Gonda Gréta
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

Egyre több, a természettől elszakadó, túlhajszolt embert érint a krónikus stressz, az alvászavar. A civilizációs betegségek jó ellenszere az, ha visszatérünk a természetbe, erre ad lehetőséget a manapság egyre népszerűbb erdőfürdő, vagyis a vezetett relaxációs erdei séta. Györffy Éva erdőfürdő-vezetővel és erdőterápiás szakemberrel, a Magyar Erdőfürdő és Erdőterápia Társaság alapító tagjával beszélgettünk.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Jól ismert tény, hogy stressz összefüggésbe hozható a hormonális problémákkal, hozzájárulhat a termékenységi problémákhoz, az olyan megbetegedésekhez, mint a policisztás ovárium szindróma, az endometriózis, a ciklusproblémák, a miómák, az inzulinrezisztencia és a pajzsmirigy alulműködés. Nem beszélve arról, hogy egyre többeket érintenek a szív-, és érrendszeri megbetegedések, emésztőrendszeri problémák, a reflux és ételintolerancia is.

Erre jó ellenszer az erdők saját illat-, és hatóanyag atmoszférája, amely pillanatról pillanatra változhat - mondja Györffy Éva (korábban Bach Éva). Ennek eszköze az erdőfürdő: a módszer Japánból ered, ahol a tevékenység egészségügyi hatásait mérték, például azt, ahogy a természeti környezet miként csökkenti a stressz-szintet.

Ezt az adott terület fitoncid-összetétele befolyásolja: a fitoncid vegyületek a fák által kibocsátott illatanyagok, a növényzet kommunikációs és védekező eszközei, ezeknek az emberre nézve immunerősítő, streszcsökkentő hatásuk is van.

Emellett a szociális izoláció ellen szintén jól hat az erdőfürdő – hiszen ez egy közösségi élmény, illetve már az is jó hatással lehet az életünkre, ha megtanulunk kapcsolatot teremteni az erdei élőlényekkel, amelyek mindig elérhetőek számunkra – teszi hozzá Györffy Éva.

 

Györffy Éva erdőterapeuta
Reviczky Zsolt

Az erdőterápiás szakember életében is jelen volt a stressz korábban, azonban a természet mindig megnyugtatta: "már gyerekként jól feltaláltam magam az erdőben, hiszen a gyerek általában a természetben még organikusan van jelen: mindennel játszik, és eközben folyamatosan élményeket dolgoz fel, például a konfliktusokat is beleviszi a játékokba.”

Györffy Éva később jógázott és meditált, ezeket a tevékenységeket szerette volna összekötni a természetjárással. Karrierje során akkor döntött a pályamódosítás mellett, amikor nagy multicégek marketingeseként dolgozott, és 30 éves korában rákbetegséget diagnosztizáltak nála. Ekkor úgy döntött, otthagyja addigi munkáját, és egészségügyi (alternatív mozgásterápiás) végzettsége mellett a Nádúr Integratív Erdőterápiás Központ nemzetközi képesítését is megszerezte.

Japánból ered az erdőfürdő

Az erdőfürdőzés eredete az 1980-as évekre nyúlik vissza: Japánban, a stressz és a városi életmód egészségkárosító hatásainak megelőzésére és csökkentésére indították el az első sétákat sinrin-joku, azaz „erdőfürdő” néven. "Egy japán vállalat ráeszmélt, hogy a dolgozóinak stresszbetegségei vannak, ezért kiterelte őket az erdőbe, akik a természetjárástól jobban lettek." - mondta el Győrffy Éva. A szókapcsolatot egyébként Akijama Tomohide, a japán erdészeti ügynökség akkori igazgatója alkotta meg, a helyi wellness-célú ökoturizmus népszerűsítésére.

A városi életmód persze nem csak Japánban jelent problémát, hanem a világ minden táján, így hamar terjedni kezdett a relaxációs technika, amely mögött mára már egy tudományosan is megalapozott, sztenderd módszertan is áll.

A japánok a gyógyászati célú erdőfürdőzés hatékonyságát folyamatosan mérik: gyakori, hogy egy séta előtt és után vérnyomást mérnek, a nyálból a kortizol nevű stresszhormon szintjét vizsgálják, emellett a homloklebenyi agyi aktivitást is nézték. A japánok a tudományos megalapozottságra és a fizikai egészségre gyakorolt, mérhető hatásokra helyezték a hangsúlyt, később azonban az Egyesült Államok gyakorlatában már tágabban, inkább holisztikusan értelmezték az egészséget és több mentális egészséget támogató technikát is integráltak, majd felépítettek egy sztenderd módszertant, hogy miből is kellene állnia egy erdőfürdő sétának.

Csupán 20 perc kell a nyugalomhoz

Györffy Éva vezetésével kipróbáltuk az erdőfürdőzést, ami általában csendben, digitális eszközök nélkül zajlik. A séta során egyszerű, játékos és az elmélyülést, megnyugvást segítő gyakorlatok, ún. „meghívások”, és az élmények megosztásának lehetősége váltakozik.

 

Reviczky Zsolt

„Az erdőterápia célközönsége elsősorban a stresszel terhelt, természettől elszakadt városi ember, illetve azok, akik érdeklődnek a környezettudatosság iránt, és az önismerettel foglalkozó útkeresők” – mondja Györffy Éva. A módszer hatékony segítséget nyújthat a gyászfolyamatokban, emellett nagyon jó a közösségformáló ereje, így cégeknek csapatépítő módszerként is szolgálhat.

Az erdőfürdő vezetője a séta során olyan ajánlásokat tesz, mint „megfigyelheted a mozgásokat!”, vagy „találkozz egy fával!”. Ekkor elkezdhetjük figyelni, hogy hogyan néz ki a fa, hol él, miben hasonlít a környezetéhez, és mi az, amiben különbözik.

Az erdőfürdő első felében az olyan érzékszervi kapcsolódásra helyeződik a hangsúly, mint a látás, hallás, tapintás, szaglás, ízlelés és egyensúly, vagyis a saját testhelyzet, testérzetek érzékelése.

Ezután 20 perccel már mérhetően csökken a stressz, 45 perc után pedig a figyelem változik meg az egyirányúból a kontemplatív felé: kialakul egy módosult tudatállapot, ami teret ad a mélyebb értelmezésnek és érzelmi élményeknek

– magyarázza Györffy Éva.

 

Reviczky Zsolt

Mint mondta, ekkor döbbenhetünk rá arra, hogy az ember egy fával is sok mindenben hasonlít: „fának lenni nem is olyan más mint embernek, például a fáknak is vannak érzéseik, ők is sikíthatnak – ez a kiszáradás egyik tünete -, kopoghatnak is, sőt, egymással kommunikálnak a gyökérrendszerükön keresztül.”

Persze egyedül is gyakorolhatjuk a feladatokat, például azt, hogy mi történik akkor, ha heteken át minden nap kimegyünk 20-30 percre a természetbe.

Az erdőfürdőzésnél a természet az első, a kapcsolat tárgya

Míg a hétköznapok során fókuszált figyelemmel vagyunk jelen, ezzel szemben az erdőben többfelé irányul a figyelmünk, ennek van egy megnyugtató hatása, amihez hozzájárulnak a természet formái, mintázatai, az ingerek és zajok változatossága.

Az erdőfürdőzés során megállunk, kapcsolatba lépünk az erdővel, itt a kapcsolat az elsődleges. Ezzel szemben a túrázás során a természet háttér, ami jó dekoráció a gyalogláshoz.

Az erdőfürdő során az ember találkozik a természettel, más élőlényekkel. A természettel való ilyen találkozás egyrészről lehet egy olyan korrektív kapcsolati élmény, ami által megtapasztalhatjuk, hogy egy kapcsolat lehet elfogadó és megtartó. Ezenkívül az erdőfürdő a  „valahová tartozás” élményét is erősíti, és a spirituális jóllétet is növeli, hiszen az ember értelmesnek érzi az életét, valami nagyobb részének érzi magát, találkozik a körforgással, a saját helyével a világban.

Ennek hatására megjelenhet az együttérzés a természettel, így amikor hazamegy, megváltozhat a környezettel szembeni magatartása. „Az erdőfürdő célja egy olyan, kölcsönösségen alapuló kapcsolat kialakítása ember és természet között, ahol mindkét élőlény jólléte a cél."

Tévesen a didzseridu hangfürdőt is erdőfürdőnek hívják

Egyre többeket érdekel az erdőterápia, 2022 első negyedévében például hétszeresére nőtt a látogatottság az erdőfürdő-vezetők weboldalain a tavalyival összehasonlítva, ez azonban azt eredményezi, hogy egyre több a „kalóz”, aki a divatszót kihasználva szeretne pénzt csinálni.

„Sokan kínálnak hazánkban különféle szolgáltatásokat erdőfürdő, erdőterápia néven, például van, aki az erdőfürdőzés és erdőterápia név alatt kirándulást, túrát vagy szabadtéri jógát árul, de láttam már didzseridu hangfürdőt is erdőfürdő néven meghirdetve.”

A Magyar Erdőfürdő és Erdőterápia Társaság azt tűzte ki céljául, hogy egyértelműsítse hazánkban az – ezidáig nem engedélyhez kötött - erdőfürdőzés gyakorlatát, szellemiségét. Az elnevezés levédésére, miután már jelen van a piacon a szó, nincs lehetőség.

 

Reviczky Zsolt

Jelenleg Magyarországon 23 jónevű nemzetközi intézménynél képzett erdőfürdő vezető van, közülük 14 tavasszal szerezte meg a Györffy Éva és Sztankó Kata által szervezett első magyarországi erdőfürdő képzésen a képesítést. A nemzetközi know how-t a magyar felnőttképzési keretek közt oktatják, a képzés végén tanúsítványt és nemzetközi oklevelet adnak, azonban az erdőfürdőzést jelenleg nem kötik engedélyhez. Egyébként Györffy Éva szerint az lenne az ideális, ha az erdőfürdő vezető valamilyen egészségügyi szakképesítéssel is rendelkezne.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gonda Gréta Zhvg

Száz éve velünk vannak, sokan mégis csak most fedezik fel őket

Ha nem szeretnénk az emelkedő árak mellett visszafogni a szabadidős költségeinket, felfedezhetjük a hazánkban található több száz tanösvényt, melyek mára egyre interaktívabbak: QR-kódok, mesék és feladatok hozzák közelebb a környezetet a gyerekekhez.