szerző:
Cz.F.
Tetszett a cikk?

Gáspár Győző nemrég arról beszélt egy interjúban, hogy több mint egy évtizednyi pánikbetegség és két be nem fejezett öngyilkosság után most alig várja, hogy visszatérjen a kórházba. A Life TV egyik műsorában közölték vele, hogy nem úgy néz ki, mint aki depressziós, úgyhogy szedje össze magát. Azaz elhangzott a legkárosabb mondat, amit csak mondani lehet egy mentális betegséggel élőnek.

Gáspár Győzőről sokaknak még mindig a Győzike Show hangos családi jelenetei ugranak be, pedig az elmúlt időszakban tett valami egészen fontosat:

férfiként, celebként, romaként a nyilvánosság előtt beszélt a mentális betegségéről.

Konkrétan nemrég a Fókusznak mesélt arról, hogy 14 éve pánikbeteg, két öngyilkossági kísérlete volt, gyógyszereket szed és jelenleg nagyon várja, hogy visszamenjen a kórházba és újra kezelésbe vegyék.

Egy ilyen kiállás már önmagában is dicséretes (az meg különösen, hogy felismerte a problémáját és szaksegítséget kért annak kezeléséhez) abban az országban, ahol előszeretettel stigmatizáljuk a skizofréniával, bipoláris zavarral, depresszióval élőket és a függőségben szenvedőket, pedig az, hogy megbélyegzettként kell élniük, már önmagában is hátráltatja a felépülésüket.

A pszichiátriai betegek nem csak a betegségükkel küzdenek, hanem azzal is, ami a fejünkben él róluk

A tavaly, egyelőre önkéntes alapon létrejött Magyar Antistigma Munkacsoport azon dolgozik, hogy hosszú távon egyetlen skizofréniával, bipoláris zavarral, depresszióval együtt élőnek se kelljen szégyenkeznie, megbélyegzettként élnie. Ennek érdekében dolgozzák ki a Nemzeti Antistigma Programot (NAP), amelynek részleteiről Simon Lajos egyetemi docenssel, pszichiáterrel, a Moravcsik Alapítvány kuratóriumi elnökével beszélgettünk.

Hát, még azok a mondatok, amelyek elbagatellizálják egy-egy probléma súlyosságát. Ennek a tankönyvi példáját szúrta ki nemrég a 24.hu, a Life TV műsorába ugyanis meghívták Gáspár Győzőt annak apropóján, hogy idén ünnepli 23. születésnapját a Romantic.

Az Ébredj velünk! című műsor felvezetője után Ábel Anita, még mielőtt bármilyen, a zenekarral kapcsolatos téma szóba kerülhetett volna, nevetgélve ezt mondta:

Tegnap, ne haragudj, nézem a tévét, mondom, depressziós vagy? Hát szedd már össze… Nem úgy nézel ki!

Gáspár Győző láthatóan hirtelen nem tudott hogy reagálni azokra a kártékony szavakra, amelyeket egy mentális problémával küzdő embernek soha nem lenne szabad hallania. Így aztán csak annyit tudott kimondani: „Hát, pedig van baj”.

Némi nevetgélés után Ábel úgy reagált, hogy

Jó, hagyjál már! Dolgozd föl, hogy 50 leszel! Bizonyos dolgok már nem úgy mennek... de itt van a Romantic, és életedben nem néztél még ki ilyen jól!

Mintha az, hogy valaki „jól néz ki”, vagy „nem úgy néz ki, mintha depressziós lenne”, nem jelenthetné azt, hogy éppen súlyos dolgokon megy keresztül.

A beszélgetés később is ugyanilyen megdöbbentő és mérgező irányt vett. Kunovics Katinkát és Völgyi Zsuzsit, a zenekar női tagjait arról kérdezték, hogy „hogyan lehet Győzőt kezelni”, mire Völgyi úgy felelt, hogy ők már ismerik őt, tudják, hogy hullámzó a kedélyállapota. Kunovics azt mondta, „van az a pont, amikor a Győző tudja, mi a határ, és akkor utána... szót fogad”. Ezután Bereczki Zoltán kérdezett rá, hogy „és most, hogy depressziós, mit csináltok vele?”, mire Kunovics rávágta, hogy

kamu!

Gáspár ezután próbált legalább egy poénnal résztvenni a beszélgetésben, ránézett, és közölte: „Még jó, hogy nem azt mondod, Oscar-díj!”

Ahogy mondani szokás, viccnek kicsit durva lenne Gáspár Győző korábbi nyilatkozata arról, hogy kétszer kísérelt meg öngyilkosságot, mert annyira eluralkodott rajta a betegség, hogy inkább feladta volna az életét. Az interjúban arról is beszélt, hogy jár pszichológushoz, jár csoportba is, de úgy veszi észre, hogy 2022 egyszerűen nem megy.

Most azt gondolja a néző, aki otthon ül, hogy basszus, ő bohóckodik az Instagramon meg a Facebookon, most mit sajnáltatja magát? Igen, mert kirakok olyan régi videókat, amiket kötelező, hogy élek, virulok. Mert ha azt bemutatom, hogy szenvedek, a kutyát nem érdekli

– világított rá arra, gyakran mennyire hamis és félrevezető az online reprezentációnk, továbbá, hogy közel sem úgy néz ki a helyzet, hogy minden depressziós vagy pánikbeteg „problémáim vannak” táblával mászkál a fején, ahogy az alkohol- vagy drogfüggők sem feltétlenül csúsznak a taknyukon-nyálukon mások előtt. A legszélesebb mosolyok és a leghangosabb viccek mögött néha a legtörékenyebb lelkek laknak. Már csak ezért is fontos lenne empátiával fordulni mindenki felé, és időnként felülvizsgálni, hogyan is viszonyulunk a magunk és mások lelki egészségéhez.

Gáspár Győző egyébként valószínűleg találkozott már azzal a helyzettel, hogy elmondta, milyen állapotban van, de csak legyintettek rá.  Már a Fókusz-interjúban is szóba hozta, hogy mindenki azt mondja, de jó neki, ott a szép családja, megvan mindene.

Aha, közben belülről rohadok meg szenvedek.

Hozzátette, hogy az antidepresszáns, a nyugtató és az altató mellett még további gyógyszereket szed, és soha nem gondolta volna annak idején, amikor elindult a zenekar, hogy ilyen árat kell majd fizetnie érte.

Egyetlen mentális betegség sem múlik el a „szedd már össze magad”, „majd az idő megoldja”, illetve a „minden fejben dől el” típusú tanácsoktól, sőt semmi garancia nincs arra sem, hogy egyetlen terápiás vagy gyógyszeres kezeléstől minden megoldódik: a visszaesés minden felépülésnek része lehet, és ezt megélni már önmagában is pont elég nyomasztó egy mentális betegséggel élő számára. Hát még, ha bizonygatnia kell, hogy nem az Oscar-díjra hajt.

Hogy hogyan érdemes jól segíteni, arról többek között itt, itt, itt és itt írtunk. Ha úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódik, ezt az oldalt ajánljuk figyelmébe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!