Árcédulákon tiltakozott a háború ellen egy orosz művész, akár 10 év börtönt is kaphat

Az "álhírekről" szóló törvény alapján emelhetnek vádat ellene.

  • hvg.hu hvg.hu
Árcédulákon tiltakozott a háború ellen egy orosz művész, akár 10 év börtönt is kaphat

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Egy orosz bíróság letartóztatta Alexandra Szkocsilenko művészt, azzal vádolják, hogy szentpétervári áruházakban az „árcédulákon” háborúellenes tiltakozó üzeneteket hagyott – írja a The Guardian. Az „álhírekről” szóló új törvény alapján emeltek vádat ellene.

Egyelőre a szentpétervári Vasziljostrovszkij kerületi bíróság úgy döntött, hogy a művésznek május 31-ig előzetes letartóztatásban kell maradnia a börtönben – közölte a bíróság a Telegramon szerdán.

A nyomozók azzal vádolták, hogy március 31-én egy Perekrjosztok szupermarketben „árcédulák helyett olyan papírdarabokat helyezett el, amelyek tudatosan hamis információkat tartalmaznak az orosz fegyveres erőkről”.

Indítékként az „Oroszország elleni politikai gyűlöletet” jelölték meg. Ha bűnösnek találják, kemény büntetés vár rá, amely 3 millió rubeles pénzbírságtól kezdve akár tíz év börtönbüntetésig terjedhet.

Szkocsilenko az Instagramon független művészként és zenészként írja le magát. Márciusban 10 ezer rubeles pénzbírságot kapott, mert részt vett egy tüntetésen február 24-én, az orosz csapatok ukrajnai támadásának napján.

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Gyakrabban rúgják meg a nőket – a Heim Pál kórház sürgősségijén dolgozók 100 százaléka tapasztalt agressziót munka közben

Leggyakrabban kiabálással, sértegetéssel, káromkodással és becsmérlő fenyegetéssel találkoznak a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet dolgozói, de előfordul, hogy a hozzátartozók vagy a betegek leköpik, megrúgják, fellökik vagy szexuálisan inzultálják őket – derül ki a dolgozókat érő erőszakról szóló kutatásból.