szerző:
TA
Tetszett a cikk?

Időről időre elérkezik az az állapot, amikor a kinőtt, megunt, vagy sötét életszakaszainkra emlékeztető ruhadarabjaink alattomosan elkezdik kifúrni a gardrób polcairól azt a tíz ruhát, amit valóban hordunk. Szanálni mindig jó, ma pedig már nem csak a karitatív szervezetek nehezen fellelhető konténerei, vagy a műanyagzsák-penészes pince kombináció létezik alternatívaként. Tippek.

A lakásunkat ellepő értelmetlen dísztárgyakat, a családi ünnepek után észrevétlenül osztódó háztartási eszközöket, vagy a kinőtt-megunt ruhákat mások csillogó szemmel vennék birtokba. Budapesten pedig egyre több tér jön létre azért, hogy a cserebere megtörténjen. Itt a legújabb hype.

Ha szeretnénk intim keretek között tartani a csencselést, és fokozatosan ráhangolódni arra, milyen érzés idegenekkel megosztani, amink van, indíthatunk a barátnős ruhacserével valakinek a lakásán, de jóval tágabb dimenziók nyílnak meg a Facebookon szerveződő Garázsvásárokon.

A motiváció mindig hasonló, néha már szinte spirituális: valaki új életet akar kezdeni, költözik, válik, ehhez pedig mindent kipucol a múltjából, ami felesleges. Így jönnek létre a mini bolhapiacok a város legkülönbözőbb pontjain Wekerlétől Budakalászig (sőt, már vidéken is). Nem kell hozzá más, mint egy kert, egy garázs, vagy bármilyen placc a ház előtt – a jobb hangulat kedvéért esetleg pár kancsó bodzaszörp meg frissensült kalács.

Facebook/ Garázsvásárok

Ilyen vásárt bárki szervezhet, akár összefogva másokkal, engedély nem kell hozzá. Évi 800 ezer forintos bevételig biztonságban vagyunk, viszont elméletileg mindent le kell papírozni, az adómentes részt is. A vásárokat összegyűjtő oldal ötletgazdája egyébként a lakberendezési tanácsokat felvonultató Otthonkommandót is szerkesztő Krivarics Ditta.

Tangabugyik kocsmafényben

A bizniszbe a belvárosi kocsmák is kezdenek beszivárogni. A Téli Kertemben Csencselde néven fut a projekt. Egy piac, ahol nem kell pénz, csupán néhány csereképes dolog – ennyi a csalogató szlogen. Innen mindenki annyi tárgyat vihet haza, amennyit bevitt, legyen az könyv, ékszer, edény, játék, vagy ruha. Romlandó cuccok kizárva.

Ha viszont inkább a nyolckerben mazsoláznánk, menjünk fel a Corvintetőre egy Tetőcserére. Ők egyedi turkálóként aposztrofálják magukat, az elv viszont ugyanaz: annyi ruhát vihetsz haza, amennyit beviszel, viszont van egy 500 forintos beugró, amit le lehet fogyasztani a pultban. A kombinékon túl hátha beszippant a partitér is. Ehhez igazodik a nyitva tartás is: este nyolctól hajnalig. Jó hír, hogy ha első alkalommal nem találsz annyi ruhát, amennyit hoztál, kapsz egy kártyát, amivel egész nyáron bármikor visszamehetsz és válogathatsz, míg össze nem jön a hozott mennyiség.

Tetőcsere a Blahán
corvinteto.hu/egbolt

Ugyanitt az Égboltban elsősorban bemutatkozó tervezők munkáihoz juthatunk hozzá (ezekért már fizetni is kell): pólókhoz, ruhákhoz, ékszerekhez - gyöngy, nemez, és égethető gyurma nyakláncokhoz, fülbevalókhoz, kitűzőkhöz és gyűrűkhöz.

A ruhacsere pedig nem reked meg a szimpla felhasználói szinten, de már létezik a reciklidivat is, vagyis van olyan divattervező, aki kifejezetten turis, ruhacserés darabokat gondol újra. Serin így éri el, hogy minden darabja egyedi és a piachoz képest olcsó, közben pedig még környezettudatos is.

A Margit körúti Passzé már bizományi alapon működik, ezért ha három hónapon belül akad vevő a bevitt portékánkra, pénzt is kapunk érte. Egyedi vintázs részleget ígérnek, és egy kincses ládát tele megkímélt és hordható ruhákkal, kiegészítőkkel, kalapokkal, kesztyűkkel és használati tárgyakkal a múltból.

Ha nem várunk semmit cserébe

A fentieknél önzetlenebb módon működnek az angolszász országok mindennapjaiba már évtizedek óta beépült adományboltok (charity shop). Anno a Vöröskereszttel együtt dolgozták ki az intézményesített adományozás közösségi modelljét, ami azóta világszerte elterjedt, és nálunk is ébredezik.

Facebook/ Passzé

Itt a központi gondolat a segítés. Ahelyett, hogy a szemetesbe dobnánk, ugyanúgy bevihetjük a megunt cuccainkat az üzletbe, ahol nyomott áron eladják azoknak, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy újonnan vásároljanak.

Alapértelmezett megoldásként pedig ne feledkezzünk meg a karitatív szervezetek ruhagyűjtő konténereiről sem. Elméletileg a Magyar Vöröskereszt és a Máltai Szeretetszolgálat is szervez gyűjtéseket, gyakorlatilag viszont kisebb kutatómunkát igényel, hogy ezekre rátaláljunk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!