Ennyit spórolhat, ha elektromos a céges kocsija
Az elektromos autók számtalan előnye mellett a vállalkozások is jól járhatnak, ha ilyen cégautót választanak. Feltételek, kedvezmények, pályázati lehetőségek és nem utolsó sorban számok: mindezekről Benedekffy Gábor, a Hyundai E-mobilitási projekt vezetője beszélt.
A laikus szemlélőnek is feltűnhetett, hogy egyre szaporodnak Magyarország útjain a zöld rendszámos elektromos autók, ami nem véletlen. Az elektromos hajtású járművekhez (EV, azaz electric vehicle) ugyanis jelenleg igen kedvező feltételekkel juthatnak hozzá a vásárlók. Ártól függően, akár két és félmillió forint állami támogatással beszerezhetők, ezen felül nem kell utánuk regisztrációs és súlyadót fizetni, de a parkolási díjat is egyelőre elengedi az állam a zöld rendszámos autóknak. Emellett az EV-autóknak a szervizköltsége is lényegesen alacsonyabb, mivel a villanymotorban jóval kevesebb a kopó alkatrész, illetve az igénybevétel is máshogy alakul, mint a belső égésű motorral szerelt változatoknál.
Ennyit számít az elektromos autó a cégnek
Az elektromos autó választása a cégek számára is tartogat előnyöket. A fent említett kedvezményeken túl, a vállalkozások elfelejthetik az átírási illetéket és a cégautókra kivetett adót is. Az elektromos autó beszerzése pedig energiahatékonysági beruházásnak is minősül, mert kimutathatóan és igazolhatóan csökken a vállalkozás károsanyag-kibocsátása, energiafelhasználása és járulékos költsége a járművet illetően. Ez azt jelenti, hogy a töltési költséggel kapcsolatos kedvezményeken túl a lízingdíjnak is visszaigényelhető az áfája, ráadásul a társasági adó, az úgynevezett TAO kifizetésénél is számolhatnak kedvezményekkel a cégvezetők
Szintén fontos, hogy a jármű üzembe helyezését követő két éven belül kell megkezdeni a TAO-kedvezmény felhasználását, ami azért lényeges, mert az idén igényelhető még a 2019-ben megvásárolt és forgalomba helyezett EV és PHEV autókra is igényelhető.
A cégek az elektromos autókra felhasználható TAO kedvezményt 2020. december 17-ig vehetik igénybe, ezt követően már nem.
Példaként a piacvezető Hyundai Kona Electric modellt vettünk alapul, amelyből ma már jó néhányat látni a hazai utakon, de például az egyik hazai közösségi autómegosztó flottájában is találkozhatnak vele a járókelők.
A Hyundai Kona Electric listaárona 10 999 000 millió forintba kerül, de nézzük meg, mit jelent ez a különféle kedvezmények fényében. Az Iparfejlesztési Közhasznú Nonprofit Kft. (IFKA) weboldalán is elérhető elektromobilitási program tájékoztatója szerint egy ilyen jármű esetén a következő kedvezményekkel számolhatunk: az elektromos üzemű jármű nettó árából ki kell vonni az ugyanolyan, de hagyományos üzemű modell vételárát, majd ezt megszorozni a cégünk típusára vonatkozó szorzóval. Ez országrészenként változó, de kisvállalkozások esetén 50-65, középvállalkozásoknál 40-55, nagyvállalatoknál pedig 30-45 százalék között alakul.
Például egy közép-magyarországi kisvállalkozás esetén 50 százalék a szorzó, így ebben az esetben a kedvezmény alakulása a következő: Hyundai Kona Electric nettó vételára, mínusz a Hyundai Kona alapmodell vételára, szorozva a fenti szorzóval: azaz 10 999 000 mínusz 5 349 000, szorozva 50 százalékkal.
Azaz 10 999 000 – 5 349 000 Ft = 5 650 000 Ft x 50% = 2 825 500 Ft
Ez tehát az autó vásárlása után járó adókedvezmény, amely azért jár, mert ezzel a választással kimutathatóan és igazolhatóan csökken a cég károsanyag-kibocsátása, energiafelhasználása és járulékos költsége a jármű használatával kapcsolatban. Ez pedig csak egyetlen autó, ha egy egész flottáról beszélünk, értelemszerűen ez a kedvezmény mindegyik járműre vonatkozik. Ez különösen a futár-, és szállítócégek számára lehet lényeges, akiknek nem mindegy, mennyit költenek a járműveik fenntartására, nem beszélve például a parkolási költségekről.
Érdemes lecsapni a kedvezményekre
A fenti adókedvezmények mellett a vállalkozások állami támogatásra is pályázhatnak az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. pályázati portálján. Az idei évre már lezárult, de várhatóan 2021-ben újra megnyíló, az ötmilliárd forint keretösszeggel indított program, azonban egyelőre a megítélt támogatásokat sok hazai cég és vállalkozás még nem használta fel. Ezzel potenciálisan rengeteg pénztől esnek el – akár megtakarításról, akár adókedvezményről van szó, de ismét említhetnénk az elektromos autók esetén jellemző alacsonyabb üzemben tartási és szervizköltségeket is.
Mint látható, a hazai vállalkozások nem csak pénzbeli előnyökhöz juthatnak, ha elektromos autót választanak a céges flottába, hiszen a kedvezményeken túl jelentősen megnő a járművek kihasználtságának aránya, ráadásul még a környezetet is kímélhetjük közlekedés közben.
A cégek az elektromos autókra felhasználható TAO kedvezményt 2020. december 17-ig vehetik igénybe, ezt követően már nem.
A tartalom a Hyundai megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.