szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

1955-ben egy hibás újsághirdetés miatt hívták a Mikulás után érdeklődő gyerekek az amerikai légvédelmet.

Valamivel kevesebb, mint két nap, és újra útjára indul az Észak-amerikai légvédelmi parancsnokság (NORAD) Mikulás-radarja, amellyel élőben követhetjük, hogy merre szállítja éppen az ajándékokat a Mikulás. Az oldalon 9 nyelven figyelhetjük a radart, de a több millió látogató mellett évente legalább 100 ezer telefonhívás is érkezik a NORAD-hoz, amelyeken gyerekek érdeklődnek a Télapó után.

A NORAD Tracks Santa története éppen egy telefonhívással kezdődött – elevenítette fel az AP. 1955-ben ugyanis egy Colorado Springs-i újság közzétett egy hirdetést, amelyben arra buzdították a gyerekeket, hogy tárcsázzák a Télapót – csakhogy véletlenül épp a NORAD elődszervezetének, a CONAD vörös vonalának a számát adták meg.

A telefon mögött épp Harry W. Shoup ezredes ült, amikor az első hívás befutott, és mivel nem akarta tönkretenni a telefonáló gyerek karácsonyát, belement a szerepjátékba. Azon a napon még ötven hasonló hívás érkezett. Később a szervezet egy közleményt is kiadott, amelyben megnyugtatták a közvéleményt, hogy biztosították a Mikulás biztonságos beutazását az Egyesült Államokba, és megvédték azoktól, akik nem hisznek a karácsonyban.

A 2009-ben elhunyt Shoup sztoriját később többen kétségbe vonták, az viszont tény, hogy a Mikulás követése azóta tradícióvá vált. A radaros nyomkövetés akkor vette kezdetét, amikor a légierő egy alkalmazottja poénból fölrajzolta a NORAD 18-szor 24 méteres térképére, az Északi-sark fölé a szánját. A szokás végül akkor is megmaradt, amikor a légvédelmi tevékenység átköltözött a digitális térbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!