szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy új technológia gondoskodik róla, hogy kevésbé legyen lelkiismeret-furdalásunk, ha megjön a kedvünk a nassoláshoz.

Egy olyan élelmiszeripari technológiát sikerült egy 14 fős brit startupnak, a CCm-nek fejlesztenie, amely akár 70 százalékkal kevesebb széndioxid-kibocsátással jár. A fejlesztésre azonnal le is csapott a Walkers snackgyártó vállalat – írja a BBC.

Mivel csupán az a tény, hogy eszünk és élelmiszerre van szükségünk – így az élelmet meg kell termelni, elő kell állítani, be kell csomagolni, és el kell szállítani –, az összes károsanyag-kibocsátásunk egyharmadért felelős, a fejlesztés fontos mérföldkő lehet.

A technológia lényege, hogy a sör erjesztése során keletkező szén-dioxidot a burgonyahulladékhoz használják fel, így műtrágya keletkezik, amit aztán következő évben a chipsek alapanyagának, a burgonyának a földjébe lehet keverni. Ezzel egyrészt mérsékelik a sörfőzde károsanyag-kibocsátását, másrészt a műtrágya előállítása is megúszható jelentős emisszió nélkül.

A környezetkímélő módon előállított műtrágyát idén tesztelték, jövőre élesben is elkezdődhet az alkalmazása a Walkers leicesteri gyárában, és 2022-ben már a sörfermentálás során keletkezett szén-dioxiddal készített műtrágyát fognak a burgonyatermesztéshez használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!