szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Silvio Berlusconi harsánysága, a képessége, hogy magára irányítsa a figyelmet, meghatározta a nyilvánosságban róla kialakult képet. A neve szinte összeforrt a botrányokkal, provokációkkal, nagy vihart kavaró gesztusokkal és kijelentésekkel. Egy mondatával is képes volt szalagcímeket generálni. Tíz emlékezetes verbális incidens a 86 éves korában meghalt Silvio Berlusconitól.

1. Berlusconinak soha nem volt gondja az önértékelésével, de az, hogy 2006-ban Jézushoz hasonlította magát, még tőle is határátlépésnek tűnt.

Én vagyok a politika Jézus Krisztusa. Feláldozom magam mindenkiért

– jelentette ki egy pártgyűlésen, finoman szólva is borzolva a kedélyeket a túlnyomórészt katolikus Olaszországban. Még a Vatikán is úgy érezte, hogy meg kell dorgálnia Berlusconit, mondván, hogy ilyesmivel azért mégsem kellene viccelődni.

AFP / ANDREAS SOLARO

2. Berlusconi szinte állandó jelzője volt a nőfaló, és ő fel is vállalta ezt az imázst. Még akkor is viccelődött ezzel, amikor 2011-ben megvádolták azzal, hogy kiskorú prostituálttal létesített szexuális kapcsolatot, majd ennek eltussolása érdekében visszaélt a hivatalával. Berlusconi azzal poénkodott, hogy felmérés mutatta ki, mennyire népszerű a nők körében:

Arra a kérdésre, hogy szeretnének-e velem szexelni, a nők 30 százaléka válaszolt igennel, míg a többi 70 százalék azt válaszolta, hogy »Mi, már megint?«

3. Az, hogy a politikai korrektséget még hírből sem ismerte, szinte a védjegyévé vált, és egy mondatban képes volt egyszerre több csoportot is megbántani. Így jelentette ki a bunga-bunga partik körüli botrány nyomása alatt, hogy

jobb szeretni a szép lányokat, mint melegnek lenni.

Nem ez volt az egyetlen melegellenes megjegyzése, 2018-ban bejelentette, hogy pártja, a Forza Italia meg akarja támadni az azonos neműek polgári házasságára vonatkozó törvényt.

Berlusconiban az olaszok meglátták saját magukat, és mindent megbocsátottak neki

Silvio Berlusconi maga volt a megtestesült összeférhetetlenség és a mértékét vesztett hiúság. Milliárdosként pár hónap alatt felépített pártja győzelmei révén húsz éven át háromszor került a miniszterelnöki székbe, miközben óriási médiabirodalma és a kézivezérelt törvényhozás minden balhés ügyből kimentette. A Berlusconi-varázs már régen elmúlt, de a politikájának hatása annyira megmaradt, hogy most is azok a pártok kormányoznak Olaszországban, amelyekkel 1994-ben elképzelte.

4. Orbán Viktorral ellentétben Silvio Berlsuconi nagyon is foglalkozott nőügyekkel, és persze a nőkkel is. Bár nem feltétlenül ő lett volna a legmegfelelőbb ember, hogy véleményt mondjon a szexuális zaklatásokról Harvey Weinstein botránya után, ő mégis megtette. Azt mondta,

a nőknek örülniük kellene annak, ha hajtanak rájuk.

Később azért tisztázta, hogy ő ebben nem szakértő, hiszen ritkán kell nőknek udvarolnia, mivel mindig őt hajkurásszák.

Michaela Biancofiore parlamenti képviselő beszél Silvio Berlusconi olasz miniszterelnökkel a római parlamentben 2011. augusztus 3-án.
AFP / TIZIANA FABI

5. A rengeteg botránya rengeteg jogi ügyet is maga után vont, de Berlusconi gyanúsítottként, és vádlottként is megtalálta azt a szerepet, amelyet közéletileg hasznosítani tudott: az áldozatét.

Kétségtelenül én vagyok az az ember, akit a legtöbbet üldöztek a világ és az emberiség egész történelmében

– beszélt magáról szuperlatívuszokban. A panaszáradatba kicsit belegabalyodott azért, amikor kijelentette, hogy már milliókat költött bírókra, de aztán gyorsan kijavította magát: nem bírókra, hanem ügyvédekre.

6. Az empátiát még tragédia idején is nehezen tudta mozgósítani magában, legalábbis sokkal inkább elnyomta egy jól hangzó odamondással.

A jelenlegi szállásuk kissé ideiglenesnek mondható, de úgy kell tekinteniük rá, mint egy hétvégi kempingezésre

– mondta a 2009-es aquilai földrengés túlélőinek, akiket sátrakban szállásoltak el, miután a katasztrófában 300 ember meghalt és 64 ezren hajléktalanná váltak.

7. A rasszizmus nemhogy tabunak nem számított nála, de előszeretettel provokált is vele. Barack Obamát a „napbarnította” fickónak nevezte, azokat pedig, akik megsértődnek egy ilyen kijelentésen, idiótáknak, akiknek nincs humorérzékük. A 2001. szeptember 11-i terrortámadások után a nyugati civilizáció felsőbbrendűségéről beszélt. De nem riadt vissza attól sem, hogy Mussolinit dicsérje. Oké, hogy a faji törvényekkel hibát követett el, de vezetőként annyi minden másban jól teljesített – mondta Mussoliniről, aki szerinte nem ölt meg senkit, csak

belső száműzetésbe küldte az embereket nyaralni.

Barack Obama amerikai elnök beszélget Silvio Berlusconi olasz miniszterelnökkel a G8-csúcstalálkozón 2010. június 26-án.
AFP / BLAIR GABLE

8. A diplomáciai érzéket sem róla mintázták. Martin Schulz német EP-képviselőt például simán lekápózta, amiért ő az állítólagos maffiakapcsolatai miatt bírálta.

Tudom, hogy Olaszországban van egy férfi, aki filmet készít a náci koncentrációs táborokról, téged foglak javasolni a kápó szerepére – te tökéletes lennél

– mondta a német politikusnak.

9. Az olasz politikusokat sem kímélte, különösen a nőket. Az egyik politikai riválisáról, Mercedes Bressóról azt mondta, mindig rosszkedvű, amikor felkel, mert a sminkeléshez meglátja magát a tükörben, és máris el van rontva a napja. Bresso viszont minden jel szerint értett Berlusconi nyelvén, amikor azzal vágott vissza, hogy ő még plasztikai műtétek nélkül is jobban néz ki, mint ő. Az újságírókkal való kommunikációját is átitatta a szexizmus: a BBC riporterének, Sofia Bettizának azt mondta, annyira erős a kézfogása, hogy senki sem fogja feleségül venni. 2003-ban pedig amerikai befektetőknek mondta azt a New York-i tőzsdén, hogy már csak a „szép titkárnők” miatt is érdemes befektetniük Olaszországban. Később hozzátette, hogy csak viccelt, és félreértették.

10. Berlusconinak sikerült megugrania a szinte lehetetlent is: felidegesítette még II. Erzsébet királynőt. 2009-ben a G20-as csúcson a vezetők fotózásán nagy hangon odakiabált Barack Obamának, aki csendesebben válaszolt. A felvételen viszont kivehető, hogy a királynő megkérdezi:

Mi az? Miért kell kiabálnia?

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Szabó Márta hvg360

Gátlástalanul tette árucikké a hatalmat – így mutatta be Silvio Berlusconit Paolo Sorrentino 2018-as filmje

Az olasz politikai élet megkerülhetetlen szereplője volt a most elhunyt Silvio Berlusconi, aki milliárdos üzletemberként tanulta azokat a machinációkat, amelyekkel a politikában is érvényesülni tudott. Pályafutását Paolo Sorrentino 2018-ban életrajzi filmben dolgozta fel, alábbi cikkünk akkor jelent meg, most változtatás nélkül közöljük újra.

Kiricsi Gábor Világ

Berlusconiban az olaszok meglátták saját magukat, és mindent megbocsátottak neki

Silvio Berlusconi maga volt a megtestesült összeférhetetlenség és a mértékét vesztett hiúság. Milliárdosként pár hónap alatt felépített pártja győzelmei révén húsz éven át háromszor került a miniszterelnöki székbe, miközben óriási médiabirodalma és a kézivezérelt törvényhozás minden balhés ügyből kimentette. A Berlusconi-varázs már régen elmúlt, de a politikájának hatása annyira megmaradt, hogy most is azok a pártok kormányoznak Olaszországban, amelyekkel 1994-ben elképzelte. Személyisége pedig már azelőtt mémmé vált, hogy ezt a fogalmat bárki ismerte volna.