szerző:
Arató László (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament nagy többsége által elfogadott állásfoglalásban a testület elutasítja, hogy Oroszország az Ukrajna történelmével kapcsolatos állításokat egy törvénytelen háború igazolására használja fel. A nagy többségbe beletartoztak a Tisza Párt képviselői, de a fideszesek nem: a kormánypártiak nem szavaztak ennél a témánál.

480 szavazattal, 58 ellenében, 48 tartózkodás mellett fogadták el azt az európai parlamenti határozatot, amelyben elítélik

az orosz rezsim történelemről szóló állításait, amelyekkel Ukrajna történelmét és nemzeti identitását próbálja aláásni, és hiábavaló kísérleteknek tartja Moszkva törvénytelen háborújának igazolására.

Az állásfoglalás továbbá elítéli, hogy Oroszország elmulasztja a szovjet bűnökkel kapcsolatos elszámoltatást, és hogy keményen fellép a történelmi kutatásokra és az ezekről a kérdésekről szóló nyilvános viták megtartására irányuló kísérletek ellen. A Parlament határozottan felszólítja az EU-t és tagállamait, hogy fokozzák és hangolják össze jobban erőfeszítéseiket

az orosz dezinformáció, illetve a külföldi információmanipuláció és beavatkozás elleni gyors és szigorú fellépés érdekében.

Ez a demokratikus folyamatok integritásának védelme és az európai társadalmak ellenálló képességének megerősítése érdekében elengedhetetlen, mondja ki az állásfoglalás. Az állásfoglalás arra is felszólítja az EU-t, hogy terjessze ki a szankciókat az Ukrajna elleni orosz háborút támogató dezinformációs kampányokat folytató orosz médiumok ellen. A képviselők azt is szeretnék, ha az EU fokozná a száműzetésben élő független orosz média támogatását annak érdekében, hogy elősegítse a különböző hangok megjelenését az orosz nyelvű médiában.

Egyúttal a Parlament mély aggodalmát fejezi ki a közösségimédia-vállalatok közelmúltbeli bejelentései miatt, amelyek a tényellenőrzésre és moderálásra vonatkozó szabályaik enyhítésére vonatkoznak, mert ez még inkább lehetővé teszi az orosz dezinformációs kampányok terjedését a világban. A képviselők azt szeretnék, ha az Európai Bizottság és az uniós tagállamok szigorúan betartatnák a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt a Meta és az X bejelentéseire válaszul.

Az állásfoglalást a Tisza Párt jelen lévő képviselői elfogadták, a fideszesek azonban nem szavaztak. Ez hasonló ahhoz, amikor Oroszország vagy Kína számára kellemetlen kérdésekben, esetleg emberi jogi ügyekben szavaz a Parlament: a magyar kormánypárti képviselők egyik gombot sem nyomják meg. Holott a Fidesz képviselői jelen voltak, mert más témáknál szavaztak, ez kiderül a szavazati jegyzőkönyvből.

Ez a téma egyébként rámutatott a Fidesz pártcsaládjának, a Patrióták Európáért frakciónak a megosztottságára ebben a kérdésben. Képviselőik közül 33-an támogatták az előterjesztést, 28-an azonban inkább tartózkodtak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!