes, csípő-égető vizeletürítéssel, gát- és végbéltáji fájdalommal, rossz közérzettel jár együtt. Az időben kezelt betegség jól gyógyítható, azonban elhanyagolt állapotban napokig tartó, fájdalmas tünetekkel jár, akár vizeletelakadást is okozhat. Az első, enyhe tünetek, például a kellemetlen vizeletürítés észlelésekor érdemes orvoshoz fordulni, mert a betegség ekkor még kezelhető és szövődménymentesen gyógyul.
Krónikus bakteriális prosztatitisz
Ha a beteg a kezdeti tüneteket kezelés nélkül átvészeli, vagy túl későn fordul orvoshoz, a gyulladás idültté válhat. Ebben az esetben a tünetek kevésbé tűnnek súlyosnak, mint korábban, azonban nem szűnnek meg teljesen. Jellemzően állandósul a tompa, nyomó jellegű alhasi, gáttáji fájdalomérzet. Bár a krónikus bakteriális prosztatitisz már nem jár együtt véres vizelettel, és a láz is ritka, a vizeletürítési és a szexuális problémák mindennaposak maradhatnak. Gyakori kísérőtünet a vissza-visszatérő húgyhólyaggyulladás. A gyulladás jelentősen csökkenti a beteg termékenységét. A férfiak nagy része más okokra vezeti vissza fájdalmait, ezért nem fordul orvoshoz, többségük így „lábon hordja ki” ezt a betegséget is. Ráadásul a diagnózis felállítása ekkor már bonyolultabb, ugyanis a vizeletvizsgálat gyakran nem mutat ki kórokozót. A krónikus prosztatagyulladás diagnózisát legalább három hónapig fennálló tünetek esetén állapítja meg az urológus.
Krónikus nem bakteriális eredetű prosztatitisz (krónikus kismedencei fájdalom szindróma)
A krónikus bakteriális prosztatitisz idővel nem bakteriális eredetű gyulladásba fordulhat át. Ekkor már nem mutatható ki baktérium a vizeletből és a prosztatából sem. Mivel a gyulladás általában rejtve marad, a gyógyítás is körülményes és hosszadalmas lehet, hiszen konkrét ok nélkül nehézzé válik a gyulladást kiváltó tényezők megszüntetése, valamint a sikeres kezelés is. A krónikus kismedencei fájdalom szindróma a krónikus prosztatitisz következménye, a betegek 80-90 százaléka jut el idáig. A beteg időben változó erősséggel tapasztalhatja az alábbi tüneteket: diszkomfortérzet, vizeléssel járó kellemetlenségek, valamint a fájdalom helye is változhat:
- leggyakrabban a gát,
- ezt követik a herezacskók és a herék, ahová a fájdalom kisugárzik,
- majd a pénisz, illetve a húgyhólyag területe,
- a legritkább esetben, 3%-os gyakorisággal pedig a hát alsó, derék alatti szakasza érintett.
A kezeléssel ekkor már az okot nem lehet megszüntetni, ilyenkor a figyelem középpontjába a tünetenyhítés kerül, ami az antibiotikum mellett alternatív kezelési módokat igényel.
Tünet nélküli gyulladásos prosztatitisz
Általában nem okoz jellegzetes tüneteket, sőt, a betegség meglétére csak valamilyen más okból végzett vizsgálat világít rá. A rossz hír, hogy jelentősen ronthatja a férfiak termékenységét.
OTT ENYHÍTI A TÜNETEKET, AHOL A PROBLÉMA VAN
A Proxelan végbélkúp hialuronsav és gyógynövények kombinációja a prosztatagyulladás okozta panaszok enyhítésére.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.