Tetszett a cikk?

Hogyan látunk a színfalak mögé?

  Demo-tréning, bemutató, pilot-tréning… mind-mind arra teremtenek alkalmat, hogy a fejlesztési és képzési igénnyel fellépő megbízó cégek ízelítőt kapjanak a tréning eszköztárából, stílusából, valamint be tudják azonosítani, hogy a kiválasztott cég képzése illeszkedik-e céljaikhoz, cégkultúrájukhoz.

  A tréningezés története két nagy irányzat vetélkedését mutatja. Az egyik a jól meghatározott technikai elemeket, készségeket fejlesztő irányzat, mely a racionális, viselkedési oldalra helyezi a hangsúlyt, a másik a személyes hozzáállást, motivációt célba vevő iskola, mely mélyebbre nyúl a beavatkozások során – fő fókusza a belső változás, személyiség-fejlődés. E két oldal összehasonlítását az alábbi táblázat mutatja:

Technikai elemeket oktató

Személyes hozzáállást fejlesztő

E

L

Ő

N

Y

· Kis felelősség, kis energia-befektetés

· Könnyen elsajátítható

· Sikerorientált

· Gyors eredményeket ad

· Személyes erőforrásokra épít

· Rugalmas, helyzethez alkalmazkodó megoldások

· Sikerorientált

· Hosszú távú stratégiát feltételez




H

Á

T

R

Á

N

Y

· Helyzethez nem alkalmazkodó megoldások

· Uniformizál

· Nincs lehetőség kudarckezelésre

· Rövid távú stratégiát feltételez

· Nagy egyéni felelősség

· Nagy energiaigény

· Nincsenek receptek

· Folyamatos karbantartást feltételez



  A hetvenes években világszerte tapasztalható volt a nyitás igénye, - a bürokratikus, direktív vezetési kultúrájú vállalatok dolgozói személyes fontosságuk megerősítéseként érezhették, hogy tréningen vehettek részt. A tréningek abban az időben erősen személyiség-fejlesztés központúak voltak, tele pszichológiai módszerekkel, játékokkal – egy kicsit, mintha a gyermeket ébresztették volna fel a résztvevőkben. Szunnyadó és gyakran elnyomott értékeik, érzelmeik, képességeik intenzíven törtek elő az ilyen tréningeken, gyakran katarzis-élményt adva nekik.

  A nyolcvanas évek közepe táján előtérbe kerültek a jól meghatározott készségeket fejlesztő, ismeret-átadó tréningek, melyek rövidebbek, „pszichológia-mentesebbek”, és pragmatikusabbak voltak.

  Magyarországon ugyanez a folyamat játszódott le a kilencvenes években, mikor is a vállalatok körében általánossá váltak a tréningek. Előbb a „lágy”, személyiség-központú, játékos képzések, hétvégék, „elvonulások” uralták a terepet, majd a tréningek egyre „kockásabbak” lettek – előtérbe helyezve a gyakorlati, technikai szempontokat.

  Mi a helyzet most? A kép kiegyensúlyozott állapotot mutat. A képzési/fejlesztési célokhoz illeszkedően a tréningek módszertana és stílusa hol az egyik-, hol a másik irányba mélyül. Ha stressz-kezelésről, konfliktus-megoldásról, vagy wellness- és rekreációs tréningekről beszélünk, akkor egyértelműen a személyiség mélyebb rétegét vesszük célba. Sőt, paradox módon, például a prezentációs készségek fejlesztése is megköveteli, hogy ne csak a technikai oldalt erősítsük, hanem támogassuk a résztvevők személyes kiállásának magabiztosság-oldalát is. Másrészről, ha például tárgyalás-technikát, vezetői ismereteket, gazdasági-pénzügyi elemző készségeket, és egyéb funkcionális kompetenciákat (értékesítés, ügyfélszolgálat, HR-menedzsment, stb.) szeretnénk fejleszteni, akkor inkább a gyorsabb, gyakorlatibb, kevésbé elmélyülő technológiát alkalmazzuk a tréningeken. A személyes/technikai határ beállítása mindig három tényezőtől függ: a megbízó cég kultúrájától, a fejlesztés céljától és a tréningcég tapasztalatától, hátterétől, trénereitől. E három terület harmonizálása nem megy könnyen. Ezért ad óriási előnyt, ha egy demo-n, bemutatón betekinthetünk az adott tréningcég megoldás-javaslatába, módszertani megközelítésébe és megismerhetjük a tréner személyes stílusát és kommunikációs – befolyásolási eszköztárát. Az ilyen tréning-bemutatók általában két-három órás keretben teljes keresztmetszeti képet adnak a fejlesztés módszer- és stílusbeli repertoárjából.

Juhász Tibor

WIFI Hungária

Vezető tanácsadó

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyon ritkán jut el kényszerbontásig olyan házak ügye, mint Tordai Bencéé

Nagyon ritkán jut el kényszerbontásig olyan házak ügye, mint Tordai Bencéé

Meghalt az egyiptomi hajószerencsétlenség szlovákiai áldozata, akit korábban a túlélők közé soroltak

Meghalt az egyiptomi hajószerencsétlenség szlovákiai áldozata, akit korábban a túlélők közé soroltak

Zárcsere-gate: első fokon nyert a hódmezővásárhelyi önkormányzat a református egyházközséggel szemben

Zárcsere-gate: első fokon nyert a hódmezővásárhelyi önkormányzat a református egyházközséggel szemben

Lezártak egy kifutópályát Ferihegyen, mert lerobbant egy görög repülőgép

Lezártak egy kifutópályát Ferihegyen, mert lerobbant egy görög repülőgép