szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két, egymással ellentétes döntés született pénteken az Egyesült Államokban.

Újra fellángolhat a vita az abortusz körül az Egyesült Államokban – írja a Reuters. A hírügynökség beszámolója szerint egy texasi bíró pénteken felfüggesztette a Mifepristone nevű, az államban több mint húsz éve jóváhagyott abortusztabletta forgalmazását. A bírót, Matthew Kaczmarykot még Donald Trump nevezte ki. Kaczmaryk nem egyszerűen a gyógyszer forgalmazási engedélyét blokkolta, hanem az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) jóváhagyását vonta vissza a gyógyszerről döntésével. A bíró ezt arra hivatkozva lépte meg, hogy az FDA nem vette eléggé figyelembe a gyógyszer kockázatait, mitöbb, visszaéltek jogkörükkel, amikor forgalmazási engedélyt adtak neki. A végzés hivatalosan egy hét múlva lép hatályba.

Kaczmaryk döntésével egy időben azonban Washingon államban még pénteken úgy döntött egy Barack Obama által kinevezett bíró, Thomas O. Rice, hogy a szövetségi kormánynak a piacon kell tartania a gyógyszert úgy, hogy annak forgalmazási engedélyét – a texasi döntés ellenére – nem vonják vissza.

Mindkét per azért indulhatott el, mert még tavaly az Egyesült Államok eltörölte az alkotmányos abortuszjogot. Erről itt írtunk bővebben:

 

Eltörölték az alkotmányos abortuszjogot az Egyesült Államokban

Csaknem ötven éven át egy legfelső bírósági döntés biztosította az Egyesült Államokban, hogy a nőknek joguk van megszakítani a terhességüket, nemcsak akkor, ha az egészségük vagy az életük veszélyben van, hanem akkor is, ha nem akarnak terhesek lenni. Most, a legfelső bíróság konzervatív többségének köszönhetően karnyújtásnyira van ennek a jognak a felülírása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!