szerző:
Pálúr Krisztina
Tetszett a cikk?

Katie Griggs az anyja szerint igazi spirituális csodagyerek volt, Guru Jagatként pedig ő lett talán az első igazi jógainfluenszer. Története azonban megannyi sötét titkot rejt, ezekre derít fényt az HBO dokumentumsorozata, a Tűzlégzés.

A valóság egyfajta transz, amit te teremtettél magadnak. Vagy valaki más, aki nem azt nézi, ami a legjobb neked. A kundalini jógatechnikát képviselem. Ennek az irányzatnak az alapja az, hogy ha tudod, hogyan hipnotizáld magad, akkor erre senki más nem lesz képes. Ez hatalom. Ez függetlenség.

A Guru Jagatként ismert Katie Griggsnek ezek a mondatai valószínűleg sok olyan emberrel rezonálnak, aki nem találja a helyét a világban, és aki szeretné valamiképpen visszanyerni a kontrollt az élete felett. Nem véletlenül indul ezzel a gondolattal a róla szóló négyrészes HBO-dokumentumsorozat, amelynek a végén azonban az üzenete már sokkal baljósabb értelmet nyer.

Breath of Fire | Official Trailer | HBO

To be a god all you need is a following. Watch #BreathofFire, a new HBO Original docu-series premiering October 23 on @StreamOnMax. ABOUT HBO HBO is home to the shows and films that everyone is talking about, from groundbreaking series and documentaries to the biggest blockbuster movies.

Mostanában szinte futószalagon készülnek a szektákról és a problémás közösségekről szóló dokumentumfilmek és sorozatok, amelyek feltárják, hogy karizmatikus emberek hogyan próbálják kihasználni azokat, akik sebezhetőek, akik szeretnének dolgozni magukon, megküzdeni démonjaikkal, akik spirituális útkeresésben vannak.

Ebbe a világba enged betekintést a Tűzlégzés – Guru Jagat öröksége (eredeti címén Breath of Fire) című sorozat is, amely egyúttal megmutatja az óriási forgalmat bonyolító wellnessipar sötét oldalát. Ahogyan a sorozat egyik készítője, Hayley Pappas egy interjúban utalt rá, a közösségi médiának köszönhetően a félretájékoztatás, a dezinformáció komoly méreteket öltött, és a Tűzlégzés talán arra ösztönzi majd az embereket, hogy egészséges szkepticizmussal, kellően kritikus hozzáállással viszonyuljanak ehhez a világhoz. Guru Jagat története szerinte azért jó illusztrálása ezeknek a veszélyeknek, mert a szereplőkkel könnyen lehet azonosulni, és így könnyebb megérteni azt is, hogy (szinte) bárki bele tud csúszni a nyúl üregébe.

Guru Jagat, akit a jóga Elizabeth Holmes-jaként is emlegetnek, középosztálybeli család gyermekeként látta meg a napvilágot 1979 nyarán. Mindössze másfél éves volt, amikor édesapja kilépett az életéből, az édesanyjával viszont nagyon jó volt a kapcsolata, és neki köszönhetően lett fontos az életében a spiritualitás. Állítólag hétéves volt, amikor arra kérte, hogy gyújtsanak meg egy gyertyát, üljenek le mellé, és meditáljanak.

Warner Brothers Discovery

Gyerekkori barátnője szerint imádott szerepelni, és látszott rajta, hogy valami hajtja belülről, hogy valami többre vágyik. Az egyetemi tanulmányai megkezdése után viszont újabb törés következett be az életében, megerőszakolták, ő pedig kábítószerekkel és alkohollal próbálta tompítani a traumát.

Minden megváltozott azonban, amikor ellátogatott egy kundalini jógaórára: úgy érezte, végre megtalálta, amit keresett. Hamarosan saját oldalt indított Kundalini Katie-ként, illetve elkezdett jógaórákat tartani az otthonában. Nem szokatlan, hogy valakiből jógaoktató lesz, az viszont keveseknek adatik meg, hogy a mentorukkal, aki a kundalini jóga legnagyobb alakjának jobbkeze volt, olyan stúdiót nyissanak, amely előtt rendszeresen paparazzók tanyáznak az oda járó hollywoodi sztárok miatt. Ez volt az első, Los Angeles-i Ra Ma Intézet.

A wellness nem múló divat, több ezer éves hagyományai vannak

A wellness szó mai értelemben vett jelentése az 1950-es években alakult ki, ám a betegségmegelőzés és a jóllét sokszor közös útjainak kutatása több évezredes múltra tekint vissza.

A Ra Ma és Guru Jagat sikere több mindenre vezethető vissza. Megannyi fiatal, az útját kereső nő érezte magát megszólítva, már csak azért is, mert számukra a hagyományos vallási intézmények nem kínáltak megoldást, lehetőséget a spirituális kiteljesedésre. Mindemellett ekkoriban jött el a girl bossok aranykora, vagyis azoké a nőké, akik megmutatták, hogy a férfiak uralta világban is tudnak érvényesülni, lehetnek vezetők, sikeres vállalkozók. Úgy tűnt Guru Jagat egyike a jó példáknak. Ráadásul korán felismerte a közösségi média jelentőségét, és a személyisége is megfogta az embereket: közvetlen volt, laza, vicces, őszinte, és nem mindig válogatta meg a szavait, amitől még emberibbnek tűnt. Idővel igazi jógahíresség lett, a ruhakollekciójáról olyan lapokban jelentek meg cikkek, mint a Vogue a Harper’s Bazaar vagy a Women’s Wear Daily.

És aztán a csontvázak egyszer csak elkezdtek kihullani a szekrényből.

A keletről jött ember

Katie Griggs története nem lenne teljes Yogi Bhajan története nélkül. Ahhoz, hogy megértsük Guru Jagat felemelkedését és bukását, meg kell ismernünk a férfit, aki a hatvanas évek végén érkezett az Egyesült Államokba, hogy a spiritualitásra éhező fiataloknak bemutassa a kundalini jógát, vagyis annak az általa kitalált változatát.

Yogi Bhajan, azaz Harbhajan Singh Puri vámtisztként dolgozott Indiában, majd miután teherbe ejtett egy nőt, úgy döntött, Amerikában kezd új életet. Látva, hogy az emberek mennyire éhezik a keleti tanokat, gyűjteni kezdte maga köré a tanítványokat, és alulról építkezve egyre nagyobb népszerűségre tett szert, egyre több helyen nyitott ashramot. A kundalini jógáról azt tanította, hogy ősi, titkos tudáson alapul, de ezt a tudást ő hajlandó megosztani azokkal, akik csatlakoznak hozzá.

No Title

No Description

A Tűzlégzésben megszólalnak az első generációs követői, valamint a kritikusai is, és felfedik azt, hogy a szikhizmus mögé bújva, egyfajta kulturális kisajátítással hogyan épített ki egy több millió dolláros birodalmat, és hogyan vezette azt. Amellett, hogy az ő nevéhez kötődik a Yogi Tea nevű márka, saját őrző-védő céget is alapított, amely többek között – Donald Trump itt most elégedetten csettint egyet – az amerikai bevándorlási hatóság egyik szerződéses partnere volt. A követői között is vannak/voltak sikeres üzletemberek (például Cameron Healy, a Kettle Foods alapítója), a befolyását pedig mi sem igazolja jobban, mint az, hogy az évek során találkozott többek között Indira Gandhi indiai miniszterelnökkel, II. János Pállal és a dalai lámával, Bill Richardson, Új-Mexikó akkori kormányzója pedig a halálakor elrendelte, hogy eresszék félárbocra a zászlókat, és még a New York Times is méltató nekrológot írt róla.

Csakhogy Bhajat több jel szerint is tulajdonképpen egy szektát működtetett. A követőinek például maga választotta ki házastársát, mindenkinek új nevet adott, az élet minden területére szabályokat alkotott, a gyerekeket elszakította a szülőktől, a távoli Indiában kellett iskolába járniuk, ahol – mint kiderült – borzasztó körülmények között éltek, és erről még családjuknak sem beszélhettek. Ahogy sokáig arra sem derült fény, hogy több női követője szexuális erőszak és zaklatás áldozata lett.

Bhajan már nem élt, amikor 2019-ben megjelent a titkárának, Pamela Saharah Dysonnak a memoárja Premka: White Bird in a Golden Cage: My Life with Yogi Bhajan címmel. Ez indította el a lavinát. Miután egy vizsgálat igazolta, hogy nagy valószínűséggel megtörtént az, amivel a férfit vádolták, Guru Jagat közössége várta, hogy Bhajan utódjának tekintett spirituális vezetőjük hogyan reagál a vádakra – már csak azért is, mert olyan fontos volt számára a nők érdekérvényesítése.

Nem olyan választ kaptak, amilyet vártak.

Guru Jagat ugyanis egy Instagram posztban egyértelművé tette, hogy Bhajan mellé áll. „Ez a mese nem igazabb, mint bármely más mese – az igazság, mint mindig, szubjektív” – írta.

Összeesküvés-elméletek sűrűjében

Guru Jagat 2019-ben ment feleségül Teg Namhoz, egy nála majdnem két évtizeddel fiatalabb egykori tanítványához. Egyik alkalmazottja szerint a férfi miatt kezdett el egyre szélsőségesebb nézeteket vallani, sőt terjesztette is a QAnon-hívők elméleteit. Mindez nemcsak tanítványait ijesztette meg, hanem anyját is. „Folyton azt kérdeztem, hogy ki ez a nő? Nem ismerem” – mondta.

Warner Brothers Discovery

A koronavírus-járvány csak rontott a helyzeten. Egyes, a témával foglalkozó cikkek szerint amikor a pandémia kezdetén a stúdióknak be kellett zárni, sok jógaoktató kezdett el kacsintgatni a QAnon felé, de az irányváltás a többségnél csak átmeneti volt. Nem úgy Guru Jagatnál, aki sokak szerint akkor lépte át igazán a határt, amikor a podcastjába meghívta David Icke összeesküvés-elmélethívőt, aki többek között azt állítja, hogy a gyíkemberek irányítják a világot, és akit az interjú előtt már kitiltották a Twitterről a Coviddal kapcsolatos hazugságok terjesztése miatt. Guru Jagat mostohaapja szerint a kundalini jóga volt az, amit lehetővé tette, hogy elszakadjon a valóságtól. „Úgy döntött, hogy a saját igazságod éppoly valóságos, mint a körülötted lévő objektív valóság. Azt hiszem, a tanárától ered ez” – nyilatkozta.

Míg az egyre nyilvánvalóbb volt, hogy Guru Jagat az összeesküvés-elméletek rabjává vált, azt kevesen tudták, hogy mi folyik a háttérben. Yogi Bhajanhoz hasonlóan ő is szívesen költötte a pénzt, imádta a drága ruhákat, szeretett utazni és jókat enni. Ahogyan egykori könyvelője fogalmazott: adtál neki egy dollárt, és abból ötöt költött el. Voltak olyan befektetők, akik be is perelték, mert állításuk szerint hiába keresett több ezer dollárt az órákkal és az képzésekkel, a Ra Ma Intézet bevételéből nem utalta át a rájuk eső részt, és rajtakapták, hogy pénzt utalt a személyes üzleti számlájára.

Míg ő fényűzően élt, a beszámolók szerint az alkalmazottainak megélhetési problémái voltak, hiszen alig kaptak fizetést. Guru Jagat mindeközben teljes odaadást követeltek tőlük, és el kellett tűrniük, ahogyan egyre inkább elfogadhatatlan módon kommunikál velük. Elizabeth Grignon, aki 2015 és 2016 között az Ra Ma könyvelőjeként és stúdióvezetőjeként dolgozott, elmondta, hogy az alvásmegvonás és az alacsony kalóriatartalmú étrend, amelyet az elkötelezett alkalmazottak követtek, sokáig engedelmessé tette őket. De egyszer csak átszakadt a gát, és ebben nagy szerepe volt a WRONG AT RAMA Instagram-oldalnak, ahol egyre többen osztották meg rossz tapasztalataikat. Épp hogy elkezdődött volna a visszaélések feltárása, amikor jött a megrázó hír: Guru Jagat 41 évesen meghalt.

Halálával kapcsolatban nagyon sok elmélet kapott szárnyra, voltak, akik szerint nem is halt meg, csak el akart tűnni az egyre nagyobb hullámokat verő botrányok miatt, mások szerint saját kezével vetett véget az életének, és volt olyan is, aki azt gondolta, hogy – ugyan ő nem hitt a létezésében – Covidban hunyt el. A valóság ezzel szemben az, hogy németországi útja során eltörte a bokáját, de nem akarta, hogy ott műtsék meg, hanem vissza utazott az Egyesült Államokba, ahol kés alá feküdt ugyan, de tüdőembóliát kapott, és a műtét után életét veszítette.

Az, hogy egy wellnesskörökben igazi hírességnek számító, negyvenes éveiben járó nő így haljon meg, sokak számára érthetetlen volt. Akik jobban ismerték, sejtették az okát. Guru Jagat magának is kegyetlen tempót diktált, folyamatosan úton volt, és nem figyelt oda az egészségére. Az állapotán nem segített az se, hogy egyre több sötét titokra derült fényt körülötte, és anyagi problémákkal is küzdött. Katie Griggst a Hollywood Forever temetőben helyezték örök nyugalomra.

Warner Brothers Discovery

„Rengeteg együttérzés volt bennem iránta, mert úgy vélem, ő maga is el volt veszve és válaszokat keresett, és erre az útra tévedt. Szerintem kezdte komolyan venni ezeket a téveszmés gondolatokat, ugyanakkor hitt is abban, amit csinált. Hitt a küldetésében” – mondja a Tűzlégzés utolsó részében a Vanity Fair újságírója, Hayley Phelan, aki The Second Coming of Guru Jagat (Guru Jagat második eljövetele) címmel írt cikket Katie Griggs és kundalini jóga történetéről.

Ebben a történetben van azonban egy nagyon fontos ellentmondás. Nem felmentve egyiküket sem, de Guru Jagat vétségei, bűnei nem teljesen összemérhetőek Yogi Bhajanéval, csakhogy míg a férfi köztiszteletben álló, vagyonos emberként halt meg, addig a nőre, akire utódjaként tekintettek, más sors várt. Ahogyan Hayley Phelan fogalmazott: miközben drukkolunk és felemeljük azokat a nőket, akiknek úgy tűnik, sikerül áttörni az üvegplafont, szívesen kárörvendünk és rántjuk le őket a földre, ha úgy látjuk, elbuktak.

Ugyan a Los Angeles-i jógaintézet nemrég bezárt, világszerte még rengeteg helyen tanítják a kundalini jógát, és a Ra Ma oldalán még mindig elérhetőek a Guru Jagat nevéhez fűződő fizetős kurzusok és programok.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!