szerző:
Kuglics Sarolta (EUrologus)
Tetszett a cikk?

Megsokszorozódtak az Európai Unió kiadásai az elmúlt öt évben, a hitelek rendezésében a tagállamok pénzügyi közreműködésére az eddiginél is jobban számíthat az Európai Bizottság.

„A mai döntések a jövőbeli költségvetés mozgásterére hatással vannak” – emelte ki Stéphanie Riso, az Európai Bizottság költségvetési főigazgatója a EP Költségvetési Bizottságának ülésén. A frakciók képviselőivel folytatott eszmecsere célja az EU függőben lévő kötelezettségkockázatainak és költségvetési mozgásterének felmérése volt. A függő kötelezettségek olyan pénzügyi kötelezettségeket (hitel-visszafizetések, támogatások) és kiadásokat jelentenek, amelyek nehezen vagy egyáltalán nem jósolhatók meg. Az Európai Unió az új, többéves pénzügyi keret (MFF) kidolgozásának fázisában van, a jelenlegi 2021-től 2027-ig ad iránymutatást az EU saját forrásainak felhasználására.

Riso szerint „nehéz költségvetési helyzetben” van az Európai Unió, ugyanis az elmúlt öt év geopolitikai és globális eseményei – az orosz–ukrán háborúval járó kiadások, a Covid–19-járvány okozta károk és a munkanélküliség csökkentésére szánt támogatások – megterhelték a huszonhetek kasszáját. 2024 decemberében 406 milliárd euró függő kötelezettséggel zárta az évet az Unió, idén pedig 200 millió euró hitel-visszafizetést kell teljesítenie. Ehhez a bemutatott elemzés szerint a financiális mozgástér nagyságát, azaz az EU saját bevétele – a tagállamoktól kérhető maximális összegek – és a már előre látott kiadások közötti különbséget kell alapul venni. A költségvetési mozgástér a felvett hitelek visszafizetésének garanciáját jelenti.

A főigazgató leszögezte, hogy csökkentett pénzügyi kapacitással nem tartható fenn az Európai Unió versenyképességi és növekedési terve a gazdasági világversenyben. Az EU súlyának megőrzése érdekében az Európai Bizottság az Ukrajna ellen indított orosz invázió okozta instabilitás korrekciójára adott gazdasági válaszlépése a helyreállítási és rugalmassági eszköz (RRF) létrehozása volt. Ez egy ideiglenes pénzügyi eszköz, amely segítségével a Bizottság hitelt vehet fel a tőkepiacokon, és kötvénykibocsátás révén forrásokra tesz szert, hogy a tagállami projekteket támogassa.

Siegfried Muresan, az Európai Néppárt képviselője azonban felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt öt évben az Európai Uniónak egyre több hitelt kellett felvennie az RRF és Ukrajna támogatására, ami szerinte nem fenntartható állapot. Riso válaszában kiemelte, hogy a hitel-visszafizetések időben eloszlanak, 10 év áll rendelkezésre elkezdeni a törlesztést, és 35 éven belül kell befejezni. Ugyanakkor biztosított, hogy a súlyos gazdasági forgatókönyvre 67 milliárd eurós tartalékkal készült fel az Unió, amely biztosítékot is jelent a hitelezők számára.

Angéline Furet, a Patrióták Európáért frakció parlamenti képviselője szerint

a jelentés mutatja, hogy az EU pénzügyileg mennyire megcsúszott. 225 milliárd euró hiány van, és több mint 100 milliárdnyi hitel.

Arról beszélt, hogy a NextGenerationEU – amely tagállamoknak vissza nem térítendő támogatásokat nyújt a pandémia utáni beruházásokra, és a helyreállítási és rugalmassági eszköz is kulcsfontosságú része – csak egy újabb eszköz a Bizottság számára, amellyel

az engedetlen tagállamokat büntetik, és a költségvetési garanciák az állampolgárokat terhelik.

A költségvetési főigazgató ugyanakkor kifejtette, hogy a tagállamokra vonatkozó kötelezettségek feltételeit 100%-ban teljesíthető formában dolgozta ki a költségvetési bizottság, de ugyanezt Ukrajna számára is biztosítaniuk kell. Fabienne Keller, a Renew Europe pártcsalád képviselője figyelmeztetett, hogy Ukrajna esetében nagyobb az államcsőd lehetősége, mint az uniós országok esetében, és kockázatosnak ítélte az ország számára biztosított hiteleket. Riso reakciójában hozzátette, hogy a NextGenerationEU jelenleg az Unió pénzügyi kapacitásának 40%-át adja 2026-ig, és 2028-ban kell elkezdeni visszafizetni, 2058-ig bezárólag, amelyre a jelenleg rendelkezésre álló eszközök nem lesznek elegek.

Riso azonban kiemelte, hogy „ha az EU költségvetése bajba kerül, a következő lépés a tagállami költségvetés lesz, és ebben az esetben kvázi ők tőkésítik fel az EU költségvetését”. Ennek elkerüléséhez és hogy az Unió saját forrásainak felhasználásából fedezni tudja jövőbeli vagy még előre nem látott kiadásait, a többéves pénzügyi keret reformjára van szükség.

A megjósolhatóság is nagyon fontos, ehhez nem fér kétség, ugyanakkor kulcsfontosságú, hogy ne egy merev MFF-ünk legyen

– emelte ki a főigazgató, szerinte ugyanis a világ túl gyorsan változik ahhoz, hogy az EU költségvetésének 90%-át bebetonozzák hét évre. Ehhez víziói szerint új szakpolitikák kialakítása, kevesebb adminisztrációs teher és a prioritások átrendezése kell a jövőben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!