szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kénytelen volt lemondani a díjátadót egy amerikai alapítvány, miután hatalmas felháborodás fogadta a bejelentésüket, hogy a legendás legfelsőbb bíróról, Ruth Bader Ginsburgről elnevezett díjat Elon Musknak és Rupert Murdochnak ítélték oda.

„Bár úgy véljük, hogy mindegyik kitüntetett a vezetői munkásságának és a figyelemre méltó hozzájárulásainak köszönhetően méltó a tiszteletre, az alapítvány úgy döntött, hogy lemondja a 2024 áprilisára tervezett ünnepséget.” Ezzel a nyilatkozattal mentette ki magát a vitából a Dwight D. Opperman Alapítvány, amely azzal váltott ki felháborodást, hogy a Ruth Bader Ginsburgről elnevezett kitüntetést Elon Musknak és Rupert Murdochnak ítélte oda. Az alapítvány elnöke, Julie Opperman hangsúlyozta, nem állt szándékukban megbántani a Legfelsőbb Bíróság néhai legendás bírójának a családját és barátait.

Néhány nappal korábban Ruth Bader Ginsburg fia, James Ginsburg arról beszélt, hogy Musk és Murdoch kitüntetése az édesanyja emlékének meggyalázása.

Ruth Bader Ginsburg a második női bíró volt, akit a Legfelsőbb Bíróságba neveztek ki, amelynek 27 éven át, egészen a haláláig volt tagja. 2020 szeptemberében, 87 éves korában halt meg.

Mitől volt óriás Ruth Bader Ginsburg?

Hihetetlenül okos volt, elképesztő, már-már emberfeletti munkabírással. Ráadásul Ruth Bader Ginsburg nemcsak a jogtudomány óriása volt, hanem a mémeké is, amelyek megkérdőjelezhetetlen liberális akcióhőssé tették ezt a nyilvánosság előtt visszafogott, csendes nőt. Az amerikai legfelsőbb bíróság 87 éves korában elhunyt tagja hatalmas űrt hagy maga után.

A nevét viselő díj létrehozásában maga Ginsburg is részt vett, akkor az elképzelés az volt, hogy olyan nőknek ítélik oda, akik arra törekedtek, hogy a világot jobb hellyé tegyék az utánuk következő generációk számára, akik példát mutatnak empátiából és alázatból, és akiknek fontos a Földön élők méltósága és jóléte. A korábbi díjazottak között volt Barbra Streisand és II. Erzsébet királynő is.

Az Opperman Alapítvány a múlt héten jelentett be egy ötfős szűkített listát, amelyet többtucatnyi, különböző hátterű jelöltből állítottak össze, de ezen a shortlisten csak egy nő szerepelt – Martha Stewart. A több négy jelölt között volt Elon Musk milliárdos, Rupert Murdoch médiamágnás, Michael Milken üzletember, valamint Sylvester Stallone színész.

James Ginsburg arról beszélt, fogalma sincs, hogyan választották ki a díjazottakat, és emlékeztetett arra, hogy a díj eredeti célja azt volt, hogy elismerje azokat a rendkívüli nőket, akik pozitív hatást gyakoroltak a társadalomra. Szerinte egy dolog megvitatni azt, hogy a díjat érdemes-e férfiakra is kiterjeszteni, de a díj céljának a leírását mindenképpen nehéz lenne olyan emberekre vonatkoztatni, mint Elon Musk és Rupert Murdoch – Ginsburg családját ezért dúlta fel ennyire a döntés.

James Ginsburg szerint az édesanyját „megdöbbentették” volna a nevében átadott kitüntetések, amelyekkel olyan embereket díjaztak, akik szinte mindennel szemben állnak, mint amit ő képviselt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!