szerző:
Tetszett a cikk?

A 100 százalékban elektromos verzió mellett a normál hibrid és a külsőleg tölthető hibrid Kia Niróba is bepattantunk. Jövünk minden információval többek közt a hajtással, az utastérrel és az árakkal kapcsolatban.

Legutóbb 2020 tavaszán járt nálunk Kia Niro, a dél-koreai crossover 2016-ban debütált első generációjának teljes mértékben elektromos változata. Akkoriban azt írtuk az e-Niróról, hogy "talán a legjobb mostani villanyautó", melyből 2022 derekán megérkezett az elsőtől az utolsó csavarig teljesen új második nekifutás, melyet a Frankfurt környéki utakon volt szerencsénk meghajtani.

A közelmúlt legnépszerűbb hazai villanyautójaként jegyzett, tavaly itthon több mint 600-as mennyiségben értékesített e-Nirót utódját immár Niro EV-nek hívják, és a nemzetközi menetpróbán nemcsak ezt, hanem a normál hibrid és plugin hibrid változatokat is ki tudtuk próbálni.

László Ferenc

Külsőségek

Az előző Kia Niro külseje viszonylag kevés érzelmet váltott ki az emberből, kicsit olyan érzésünk támadhatott a láttán, mintha elnézést kérne a puszta létezéséért is. Sokaknak persze pont emiatt a visszafogott konzervatív designért tetszett a Niro, de ők bizony csalatkozni fognak a második generáció láttán.

Nos igen, a 2019-es izgalmas koncepcióautó, a HabaNiro által már előrevetített új Niro mindenről szól, csak nem a visszafogott külsőről. A tervezők mintha egy picit átestek volna a ló másik oldalára, és a merészen újszerű formai megoldások révén most egy teljesen új progresszív, fiatalosabb vásárlóközönséget vesznek célkeresztbe.

László Ferenc

Itt van rögtön az új márkaembléma által fémjelzett frontrész, melyet elsősorban az eklektikus formatervű fényszórók és a szélesre, vékonyra vett hűtőrács határoz meg. Oldalnézet fronton a karosszéria színétől eltérő fényezésű vaskos betétek sokkolhatnak, főleg a C-oszlopot borító példány, melynek egyébként aerodinamikai szerepe is van.

A hátsó ablak feletti légterelő sportosságot sugall, csakúgy, mint a rendkívül szélesre vett középső féklámpa, és persze a bumeráng formájú egyedi hátsó lámpák, valamint a diffúzorszerű alsó műanyag elem mellett sem mehetünk el szó nélkül.

László Ferenc

Remek dolog, hogy nincs kamu kipufogóvégződés, az elektromos Nirón pedig értelemszerűen semmilyen kipufogó sem található. Az áramvonalas felniket és méretesebb első féktárcsát kapott Niro EV-t a plugin verziótól eltérően nem oldalt, hanem elöl elhelyezett töltőpontról lehet talán a legkönnyebben felismerni.

A hosszúság 6,5 centiméterrel növekedett, a tengelytávolság viszont csak 2-vel, mindenesetre az új Niróban elöl és hátul is remek a helykínálat.

Az utastér alatt húzódó méretes akkumulátor miatt az elektromos Niróban hátul 3,8 centiméterrel kisebb a fejtér és 7,3 centiméterrel kisebb a lábtér, mint a testvérmodellekben, illetve ez a kivitel 2,5 centiméterrel magasabb, miközben a hasmagassága 16 helyett 15 centiméter. Nincs mese, nagyon kell a hely az aksinak.

Hátsó helykínálat a plugin hibridben
László Ferenc

Belső értékek

A külsőhöz hasonlóan a belső is sokat változott, de talán kevésbé megosztó irányban. Az EV6 és a Sportage mintájára megrajzolt műszerfalon alapáras tétel a két darab 10,25 colos kijelző, melyek remek minőséggel szolgálnak, és az infotainment rendszer felhasználói felülete is gyorsan megszerethető.

A multifunkciós kormány egyedi módon mindössze kétküllős, a középső érintőkijelző alatti részben analóg, részben digitális kezelőszerv használata némi megszokást igényel, de alapvetően egész jól használható. Az ülések kényelmesek, a memóriás első példányok hűthetők/fűthetők, a belső oldalukon pedig USB-C portok figyelnek. A vezető üléspozíciója az átlagnál magasabb, szívünk szerint mi egy kicsit lejjebb eresztettük volna az ülőlapot.

László Ferenc

A méretes tárolórekeszekkel, italtartókkal szolgáló középkonzol zongoralakk fekete borítása talán nem a legjobb választás, mint ahogy az ajtók hatalmas matt műanyag felületei sem éppen az otthonosságról szólnak. Az általános minőségérzet teljesen rendben van – a kocsi a közékonzolon lévő Start/Stop gombbal kelthető életre, a menetirányváltó tekerőgomb és a mellette lévő gombok alapvetően ergonomikus módon lettek elhelyezve, kialakítva.

A három verzió közül az elektromosé a legöblösebb csomagtér, mely a korábbi 451 helyett immár 475 liternyi pakkot képes magába fogadni. A 40/60 arányban osztott hátsó üléstámlák ledöntésével 1392 literig bővíthető a csomagtér, és a gépháztető alatt is van egy kis extra rakodótér, melynek 20 litere leginkább csak a töltőkábel elnyeléséhez elegendő.

A hibrid Niro 451 literes hátsó puttonnyal szolgál, ami teljesen rendben van, ellenben a plugin hibrid-féle 348 literes raktér már kevés lehet a hétvégi nagybevásárlások és a nyaralások gondtalan lebonyolításához.

László Ferenc

Az elektromos verzió csomagtere
László Ferenc
Többé-kevésbé villany

Kezdjük azzal, ami nincs a kínálatban: turbós benzinmotor, lágyhibrid hajtás és dízel erőforrás. Belépőszintnek a normál, vagyis öntöltő hibrid Niro tekinthető, mellyel értelemszerűen csak rövidebb távokat lehet megtenni elektromosan.

Az 1,6 literes 4 hengeres és közvetlen befecskendezésű szívó benzinmotor 105 lóerős teljesítményű és 144 Nm nyomatékú, az Atkinson ciklusnak köszönhetően pedig rendkívül takarékos üzemű. A 44 lóerős és 170 Nm-es villanymotor révén összességében 141 lóerőt és 265 Nm-t kapunk, vagyis e tekintetben nincs fejlődés.

László Ferenc

A mindössze 1,32 kWh kapacitású akkumulátor miatt a tömeg alig 1490 kilogramm, és ez mindenképpen jó hatást gyakorol a vezetési élményre. A 0-100-as sprint szintideje 11,5-ről 10,4 másodpercre olvadt, köszönhetően többek közt a teljesen új hatfokozatú duplakuplungos váltónak, mely nemcsak gyorsabban, hanem kicsit finomabban is kapcsol.

Nincs hátrameneti fokozat, tolatáskor a villanymotor mozgatja a kasztnit. Csak ezzel az apróságnak tűnő fejlesztéssel 2,3 kilogrammot sikerült spórolni és a hatékonyság 0,62 százalékot javult.

László Ferenc

A plugin hibridben a már ismertetett benzinmotor mellett egy 84 lovas és 203 Nm-es villanymotor teljesít szolgálatot. Ez esetben a villanymotor erősebb lett az elődhöz képest, az akkumulátor kapacitása pedig 8,9-ről 11,1 kWh-ra nőtt, így aztán az e-hatótáv is 49-ről 65 kilométerre gyarapodott.

A visszafogottan meleg német nyárban utóbbit nagyjából sikerült is hoznunk, és az igen vegyes tesztkörön végül 3,3 literre jött ki az átlagfogyasztás. A 9,6 másodperces 0-100-as gyorsulás nem rossz, de a PHEV nem érződik jelentősen fürgébbnek a normál hibridnél, ami nem is csoda, hiszen folyamatosan 120 kilogramm extra terhet kell magunkkkal cipelni.

László Ferenc

Mit tud a teljesen villanyos?

A 100 százalékban elektromos Niro 249 kilogrammal nehezebb a normál hibridnél, de az 1,7 tonna feletti tömeg még mindig nem mondható vészesnek a maga kategóriájában. A 204 lóerős teljesítmény maradt a régi, ellenben a nyomatékot megvágták 395-ről 255 Nm-re. Nem kell félni a Niro EV még így is instant nagyot lép, 7,8 másodperc alatt tudja le a 0-100-at és a 167 km/h-s végsebessége is a másik két verzió szintjén mozog.

A 434 kilogrammos akkumulátor kapacitása nem sokat változott, a 64,8 kWh-s egység az elődéhez hasonló, 463 kilométeres WLTP-hatótávot biztosít. A 60 kilométeres tesztkörön 17,3 kWh-s átlagfogyasztást mértünk, ami a részben autópályás, részben hegyi szakaszok miatt teljesen korrekt érték.

László Ferenc

Megfelelő DC gyorstöltő esetén kevesebb, mint 45 perc alatt megoldható egy 10-ről 80 százalékra történő feltöltés, és az új Niro nemcsak felvenni tud töltést, hanem leadni is, maximum 3 kW-os teljesítmény mellett. AC fronton maximum 11 kW-tal tölthető a telep, ami előrelépés a korábbi 7,2 kW-hoz képest, de persze a 22 kW lenne az igazi.

A 136 lóerős és 39,2 kWh-s kapacitású modell kikopott a kínálatból, mostantól csak egyféle verzióban kapható az elektromos Niro.

Nem biztos, hogy fehér színben választanánk
László Ferenc

A hatékonyságon adott esetben sokat javíthat a hőszivattyú, azonban kár, hogy ez nem alapáras tétel, hanem 350 ezer forintot kell fizetnünk érte. A rekuperációt és a motorféket alaphelyzetben szenzoros adatokra épülő automatika szabályozza igen hatékonyan és szerethető módon, de a kormány mögötti fülek révén mi magunk is belenyúlhatunk a rendszer működésébe.

A Niro csak és kizárólag elsőkerék-hajtással készül, a kerekek 16-18 colos méretűek. A felfüggesztést inkább komfortosnak, mintsem sportosnak mondanánk, adaptív felfüggesztés nem rendelhető.

A kormány áttételezése közvetlenebb lett, és érdekesség, hogy a normál hibridben kicsit kevesebbet kell tekerni a kormányt a két végállás között, mint a másik két kivitelben. A fordulókör 10,6 méter átmérőjű, a 4,42 méteres Niróval nem okoz különösebb nehézséget a városi lavírozás, parkolás.

László Ferenc

László Ferenc
Konklúzió, árak

A harmadik generációs K-platformra épülő új Niro minden egyes négyzetmilliméterén érződik, hogy sokkal modernebb fejlesztés, mint az amúgy mind a mai napig meg nem vetendő tudású előd.

A formaterv merőben más, mint eddig volt, a vásárlók majd eldöntik, hogy bejön-e nekik, vagy sem, azonban borítékolható, hogy az új Niróra alapvetően más karakterű vásárlók csapnak majd le, mint az elődjére. Az utastér sokkal modernebb hangulatú, a helykínálatra és a kényelemre abszolút nem lehet panasz.

A hajtásláncokat modernizálták, de egetverő fejlesztéseket nem kapunk, ami többek közt annak is betudható, hogy e tekintetben az előző Niro picit talán megelőzte a korát.

Legolcsóbban 10 millió forintból lehet új Nirónk, ennyibe kerül ugyanis a hibrid alapmodell. A plugin hibrid 12,75 millió forinttól indul, az elektromos verzióért pedig alaphangon 15,7 millió forintot kérnek el. A garancia 7 év, illetve 150 ezer kilométer az autóra, az akkumulátorra pedig 8 évet és 160 ezer kilométert vállalnak.

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

Itt a teljesen új Kia Niro

A koreai szabadidő-autó új generációja ismét hibrid és tisztán elektromos változatokban támad.