szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Náci narratívával vádolják a fideszesek az őket bíráló finn EP-képviselőt, miközben a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője lenácizott egy német politikust és Deutsch Tamásnak is volt egy emlékezetes esete, amikor Gestapo-s módszerekkel vádolt egy másik német képviselőt.

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja levélben fordult az Európai Parlament és az Európai Számvevőszék elnökéhez Petri Sarvamaa finn EP-képviselő, az Európai Számvevőszék tagjelöltjének “súlyos etikai aggályokat felvető politikai és közéleti tevékenysége miatt” - tájékoztatta a delegáció az EUrologust.

A levelet aláíró Gál Kinga és Deutsch Tamás azt kifogásolja, hogy a néppárti Sarvamaa képviselő petíciót indított azért az Európai Parlamentben, hogy a tagállamok függesszék fel Magyarország szavazati jogát a tanácsi döntéshozataloknál.

"Ez a kezdeményezés nem csupán a függetlenség és az objektivitás mércéjén bukik meg, hanem egyenesen aláássa az Európai Unió intézményei és tagállamai közötti bizalmi együttműködés alapjait, amennyiben az Európai Parlament intézményét pártpolitikai alapon, az egyik tagállam elleni elfogult károkozásra használja"

- áll a levélben. De nem csak ezt róják fel a finn politikusnak, hanem a néhány nappal ezelőtt az RTL-nek adott interjújában mondottakat is.

"E beszélgetésben nem kevesebbet állít, mintsem hogy a Fidesz narratívája hasonlóságot mutat a nácik narratívájával. Megítélésünk szerint, Sarvamaa úr ezen állításával végképp kiírta magát a komolyan vehető, civilizált közéleti szereplők köréből és méltatlanná vált bármely felelős európai tisztség betöltésére"

- fogalmaznak a fideszesek. A Petri Sarvamaa-val készült beszélgetésben a következő hangzott el a finn képviselő részéről:

"A párhuzam, amit nagy merészen fel merek állítani, a következő: ha megnézzük a Fidesz narratíváját az évek alatt, főleg a választások előtt, akkor tényleg találunk némi hasonlóságokat a nácik narratívájával."

Ezt azzal indokolta, hogy “mindig van egy nagy ellenség, akit le kell győzni, mert fenyegeti a nagyszerű, történelmi, büszke magyar népet”, legyen ez az ellenség ifjabb vagy idősebb Soros, Angela Merkel vagy Ursula von der Leyen. Sarvamaa azt is felidézte, hogy amikor még az Európai Néppárt keretein belül, 2017-ben egy frakcióülésen Orbán Viktort szembesítette a jogállamisági kifogásokkal,

"egy fideszes képviselő – akinek a nevét nem fogom elárulni – közvetlen közelről ordibált az arcomba, és nevezett fasisztának."

Bár a Fidesz EP-delegációja Petri Sarvamaa-t vádolja azzal, hogy lenácizta őket, érdemes megemlíteni, hogy Kocsis Máté fideszes frakcióvezető ezt üzente szerdán közösségi oldalán Daniel Freund német EP-képviselőnek, aki a magyar források befagyasztását szorgalmazta:

Ismerjük ezt a reflexet egyes németektől: kisebb ország véleménye nem tetszik, meg fogják valahogy támadni. Igen, náci tempó.

De a mostani fideszes levelet aláíró Deutsch Tamásnak is volt egy kellemetlen esete, amikor - még a Néppárton belül - 2020 decemberében egyszerre nácizta és kommunistázta le Manfred Weber frakcióvezetőt. Deutsch két tévéinterjúban is arról beszélt, hogy Manfred Weber egyik kijelentése a náci Gestapo és a magyar kommunista titkosrendőrség, az ÁVO módszereire emlékeztetnek. Később a magyar politikus háromszor is bocsánatot kért, "helytelen megfogalmazásról, szerencsétlen összehasonlításról" beszélt, amelyet visszavont.

Deutschot emiatt ki akarták zárni a Néppártból. Ez nem történt meg, azonban megtiltották neki, hogy a Néppárt nevében felszólaljon, vagy bármilyen néppárti pozíciót töltsön be. Nem sokkal később a Fidesz távozott a legnagyobb európai pártcsaládból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!