A Vatikán segített – Ferenc pápa halála után megszólalt a Konklávé szerzője
Robert Harris sajnálja, hogy az utolsó politikus, akit Ferenc pápa fogadott, J. D. Vance amerikai alelnök volt.
hvg.hu
Interjút adott Robert Harris, a Konklávé című bestseller szerzője az olaszLa Repubblicának.
Mint arról beszámoltunk, Ferenc pápa április 21-én bekövetkezett halála után látványosan megnőtt a 2016-ban megjelent regényből – Ralph Fiennes főszereplésével – készült, számos Oscar-díjra jelölt film nézettsége.
Ralph Fiennes, Stanley Tucci és John Lithgow főszereplésével október 31-től a mozikban! Facebook: https://www.facebook.com/FilmKockak/ Instagram: https://www.instagram.com/film.kockak/ Tiktok: https://www.tiktok.com/@film.kockak #konklávé
Harris az olasz napilapnak elmondta, hogy tökéletes regénytémának találta a pápaválasztás procedúráját, a titkos szavazások légkörét, a konzervatívok és a liberálisok szembenállásából adódó feszültséget és a végeredmény teljes kiszámíthatatlanságát.
Harris regénye egy olyan fiktív pápaválasztásról szól, amely végül a konzervatívok vereségével zárul, jegyzi meg a lap. Az író elmondta, hogy a Vatikán a segítségére volt a regény írásakor, több fontos vatikáni helyszínt is felkereshetett.
Még azt is megengedték, hogy lássam a pápa hálószobáját, és kimenjek az erkélyére. Tízezer hívő volt lent, csak a függönyökön volt bátorságom kikukucskálni
– emlékezett vissza Harris.
Elmondta azt is, sajnálatosnak tartja, hogy az utolsó vezető, akit Ferenc fogadott, J. D. Vance amerikai alelnök volt, aki szerinte kioktatta a pápát „a keresztény értékek hanyatlásáról Európában”.
Harristől azt is megkérdezték, hogy mi lesz a következő konklávé eredménye, mire azt válaszolta: „Nem tudom”.
A pápa az együttérzést testesítette meg egy olyan világban, amely mindinkább az erő és a kegyetlenség kultúrájára épít. Sokan érezhetik most úgy, hogy nemcsak az egyház, hanem a világ is elveszített egy olyan vezetőt, aki képes morális iránymutatást adni. Ferenc pápa utolsó találkozója rávilágít arra, hogy mit veszíthetünk azzal, ha nincs, aki ellentartana az önző politika rombolásának.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.
A Magyar Olimpiai Bizottság kapta a legtöbbet, de utalták a szokásos 110 milliót az ATV volt elnöke vállalkozásának, és jutott némi apró a Rogán-szomszéd Csetényi Csaba cégének, egy Tiborcz-, illetve egy Mészáros-közeli magántőkealap érdekeltségének is.