szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az kólibaktérium eddig leginkább komoly ételfertőzést okozó hatásáról volt hírhedt. Mostantól lehet, másra is jó lesz.

A baktériumtörzs genetikai módosítást követően cukorból olyan olajat képes előállítani, amely gyakorlatilag megegyezik a ma használatos dízellel. John Love az exeteri egyetem kutatója szerint a jelenlegi biodízeles megoldások helyett sokkal célravezetőbb valamilyen mesterséges üzemanyag kifejlesztésén fáradozni. Az elvárás természetesen az, hogy a fogyasztók számára semmilyen érzékelhető különbség ne mutatkozzon az így előállított üzemanyagok esetében sem. 

A bioüzemanyagok egyre nagyobb arányú felhasználását az unió is régóta forszírozza és 2020-ra a teljes szektorban 10 százalékosnak kellene lenni az arányának. Ugyanakkor a jelenleg használt bioetanol nem minden motortípushoz használható. Ezzel szemben a módosított E.coli más. Sikerült elérni, hogy a baktérium által előállított anyag kémiai láncának hossza pontosan megfelel a modern motoroknak. Az eljárás keretében szabad zsírsavakból anyagcserével állítanak elő különféle szénhidrogéneket genetikailag módosított Escherichia coli baktériumok.

A brit Exeter Egyetem kutatói Thomas Howard vezetésével, a Shell Technology Centers kutatónak együttműködésével bélbaktériumok génjeit juttattak be különféle baktériumokba, majd azokat zsírsavakból álló táptalajon tenyésztették. A baktériumok a táptalajon a dízelüzemanyaggal vegyileg azonos különféle alkánokat (telített szénhidrogének) és alkéneket (telítetlen szénhidrogének) állítottak elő anyagcsere útján.

A helyzet azért egyelőre az, hogy mindössze pár cseppnyi bakteriális üzemanyagot sikerült létrehozni, így az üzemszerű felhasználásra még jó darabig várni kell.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!