szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szakértők a légszennyezettség miatt kongatják a vészharangot.

Egyre nő azoknak a tüdőrákkal diagnosztizált embereknek az aránya, akik soha nem dohányoztak – figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet rákellenes ügynöksége. Becsléseik szerint jelenleg az ötödik leggyakoribb rákos halálozási ok világszerte a tüdőrák azoknál az embereknél, akik soha nem cigarettáztak. Náluk a tüdőrák kizárólag adenokarcinóma formájában jelentkezik, amely a betegség négy fő altípusa (adenokarcinóma, laphámrák, kissejtes karcinóma és nagysejtes karcinóma) közül a legdominánsabbá vált mind a férfiak, mind a nők körében világszerte.

A Lancet Respiratory Medicine című folyóiratban közzétett tanulmány szerint 2022-ben az adenokarcinóma mintegy 200 ezer esete volt összefüggésbe hozható a légszennyezettséggel, főként Kelet-Ázsiában, azon belül is Kínában.

A tanulmány egyik szerzője a The Guardiannek arról beszélt, hogy sürgősen fel kell térképezni a tüdőrák kockázatának a változásait.

A tüdőrák továbbra is a rákos megbetegedések és a halálozás vezető oka világszerte. 2022-ben csaknem 2,5 millió embernél diagnosztizálták a betegséget.

A szervezet szerint az adenokarcinóma a soha nem dohányzók körében a tüdőrákos esetek 70 százalékát teszi ki. Egyúttal arra figyelmeztetnek, egyre több bizonyíték van arra, hogy a légszennyezés és az adenokarcinóma megnövekedett kockázata között okozati kapcsolat áll fenn.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!