szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Cselekvés Alapítvány orvosai és a bangladesi kollégák helyreállító műtétet végeztek Rukayán. Testvére, Rabeya már korosztálya mindennapjait éli.

Pataki Gergely plasztikai sebész vezetésével, a bangladesi orvosok és a hazai orvosok telemedicinális-együttműködésével helyreállító műtétet végeztek Rukayán, a 2019-ben a Cselekvés Alapítvány orvoscsoportja és bangladesi kollégák által a fejüknél szétválasztott bangladesi sziámi ikrek egyikén.

A gyerek kielégítő posztoperatív felépülését, és mindkét gyerek többszakmás kivizsgálását követően az ikerkislányok karácsonykor épségben hazatértek falujukba a kórházból, Rukaya csak varratszedésre tér vissza januárban. A magyar-bangladesi együttműködéssel szétválasztott ikerlányokat a kórházban meglátogatta a bangladesi Külügyminiszter, Abdul Momen is.

Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány

Jelenleg az Operation Freedom névre keresztelt szétválasztó műtétsorozat negyedik szakasza zajlik az immáron hatéves kislányok rehabilitációjával és rekonstrukciós műtéteivel. Rabeya intellektuálisan életkorának megfelelő fejlettségi szinten van, így korosztálya mindennapjait éli, iskolás lett, ám részfunkciókban, valamint mozgásában az ő fejlesztése is fontos, míg Rukayának súlyosan sérült állapota miatt minden tekintetben fejlesztésre van szüksége, amit szintén az alapítvány szervez 2019 óta Bangladesben.

Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány

A decemberi misszió alkalmával Rukaya műtéte mellett egy bonyolult hétórás és több kisebb műtétet is végrehajtott az orvoscsoport.

A 20 éves Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány 12 éve szervez rendszeres plasztikai és helyreállító sebészeti missziókat Bangladesbe. A missziók során eddig több mint 700 beteget sikerült megoperálni, elsősorban fejlődési rendellenességgel született vagy égési sérült gyerekeket és felnőtteket, akik más módon nem kaphattak volna esélyt egy jobb életminőségre. A legutóbbi, májusi misszió során a magyar orvosok mintegy 100 műtétet végeztek.

A betegellátás mellett a következő évre tervezett misszió előkészületei is megtörténtek, illetve a bangladesi kollégák bemutattak egy újabb, szintén szétválasztásra váró sziámi ikerpárt is a Cselekvés Alapítvány csapatának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!