szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy friss tervezet szerint az új autók vásárlása kapcsán a biztosítóktól jól ismert bonus-malus rendszert vezetnének be Németországban.

Svenja Schulze német környezetvédelmi miniszter szerint a magas CO2-kibocsátású új személyautók – ily módon elsősorban a nagyméretű divatterepjárók – vásárlóinak magasabb árat kellene fizetniük. Az SPD politikusa szerint egyfajta bonus-malus rendszert kellene bevezetni az új autók piacán: a sok üzemanyagot fogyasztó autók drágábbak, a környezettudatos elektromos kocsik pedig olcsóbbak lehetnének.

"Úgy gondolom, hogy nagyon jó ötlet lenne, ha a nagyméretű, üzemanyag-pusztító autókért egyszerűen valamennyivel többet kellene fizetni" – nyilatkozta Schulze, aki szerint egy ilyen új rendszer a gyakorlatban is megvalósítható.

A Zöldek és a Németországi Környezetért és Természetvédelemért Egyesület (BUND) üdvözölte az ötletet. Tobias Austrup, a Greenpeace közlekedési szakértője szerint a jelenlegi helyzeten csak úgy lehet javítani, hogy a nehéz és sokat fogyasztó autókat drágábbá, a környezetet kevésbé terhelő elektromos autókat pedig olcsóbbá kell tenni.

De nem mindenki támogatja Schulze tervezetét. "A megalapozatlan ítéletek – a nagy autók rosszak, a kicsik jók, de csak ha elektromosak – nem visznek minket előrébb. A közlekedés minden területén fontos az emissziócsökkentés, olyan járművekkel, melyeket az emberek vezetni és megvenni is hajlandóak" – nyilatkozta Georg Nüßlein, CSU-politikus.

Európában mostanság az a furcsa helyzet állt elő, hogy míg az EU flottaszinten elvárja a 95 gramm/kilométeres CO2-kibocsátást, addig a vásárlók körében minden korábbinál nagyobb népszerűségnek örvendenek az átlagnál nagyobb károsanyag-kibocsátású divatterepjárók. A gyártók villanymotorok alkalmazásával próbálják csökkenteni a CO2-kibocsátást, de nagy csodák nincsenek: a nagy és nehéz autók mindig is többet fognak fogyasztani (üzemanyagból és/vagy áramból), mint kisebb és könnyebb társaik.

Németországban mostanság egyre inkább közutálat övezi a városban használt divatterepjárókat, a közelmúltban többször is előfordult, hogy kamu büntetési cetliket és szórólapokat helyeztek az ilyen autók szélvédőjére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!