szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Ha nem sikerül, Magyarország nélkül fogadják el a Kínát a hongkongi demokráciába való beavatkozás miatt elítélő nyilatkozatot.

Az elkövetkezendő egy hétben még egy utolsó kísérletet tesznek az uniós tagországok arra, hogy megegyezzenek a Kínát a hongkongi demokráciába való beavatkozás miatt elítélő nyilatkozat szövegéről. Ha nem sikerül kompromisszumra jutni, akkor Magyarország nélkül fogják kiadnia a nyilatkozatot – jelentette ki Josep Borrell, az EU külügyi főképviselőjének hétfőn az uniós külügyminiszterek brüsszeli ülése után.

Az EU április közepe óta akar elfogadni egy olyan határozatot, amely elítéli Kínát a demokratikus jogok megsértése és az ellenzékiek önkényes letartóztatása miatt Hong Kongban. A közös európai kiállítást azonban Magyarország már hetek óta blokkolja – uniós diplomaták kiszivárgott nyilatkozatai szerint Budapest azzal érvel, az EU-nak már amúgy van épp elég vitája Kínával.

„A legközelebbi külügyi tanácsülés előtt megoldást kell találunk. Úgy döntöttünk, hogy még egy hetet adunk a technikai egyeztetésre, hogy olyan megoldást találjunk, amelyet mind a 27 tagállam el tud fogadni” – magyarázta Borrell.

A külügyi főképviselő szerint ez az utolsó kísérlet arra, hogy a hongkongi emberi jogok miatt kiálló határozat megszerzze az uniós külpolitikai döntéshozatalhoz szükséges egyhangsúságot.

Ha ez nincs meg, akkor mint a múltban már volt rá példa, olyan dokumentumot fogunk elfogadni, amelyet nem támogat minden tagállam

– mondta Borrell, aki hozzátette, még mindig úgy gondolja, hogy a héten megegyezés születhet.

Az ülés szünetében Szijjártó Péter külügyminiszter sajtótájékoztatót tartott, de arra csak a közmédiát hívta meg, így az EUrologus nem érdeklődhetett a vétóval kapcsolatban.

Azt viszont sikerült megtudni a Facebook-on közvetített eseményből, hogy

az elmúlt héten pénteken véglegesen összedőlt a kínai oltóanyag elleni liberális propagandahadjárat,

azaz az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jóváhagyta a Sinopharm kínai oltást vészhelyzeti alkalmazását.

A kínai népgyűlés tavaly fogadott egy Hongkongra vonatkozó új nemzetbiztonsági törvényt, amely alapján – többek között a rendkívül homályos megfogalmazás miatt – szeparatizmus, vagy terrorizmus miatt akár életfogytiglani börtönre is ítélhetnek hongkongiakat. Az uniós nyilatkozat többek között azért ítélné el Kínát, mert a törvényre hivatkozva tartóztatnak le ellenzékieket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!