szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Szigorúbb fellépést követel az EP az orosz árnyékflottával szemben, amely folyamatos környezeti veszélyt jelent, ugyanakkor bevételhez juttatja Oroszországot.

Nem gyakori, de előfordul, hogy az Európai Parlament nem név szerinti szavazással, hanem kézfeltartással fogad el egy-egy állásfoglalást. Ilyenkor az elnök természetesen meggyőződik arról, hogy a szükséges többség láthatóan rendelkezésre áll, ellenkező esetben még mindig elrendelhet normál szavazást.

Oroszország az EU, a G7-ek és a nemzetközi közösség által korábban már elfogadott szankciók ellenére továbbra is régi, gyakran nem biztosított és tisztázatlan tulajdonosi hátterű tartályhajókat használ nyersolaj és kőolajtermékek külföldre történő exportjára. Az EP szerint ez egyrészt környezeti katasztrófák, köztük a súlyos olajszennyezés veszélye miatt aggasztó, másrészt pedig az árnyékflotta komoly bevételhez juttatja Moszkvát, amelyből az Ukrajnával szembeni háborút tudja finanszírozni.

Az orosz árnyékflottával kapcsolatban az EP-képviselők szándéka egyértelmű volt: határozottan elítélték ezt a gyakorlatot és legalább ennyire határozottan felszólították a tagállamokat, és az eddigieknél hatékonyabban lépjenek fel – lehetőleg már a következő szankciós csomagban. 

Csütörtöki állásfoglalásában az Európai Parlament célzottabb intézkedéseket szorgalmaz ezekkel a hajókkal szemben a következő uniós szankciócsomagokban, beleértve minden egyes hajót, valamint azok tulajdonosait, üzemeltetőit, vezetőit, számláit, bankjait és biztosítótársaságait. A képviselők követelik továbbá az uniós vizeken ismert biztosítás nélkül áthajózó hajók rendszeres szankcionálását, és sürgetik az EU-t, hogy fokozza felügyeleti képességeit, különösen a drón- és műholdas megfigyelést, és végezzen célzott ellenőrzéseket a tengeren. A képviselők azt szeretnék, ha az uniós tagállamok olyan kikötőket jelölnének ki, amelyek képesek kezelni a nyersolajat és cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító, szankciókkal sújtott hajókat, és kártérítés nélkül lefoglalni az illegális rakományt. 

Az EP ennél tovább is megy és felszólítja a G7-országokat, hogy jobban érvényesítsék az orosz tengeri olajra kivetett árplafont, “jelentősen csökkentsék az olajárplafont, és szüntessék meg az Oroszország által az olaj és olajtermékek piaci áron történő újracsomagolására és értékesítésére használt kiskapukat”.

Egyúttal az uniós tagállamokat is felszólította az EP, hogy tiltsák be az orosz fosszilis tüzelőanyagok, köztük az LNG behozatalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!