A második világháború előtti korszakig, egészen 1936-ig kell visszapörgetni az idő kerekét, hogy szembejöjjön velünk jelen tesztalanyunk legidősebb felmenője, az első Opel Kadett, melyet a második nagy világégést követően több új generáció is követett.
1991-ben aztán feltűnt a színen a Kadetteket váltó első Astra (F modell), mely mind a mai napig a magyar utcakép szerves részét képezi:
1997-ben 37 455 német márkába került ez a 136 lóerős példány.
László Ferenc
2022 pedig már az L sorozatú sokadik generációs Astráról szól, melynek első példányait Portugáliában hajtottuk meg:
Ismeretlen ismerős
Nem titok, hogy a PSA által néhány éve felvásárolt, majd pedig a még nagyobb Stellantis cégcsoportba beleolvadt Opel nem a saját polcairól vette le az új Astra technológiai megoldásait, hanem átvette a Peugeot 308 és a DS 4 már jól ismert fejlesztéseit.
Nos, igen, sokan nem is gondolnák, hogy a Mülhausenben készülő Peugeot 308 ugyanarra a platformra épül, mint az Opel Astra:
És ugyancsak közeli rokoni szálak fűzik az Astrát a prémium kategóriába pozícionált DS 4-gyel, olyannyira, hogy mindkét modell Rüsselsheimben készül:
A designerek mindhárom típus esetében remek munkát végeztek, mindegyiknek megvan a maga egyénisége, messze nem egyszerű átbrandelésről van szó. Az új Astra külsejét az elsőként az új Mokkán debütált Vizor formanyelv uralja, véleményünk szerint a design kiválóan sikerült.
A formaterv szépségét remekül kiemeli az enyhe arany beütésű sárga fényezés, mely ráadásul alapáron jár. Furcsa, mindenesetre tény, hogy ehhez képest a sima fehér fényezésért 100 ezer forintos felárat kell fizetnünk. A képeken látható tesztautó 18 colos kerekei szintén opciós extrák, alapáron nem annyira szép, cserébe viszont komfortosabb 16 colos példányok járnak.
A fényszórók minden esetben teljesen LED-esek, de megéri megrendelni a kategóriabajnok 168 apró fényforrásos okoslámpát, mert szinte nappali fényárt biztosít éjszaka - 370 ezer forint ellenében. A cseppformájú visszapillantók jól mutatnak és csak visszafogott szélzajt generálnak, a kilincsek a legújabb trendektől eltérően nincsenek süllyesztve, a hátsó szekció összképét a karakteres hátsó lámpák határozzák meg.
Mekkora, milyen belül?
A 2015-ben debütált elődhöz képest nem igazán változtak a méretek, leginkább a magasság csökkent, vagyis az Opel ily módon remekül kiszolgálja a SUV-okra egyre inkább ráunó vásárlókat. Hasonlóképp a 308-hoz és a DS 4-hez képest sincs lényegi méretbeli eltérés, sem a külméreteket, sem az utastér méretbeli adottságait illetően.
A külső designhoz hasonlóan a beltér kialakítása is jelentősen eltér az említett két francia testvérmodellhez képest. Míg a 308 a high-tech műszerfala, a DS 4 pedig a luxus-hangulat révén csábíthat vásárlásra, addig az Astra a visszafogott német elegancia rajongóinak kedvezhet. Az alul enyhén csapott kormány kellemes fogású és szerencsére nem érintő-, hanem hagyományos nyomógombokkal várja ujjaink érkezését.
Az összeszerelés minőségére és a merevségre nincs panasz, semmi sem nyeszeg-nyiszog vezetés közben, ellenben a felhasznált anyagok minősége lehetne kicsit jobb, itt-ott kemény műanyag elemekkel találkozhatunk. Nincs többé analóg műszerfal, alapáras a két jókora LCD panel, melyek remek felbontásúak, ellenben a rajtuk megjelenített felhasználói felület nem túl szép és használhatóság terén is lenne még hova fejlődni.
A kamerák képminősége végre kiváló és ugyancsak pozitívum, hogy a középső érintőkijelző alá hagyományos gombok is kerültek, így a gyakrabban használt funkciók egyszerűen, praktikusan elérhetők. A középkonzol nagyon minimalista, puritán designt kapott, ide került az automataváltó parányi kezelőszerve, az üzemmód-választó, illetve az elektronikus rögzítőfék kezelőszerve.
A telefonunk természetesen wireless módon tölthető és a vezeték nélküli Android Auto, illetve Apple CarPlay is adott, mint ahogy a 20 nyelvet támogató digitális asszisztens is mindig a rendelkezésünkre áll. Utóbbi nem meglepő módon nem tud magyarul, és az angol hangparancsok felismerésével is akadnak problémái. USB-C aljzatból előre kettő, hátulra egy jutott.
Az AGR-minősítésű első ülések nagyon kényelmesek, és nemcsak hűthetők/fűthetők, hanem elektromosan állíthatók és masszázzsal is kényeztetnek, fűtőszálak a hátsó ülésekben is találhatók. A csomagtartó nőtt az Astra K-hoz képest, az ötajtós modell 422, a kombi 597 liternyi pakkot képes elnyelni, mely értékek rendre 352-, illetve 516 literre csökkennek a plugin hibrid verziók esetében. Az elektromos csomagtérajtó mozgatás 170 ezer, a vonóhorog 220 ezer forintba kerül.
A jövőre érkező elektromos Astrából is lesz kombi kivitel, csakúgy, mint a 308-ból, illetve ellentétben a kizárólag ötajtós formátumban gyártott villanyos Megane-nal.
Felvillanyozva
Most először zöld rendszámos plugin hibrid változatban is kapható az Astra, mely ideális esetben mintegy 60 kilométert képes megtenni tisztán elektromosan. Ez a gyakorlatban inkább 40-50 kilométer, de sokak számára ez is bőven elegendő lehet a lokálisan zéró emissziójú hétköznapi közlekedéshez.
A gépháztető alatt egy 150 lóerős 1,6 literes 4 hengeres turbós benzinmotor található, ami mellett egy 110 lovas villanymotor is besegít a hajtásba. A végeredmény 180 lóerő és 360 Nm, amitől, ha nem is lesz sportautó ez az Opel, pestiesen szólva azért már odébb lehet állni vele.
A 7,4 másodperces 0-100-as sprint egész meggyőző, és a 225 km/h-s végsebesség is bőven élhető, csakúgy, mint a 135 km/h-s legnagyobb villanytempó. A fedélzeti töltő mindössze 3,3 kW-os, a 6,6 kW-os gyorsabb töltés felára 160 ezer forint.
A regeneratív fékezés révén sok energia visszanyerhető, azonban a pedálérzeten lehetne még csiszolni egy keveset. A nyolcfokozatú automata váltó egész finoman és gyorsan kapcsolgat, a kormány relatíve közvetlen áttételezésű, a fordulókör kisebb lett az elődhöz képest. Sport módban érezhetően felkeményedik a kormány, a felfüggesztés viszont nem adaptív, bár ennek gyakorlati hátrányát a menetpróba során nem igazán éreztük.
Később 225 lóerős hibrid is elérhető lesz a kínálatban, a másik végletet pedig az 1,2 literes 3 hengeres turbós benzinmotor 110 lovas változata jelenti, hatfokozatú kéziváltóval társítva. Utóbbit nem tudtuk kipróbálni, ugyanennek a motornak a 130 lóerős változatát viszont igen, és pozitívan csalódtunk. A teljesítmény bőven elegendő, a 3 hengeres orgánum messze nem bántó, és a gyakorlatban nagyon is érezni, hogy a PHEV-től eltérően nem 1,7, hanem csak 1,3 tonnával autózgatunk.
A gyakran nagyobb távokat megtevők számára jó opció lehet az 1,5 literes 4 hengeres turbódízel motor, a maga 130 lóerejével, 300 Nm-ével, illetve reálisan 5,5-6 liter körüli átlagfogyasztásával.
A Peugeot 308 ugyanezekkel a hajtásláncokkal készül, hibrid technika nélküli "őszinte" 1,6 literes motor viszont csak a DS 4-be kerül, 180 és 225 lóerős változatokban.
Konklúzió, árak
+: egyedi design, modern technika és hajtáslánc, remek vezethetőség, korrekt méretű utas- és csomagtér, magas alapfelszereltség, elektromos kombi is lesz belőle. –: a műszerfal nem igazán villanyoz fel, a felhasználói felületen lehetne még javítani, nincs hibrid technika nélküli 1,6 literes motor. |
Rögtönzött és persze messze nem reprezentatív közvéleménykutatásunk szerint a többségnek bejön az új Opel Astra formanyelve, talán jobban, mint a kicsit korábban érkezett 8-as Golfé.
A műszerfal lehetne egy kicsit fantáziadúsabb és a felhasználói felületen is lehetne csinosítani, az utastér és a csomagtér mérete viszont remeknek mondható, és 2022-es viszonylatban a hajtásláncokban is nehéz hibát találni.
Az alapáron rengeteg hasznos extrát felvonultató új Astra magyarországi alapára 7,4 millió forint, a kombi felára 340 ezer forint. A plugin hibrid Astra alaphangon 12,5 millió forintba kerül.
A Peugeot 308 110 lóerővel és kéziváltóval 7,2 millió forinton nyit, a DS 4 pedig 9,7 millió forinttól indul 130 lóerővel és automata váltóval.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.