szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia elnök azt akarja, hogy a világ vezetői erről elfogadjanak egy dokumentumot a szombaton kezdődő G7-es csúcson.

Franciaország szorgalmazni fogja egy biodiverzitási alapokmány elfogadását a világ gazdaságilag legfejlettebb hét országát tömörítő G7 csoport szombaton kezdődő biarritzi csúcstalálkozóján, és nyomást fog gyakorolni az Egyesült Államokra, hogy csatlakozzon a dokumentumhoz - közölte Emmanuel Macron francia elnök a Konbini hírportálnak adott pénteki interjújában.

"Beszéltünk a biodiverzitásról. Ez a G7-es csúcs lesz az első alkalom, hogy aláírunk egy biodiverzitásról szóló alapokmányt; elkötelezettek vagyunk emellett, és mindenki alá fogja írni" - jelentette ki Macron az Elysée palota kertjében adott interjújában. Kérdésre, miszerint magában foglalja-e ez az Egyesült Államokat is, Macron így felelt: "Ez az igazi kérdés, meglátjuk, nyomást fogok gyakorolni ennek érdekében".

Kiemelte: a dokumentumot India is alá fogja írni, ami nagyon fontos. Macron szerint a G7 biarritzi csúcstalálkozójának kiemelt témái a globális felmelegedés és a biodiverzitás lesznek.

A francia államfő ugyanakkor környezetvédelmi tudatosságra szólította fel az embereket életvitelük és fogyasztási szokásaik tekintetében. "Mindannyian felelősséggel tartozunk, amikor például döntést hozunk arról, hogy milyen ruhát vagy élelmiszert vásárlunk, de mindennapi szokásainkban is, mint amikor szelektáljuk a szemetet. A G7 egy dolog, de ugyanilyen fontos a mindennapi életvitelünk is" - fogalmazott a francia elnök.

Macron, miután májusban az ENSZ Biodiverzitási és Ökoszisztéma-szolgáltatási Kormányközi Tudományos Testületének (IPBES) szakértőivel tanácskozott, bejelentette, hogy a biodiverzitás ügyét fel kívánja vetni a G7-csúcson. Akkor a francia államfő arról beszélt, hogy kormánya kiterjesztené a környezetvédelmi területeket, illetve adózási és költségvetési eszközökkel támogatná a biodiverzitás fenntartását. Hozzátette: szorgalmazni kívánja az Európai Uniónál a fenntartható gabonatermelés finanszírozását is az uniós mezőgazdasági politika részeként.

Budapesten a műanyagmentes július nem volt épp a legsikeresebb, ha a keletkezett műanyag mennyiségét tekintjük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Civil és kormányzati összefogás a biodiverzitás csökkenésének megállításáért

A biodiverzitás, azaz a biológiai sokszínűség csökkenése csak a kormányzati és a civil szféra eddiginél jóval szorosabb összefogásával állítható meg, ebben egyetértettek azok a kormányzati törvényhozási és civil szakemberek, akik részt vettek a Civil és kormányzati együttműködés a biológiai sokféleség védelmében 2010 után címet viselő szakmai konferencián pénteken az Országházban a tanácskozás szünetében tartott sajtótájékoztatón.