szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A tiltakozók a Kálvin térről vonulnak a Belügyminisztériumhoz.

Jogaikat követelő tanárok
Egyre erősödik a tanárok, diákok, szülők tiltakozása, miután az oktatási kormányzat drasztikus lépésekkel próbálja megtörni a jogaikért kiálló pedagógusok ellenállását. Az iskolai akciók összérnek, a mozgalom már az ország mind több részére kiterjed. Kövesse cikksorozatunkban a friss híreket, riportokat, interjúkat, elemzéseket.
Friss cikkek a témában

Április 24-re hirdetett újabb sztrájknapot a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a köznevelési és szakképzési intézményekben, így tiltakoznak a kormány által március elején közzétett, státusztörvénynek nevezett javaslattal szemben. A pedagógusok úgy látják, a teljes köznevelési rendszert érintő átalakítás alkalmatlan a szakemberhiány kezelésére, tovább ront a tanszabadság helyzetén és a béremelést sem garantálja megfelelően.

A tanárok melletti szolidaritásként és „az egyre növekvő állami elnyomás” ellen a diákszervezetek is megmozdulást szerveznek, ők hétfőn délután vonulnak majd a Kálvin térről a Belügyminisztérium épületéhez.

Az akcióra vasárnap Budapest több pontján hívta fel a figyelmet az Egységes Diákfront, akik a korábbi diákmegmozdulásokról jól ismert Pintér Sándor papírfigurát állították ki. Az akciózó fiatalok a Telexnek azt mondták, a kormánysajtóban terjedő hírekkel ellentétben nem akasztottak fel egy belügyminiszter-bábút sem, hiszen „nem akarják bántani, csak takarodjon”.

Március elején jelent meg a kormány dokumentumtárában az a tervezet, aminek értelmében többek között módosítanák a költségvetési törvényt a béremelések ügyében, a közalkalmazotti jogviszony helyett a “köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt” vezetnék be, rendszeresítenék az éppen tesztelés alatt álló teljesítményértékelési rendszert és ellenőriznék az adatokat a tanárok számítógépein.

A javaslat ellen a pedagógusszervezetek petíciót indítottak, amelynek keretében eddig több mint 4700 tanár jelezte, a törvény elfogadása esetén hajlandók lennének felmondani.

Törley Katalin a Fülkében: „A kormánynak 12 éve volt az oktatás reformjára. Akkor mégis, kit kritizáljak?"

Le lehet-e váltani a Fideszt választásokon, és ha igen, miért áll egy helyben az ellenzéki politika egy teljes éve? Hogyan foghatnak össze a pártok egymással, ha közben egymás kárára is építkeznek? Gyurcsány Ferenc és az árnyékkormány fontos építőkocka, vagy útakadály az együttműködésben? Közéleti podcastunk legfrissebb adásába Orosz Annát, Ungár Pétert és Kocsis-Cake Oliviót hívtuk vitázni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!