szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nem létező sajtós esete kapcsán, az úgynevezett "Csenterics-ügyben" marasztalták el a műsorvezetőt.

A legnagyobb taglétszámú újságírói szakmai szervezetnek, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének az Etikai Bizottsága adott ki állásfoglalást Friderikusz Sándor nem létező sajtósának ügyében. Mint írják: a MÚOSZ „etikai bizottsága a sértett indítványára, vagy bármely személy, testület megindokolt panaszára folytat etikai eljárást, továbbá saját kezdeményezésére szakmai-etikai tartalmú állást foglal az etikai kódex esetleges megsértése miatt.”

A most kiadott közleményüknek az előzménye, hogy Virág Márton, a Blikk főmunkatársa kért a MÚOSZ Etikai Bizottságától állásfoglalást, mert szerinte Friderikusz akár kegyeletsértést is elkövethetett a halott rendező nevének használata miatt.

Az újságírószövetség állásfoglalása szerint

Friderikusz Sándor újságíró etikai vétséget valósított meg,

amikor egy tavaly elhunyt televíziós rendező, Csenterics Ágnes nevét használva küldhetett választ az egyik bulvárnapilapnak, azaz a nyilatkozatot a sajtósként foglalkoztatott nevében maga Friderikusz Sándor adhatta”.

„Az Újságíró Etikai Kódex hangsúlyozza, hogy egy adott anyag szerzője vagy szerkesztője valótlanságot nem állíthat. Ugyanakkor az Etikai Bizottság felhívja a figyelmet arra, hogy elhunyt személyiségek nevével való visszaélés nemcsak etikai szempontok szerint súlyosan aggályos, de a hozzátartozók érzékenységét is joggal sérti, mindezeken túlmenően kegyeleti jogot is sérthetnek” – fogalmaznak és hozzáteszik, hogy az elmarasztalás nem jár szankcióval, mert Friderikusznak nincs tagsági jogviszonya a MÚOSZ-ban.

Kiflitolvajozás

Előző héten Friderikusz Sándor podcastműsora nevében és Friderikusz saját e-mail-címéről írt az állítólagos sajtós egy levelet a Blikknek, amelyben kifejtette, hogy adománygyűjtésbe kezdett a podcastokat gyártó Friderikusz Produkció, mert kiszállt a cég mögül a szponzor, és 25 milliót saját zsebből kellett fizetnie a stábnak a műsorok legyártásáért. A sajtós, aki Csenterics Ágnes néven írta alá az e-mailt, kisebb botrányt okozott azzal, hogy kiflitolvajoknak nevezte azokat, akik meghallgatják az egyébként ingyen is elérhető podcastot, de nem fizetnek érte.

A Média1-nek azonban gyanús volt a név, és alapos nyomozásba kezdett, hogy kiderítse, ki is Csenterics Ágnes. Meglepő eredményre jutottak: ilyen néven nem találtak sajtóst, csak egy tavaly elhunyt korábbi televíziós rendezőt.

Friderikusz ezt követően egy videós közleményt adott ki, amelyben nem erősítette meg, de nem is cáfolta a Média1 értesülését, helyette úgy fogalmazott: "ha van sajtós, akkor sem fog szóba állni vele, mert nem hagyom neki, ha nincs sajtós, a végeredmény tulajdonképpen ugyanez."

A műsorvezető „nevetséges nyomozómunkának” nevezte a Média1 anyagát, szerinte arról van szó, hogy a Média1 főszerkesztőjével csúnyán összeszólalkozott tavaly, ezért bosszúból most a nyakába öntöttek egy lejárató cikket.

Azóta az ügy tovább haladt, és a tavaly elhunyt rendező, Csenterics családja jogi lépéseket fontolgat.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!