szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Tispol (az európai közlekedésrendészeti szervek hálózata) ellenőrzési terve alapján december végén nemzetközi razzia során hazánkban is szigorúbb ellenőrzésekre számíthatnak az autósok. A cél az ittas és a kábítószertől bódult vezetők kiszűrése és megbüntetése.

A kontinens területének jelentős részére kiterjedő közúti ellenőrzés indoka, hogy az ittas, illetve bódult állapotban történő járművezetés Európában és Magyarországon egyaránt kiemelt közlekedésbiztonsági kockázatot jelent, s egyike a három fő baleseti oknak. Hazánkban a szeszesitaltól befolyásolt állapotban okozott balesetek száma évek óta igen magas. Az elmúlt évben a közúti balesetek 12,4 százalékát ittas járművezetők okozták.

A Magyarország egészére kiterjedő ellenőrzést december 18-án és 19-én hajtják végre. A szabályszegések előfordulásának időpontjára tekintettel az ellenőrzésekre legalább napi 8-8 órában, s azokon a helyszíneken számíthatunk, ahol a helyi tapasztalatoknak megfelelően az ittas járművezetés valószínűsége a legmagasabb.

A Tispol-ellenőrzés során a rendőrség elsősorban a rendszeresített elektromos légalkoholmérő készülékeket alkalmazzák. Amennyiben a technikai eszközök alkalmazására bármely ok miatt nincs lehetőség, úgy az ittasság gyanúja esetén – továbbá drogfogyasztás gyanúja esetén – a hatályos normáknak megfelelően az érintett személyeket mintavételre (vér- és vizelet) előállítják.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

automenedzser.hu Autó

Nem lehet megúszni a büntetést, ha villan a traffipax

Annak ellenére, hogy az M0-áson folyamatosan dugó van, az Állami Autópálya Kezelő mérései alapján a teherkocsik átlagsebessége 95, a személyautóké 105 kilométer/óra. A megengedett sebesség 70, illetve 80 kilométer/óra. Magyarországon a személyi sérüléses közlekedési balesetek 35 százaléka gyorshajtás miatt következik be. A rendőrség döntött: minden eszközt bevet azért, hogy csökkentse a száguldozók számát. Az intézkedéssorozat első lépése az M1-esen felállított automata sebességmérő berendezések telepítése.

automenedzser.hu Autó

Mi a teendő közlekedési baleset esetén?

Bármelyikünket érheti közlekedési baleset. A pánikot csökkentheti, valamint a későbbi kárrendezési ügyintézést megkönnyíti, ha tudjuk, mi a teendőnk egy ilyen szituációban. Mire számíthatunk, ha vita merül fel a másik féllel szemben? Milyen lehetőségünk van, amennyiben a károkozó ismeretlen, vagy például egy szarvas, netán rendőr?

MTI Autó

Kevésbé veszélyes az ittas vezető, mint a telefonáló

Az ittas vezető sokkal jobban képes megbirkózni feladatával, mint az az autós, aki a kormány tekerése közben mobiltelefonon intézi ügyes-bajos dolgait - derült ki a Utah állam egyetemén végzett vizsgálatból.