Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Fürjes Balázs már Párizsban arra kérte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, hogy vonja le a következtetéseket a női ökölvívótornán történtekből.

Párizs 2024 - hírek
Száz év után újra Párizsban gyűlnek össze a világ legjobb sportolói, hogy 35 sportágban minél gyorsabban, erősebben és magasabbra jussanak. A július 26. és augusztus 11. között zajló játékok minden magyar érintettjéről és fontos híréről beszámolunk cikksorozatunkban.
Friss cikkek a témában

Kovács Kokó Istvánt kérte fel Fürjes Balázs, hogy segítsen neki és a magyar olimpiai családnak olyan szabályozási javaslatot alkotni, amely, ha valamely ökölvívó nemével kapcsolatban kétely merül fel, objektív módon alkalmas azt eloszlatni. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) magyar tagja erről az Origo Sport csütörtöki üzleti reggelijén beszélt.

Szerinte a párizsi olimpia női ökölvívótornája után történtek miatt módosítani kell a szabályokat, hogy az olyan versenyzők, mint az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Jü-tin ne élvezhessenek előnyt a többi indulóval szemben. Ez bonyolult orvosi, orvosetikai, jogi kérdés lesz, de el kell kezdeni vele foglalkozni – jelentette ki.

A HVG elérte Kovács Istvánt, aki elárulta, örömmel vállalta el felkérést, és már el is kezdett dolgozni rajta. Azt mondta, átfogó, az olimpiai mozgalomra is alkalmazható javaslatot terveznek, amely az ökölvívásból ered, hiszen a konkrét esetek ott fordultak elő.

Maga a NOB nem szabályozza a nem megállapításának kérdését, az erre vonatkozó szabályokat az olimpiai sportágak nemzetközi szövetségeinek kell kialakítaniuk. Ezek határozzák meg például, hogy az interszex versenyzőknek milyen szinten kell tartaniuk szervezetükben a tesztoszteron mennyiségét annak érdekében, hogy a nők mezőnyében indulhassanak, vagy hogy engednek-e, és ha igen, milyen feltételekkel, indulni transz versenyzőket.

Fürjes Balázs már a párizsi olimpián felolvasott egy sajtónyilatkozatot, miután Hámori Luca egyhangú pontozással kikapott az algériai Imane Heliftől, akit azzal vádoltak meg, hogy valójában férfi. A meccs után, a magyar bokszolótól átvéve a szót arról beszélt, hogy „mi, magyarok nem félünk a versenytől, tudjuk, hogy milyen akár túlerővel szemben, vagy hátrányból is küzdeni, mi bátran, hősiesen küzdünk”, ezért nem volt opció, hogy Hámori ne álljon ki bokszolni. Aztán kijelentette, hogy az ötkarikás boksztorna tanulságait le kell vonni, s „a nemzetközi olimpiai család lojális tagjaként teljesen biztosak vagyunk abban, hogy a NOB meg fogja hozni a szükséges döntéseket, és jó döntéseket fog hozni”.

Hámori Luca: Próbáltam sportszerűen viselkedni, ahogy az ellenfelem is

A magyar ökölvívó tisztelettel beszélt Imane Helifről, akinek indulása a párizsi olimpián hatalmas indulatokat váltott ki. Az ügyről megszólalt Fürjes Balázs, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagja is.

Mielőtt Fürjes megszólalt az ügyben, a magyar sportági szövetség tiltakozott, a Magyar Olimpiai Bizottság pedig közleményben kérte az Imane és a hozzá hasonló versenyzők körüli helyzet rendezését.

Akkoriban Kovács István is elmondta a véleményét az ügyről: csalónak nevezte Heliefet, amit azzal magyarázott, hogy az algériai bokszoló adottságai miatt olyan előnyt élvez a nők mezőnyében, ami súlyosan veszélyezteti a fair playt és a sport biztonságát.

Az olimpiai bajnok ökölvívó „biológiai férfinak” mondta a sportolót, akit a Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) az elmondása szerint 2022-ben és 2023-ban is DNS-tesztnek vetett alá, és mindkét alkalommal megállapítást nyert, hogy a férfiakra jellemző XY kromoszómával rendelkezik. A NOB erről azonban nem győződött meg, számukra ugyanis a nem igazolásához elegendő az, ami a sportoló útlevelében szerepel.

A párizsi olimpiáról a politikai arénába: mit tudunk az algériai bokszolóról, aki Hámori ellen küzd?

Az egykori bokszolóval, aki korábban az IBA főtitkára is volt, most a Demokratában jelent meg interjú, amelyben újra megkérdezték az ügyről. A Blikk szemléje szerint úgy fogalmazott: „Olyat még nem hallottam, hogy egy nő férfiakkal akarja megmérettetni magát, ennek a fordítottját éltük meg az olimpián. És ez nagyon szomorú, mert sokat küzdöttünk azért, hogy a nőknek is adjunk lehetőséget a bizonyításra, és felettébb furcsa, hogy miközben a nők érdekében és védelmében cselekszünk, »elfelejtjük« ellenőrizni a sportolók biológiai nemét” – mondta, majd megismételte a korábbi állításait.

Helif mellett az IBA Lin Jü-tint sem engedte szerepelni a tavalyi világbajnokságon, az olimpián azért lehettek ott mégis, mert az ottani ökölvívótornát – ahogyan korábban már a tokióit is – nem az IBA rendezte. A NOB még 2019-ben fosztotta meg ettől a jogától a szervezetet pénzügyi, bírói, pontozói és etikai problémák miatt.

Hámori Luca: Nem volt felemelő, hogy engem pfujoltak, az ellenfelemet meg tapsolták

Hámori Luca, az első nő, aki magyar bokszolóként olimpián szerepelhetett, egy csapásra híres lett, amikor azzal az Imane Heliffel került össze, akit sokan azzal vádoltak meg, hogy valójában férfi.

A NOB elnöke, Thomas Bach már a párizsi olimpia idején megszólalt a helyzetről. Azt mondta, kész meghallgatni a szakértőket, ha – ahogy fogalmazott – a nemiség megállapításának, kategorizálásának módszerei továbbfejlődtek. Politikailag motivált, kulturális háborúban azonban nem kívánnak részt venni.

Kovács ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott a friss interjúban, hogy szerinte a történetben nincs semmi politika, a NOB-ban ugyanis sportolók, sportemberek vannak, az egy gazdasági vállalkozás, amely az egész világgal jóban akar lenni. „Nem hiszem, hogy hirtelen a genderpolitika élharcosaivá váltak volna. A NOB egyszerűen hibázott, amikor nem fogadta el az IBA figyelmeztetését és bizonyítékait.”

Ahogy korábban írtuk, Imane Helif vélhetően interszexuális. Az interszexualitás (angolul DSD) a szexuális fejlődési zavar rövidítése, nagyjából annyit jelent, hogy az interszex emberek nem sorolhatók be kizárólagosan tipikus női vagy férfi kategóriába, vagy mindkettőnek megfelelnek. Ezek a különbözőségek megjelenhetnek a kromoszómákban, nemi mirigyekben, hormonokban vagy a nemi szervekben, így előfordulhat, hogy egy interszex ember mellekkel és vaginával születik, de a testén belül a tesztoszterontermelésért felelős herék is kifejlődnek.

Dora Ratjen, mint Imane Helif, nőként nőtt fel és nő akart maradni. De nem engedték neki – interjú Lesi Zoltán költővel

A párizsi olimpia ökölvívóversenye miatt kirobbant botrány nyomán érdemes felidézni az 1936-os berlini olimpiát. A nácik a zsidó származású Gretel Bergmann helyett egy olyan magasugrót indítottak a náci Németország színeiben, akit később megfosztottak a díjaitól, mert férfinek nyilvánították. Dora Ratjen később Heinrich Ratjenként élte le az életét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!