Házasságtörés miatt menesztették a brit királyi haditengerészet vezérkari főnökét

Sir Ben Key tengernagy viszonyt folytatott egyik női alárendeltjével. A Royal Navy fél évezredes története során még soha nem fordult elő eddig, hogy a főparancsnokot valamely vétség miatt menesztették volna a fegyveres erőktől.

  • MTI MTI
Házasságtörés miatt menesztették a brit királyi haditengerészet vezérkari főnökét

Elbocsátották a fegyveres erők kötelékéből Sir Ben Key tengernagyot, a brit királyi haditengerészet (Royal Navy) volt vezérkari főnökét, aki házasságtörési botrányba keveredett. A haditengerészet vezetőjének menesztésére a fegyvernem fél évezredes történetében még nem volt példa.

Az 59 éves Keyt már májusban felfüggesztették a Royal Navy főparancsnoki tisztségéből, miután a brit sajtó feltárta, hogy a házasságban élő háromgyermekes tengernagy bensőséges viszonyt folytatott egyik női alárendeltjével.

A brit fegyveres erők magatartási normái alapján az ilyesmi potenciálisan hivatali visszaélésnek minősülhet, és a szabályozás ilyen esetekben vizsgálatot ír elő.

A londoni védelmi minisztérium szerda esti tájékoztatása szerint az ügyben a tárca teljes körű vizsgálatot folytatott, és megállapította, hogy Sir Ben Key tengernagy viselkedése messze elmaradt azoktól az értékektől és normáktól, amelyek betartását a fegyveres erők tagjaitól elvárják.

Ennek alapján a haditengerészet volt vezérkari főnökét megbízatásának visszavonásával együtt elbocsátották a haderő kötelékéből – fogalmaz a védelmi minisztérium szerdai beszámolója.

Sir Tony Radakin tengernagy, a brit fegyveres erők összfegyvernemi vezérkari főnöke a tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában kiemelte, hogy a brit hadvezetés a legmagasabb viselkedési normák betartását várja el a katonai és a polgári állomány tagjaitól, kivizsgál minden olyan esetet, amely nem megfelelő viselkedés gyanúját veti fel, és rendfokozattól függetlenül keményen lép fel mindazokkal szemben, akik vétenek a magatartási normák ellen.

Sir Ben Key az elbocsátásáról szóló bejelentés után közölte, hogy teljes mértékben elfogadja az ügyben eljáró védelmi tanács döntését. A haditengerészet volt vezérkari főnöke mélységes sajnálkozásának adott kifejezést a történtek miatt, és elismerte, hogy megsértette a fegyveres erők viselkedési előírásait.

A Royal Navy Anglia haditengerészeteként a XVI. század elején, a Tudor királyi ház uralkodása idején jött létre, és így a brit fegyveres erők legrégebbi állandó fegyverneme. Az azóta eltelt több mint fél évezredben még nem volt példa arra, hogy a haditengerészet főparancsnokát valamely vétség miatt menesztették volna a fegyveres erőktől.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.