szerző:
Folk György (EUrologus)
Tetszett a cikk?

A számok azt mutatják, hiába az európai konzervatívok retorikája, az öreg kontinens polgárai ragaszkodnak a legtöbb tagállamban évtizedekkel ezelőtt kivívott abortuszjogok fenntartásához, megerősítéséhez.

Több mint egy évtizeddel a közös uniós petíciós rendszer, az Európai Polgári Kezdeményezés (ECI – European Citizens Initiative) létrehozása után kimondható: egymillió aláírást valamely cél mellett vagy ellen összegyűjteni még a huszonhetek négyszázötven millió lakosa körében is komoly kihívás, amely kőkemény kampányolást követel meg.

Ennek eredménye, hogy egy év alatt összejött az érvényességhez szükséges aláírás a “My Voice, My Choice: A biztonságos és hozzáférhető abortuszért” címet viselő európai polgári kezdeményezéshez. Egészen pontosan a 2025. április 24-i határidő előtt egy nappal már több mint 1,2 millió szignó gyűlt össze. Magyarországon a kezdeményezők a szükséges 14 805 szavazatnál több, összesen 17 638 aláírót szereztek. Ezzel az EU polgári kezdeményezésének szabályozása szerint elérték azt a küszöböt, amellyel a magyar támogatók szavazatai érvényesekké váltak. A közösségi szabályok szerint ugyanis legalább a tagállamok harmadából kell összegyűjteni aláírásokat, s azoknak minden tagállamban el kell érnie egy minimális küszöböt az érvényességhez.

Mi a polgári kezdeményezés?
Az EU jogrendjében 2012 óta létezik a polgári kezdeményezés. Az eltelt 13 esztendő alatt azonban a mostani mindössze a tizenegyedik kezdeményezés, amelyik megszerezte a szükséges 1 millió érvényes aláírást. Összehasonlításképpen: az Európai Bizottság összesen 119 kezdeményezést fogadott be, ebből 95 nem ért célt (68 esetében nem szereztek elég aláírást, 27-et pedig visszavontak kezdeményezői).

Ezzel a magyarok körében a biztonságos és hozzáférhető abortuszt támogatók aránya a lengyel, belga, portugál, spanyol, ír és görög támogatókkal hasonló arányban alakul.

Mit tűzött zászlajára az abortusz hozzáférésről szóló polgári kezdeményezés?

A „My Voice, My Choice” kampány célja, hogy lehetőséget adjon Európának arra, hogy szabadabbá, biztonságosabbá és jobbá tegye az Unióban élő nők életét, lakóhelyüktől és körülményeiktől függetlenül

– áll a kampány felütésében. Mindezt nem a jellemzően tagállami hatáskörben lévő egészségügyi szabályok kikényszerített harmonizációján keresztül javasolja, hanem arra szólítja fel az Európai Bizottságot, hogy nyújtson be azon tagállamok pénzügyi támogatására vonatkozó javaslatot, amelyeknek módjukban áll biztonságos terhességmegszakítást végezni Európában minden olyan személy számára, aki még nem fér hozzá a biztonságos és legális abortuszhoz.

“Jól dokumentált tény, hogy az abortuszok száma nem csökken, ha a reproduktív egészségügyi ellátást luxustermékként forgalmazzák, hanem csak ahhoz vezet, hogy a nők a nem biztonságos abortuszt választják” – áll kampányfelhívásukban.

Erősen abortusz-párti kelet-európai tagállamok

Az keveseket lep meg, hogy az erős szabadságjogi biztosítékokkal élő tagállamokban, mint Hollandia, Dánia, Svédország, Ausztria, Franciaország vagy Németország a szükséges aláírásoknál több (155-350 százaléknyi) az aláíró. Akadnak viszont kifejezetten meglepetés államok is, méghozzá a 2004 óta csatlakozottak között: Szlovénia (842 százalék), Horvátország (775 százalék) és Románia (306 százalék) aránnyal teljesítette országa érvényességi küszöbét. Az abszolút csúcstartók azokban az 5,4 milliós népességű finnek, akik a szlovének után lakosságarányosan a legtöbb aláírást (a minimum küszöb 758 százaléka – 74 000 aláírást) adtak le a nők abortuszhoz való biztonságos hozzáférését megerősítendő.

A fenti lista ellenére számos “új” tagállamban, így a bolgároknál, a cseheknél, a szlovákoknál, litvánoknál, letteknél és végül a két mediterrán szigetországban, Máltán és Cipruson sem jött össze az érvényességhez szükséges mennyiségű aláírás.

A következő lépések

Az EUrologus megkérdezte az eljárás lefolytatásában illetékes Európai Bizottságot, hogy milyen jogi lépések előkészítéséért, uniós tárgyalások várhatók ezt követően. Kérdésünkre az illetékes szóvivő elmondta: a kezdeményezés határidejének lejárta a Bizottságnak három hónapja van ellenőrizni az aláírások érvényességét, és ha hivatalosan is megállapítja, hogy összegyűlt a szükséges számú aláírás, arányosan a tagállamok legalább egyharmadából, akkor az ECI szervezői formailag is benyújthatják a kezdeményezést a Bizottságnak vizsgálatra.

Ezt követően 6 hónap van arra, hogy a testület elkészítse hivatalos válaszát, amelyben kifejtik jogi és politikai következtetéseiket a javaslatról, illetve a tervezett intézkedéseket (amennyiben lesznek ilyenek) vagy azok hiányában az intézkedések mellőzésének indokait.

Ha a Bizottság intézkedéseket tervez a kezdeményezésre válaszul, beleértve adott esetben egy vagy több uniós jogi aktusra vonatkozó javaslat elfogadását, a közlemény tartalmazza majd ezen intézkedések tervezett ütemezését is. A 6 hónapos vizsgálati időszak alatt az Európai Parlamentben nyilvános meghallgatást is szerveznek, ahol a szervezők bemutathatják kezdeményezésüket

– emlékeztette még az EUrologust az Európai Bizottság illetékes szóvivője.

Az Európai Polgári Kezdeményezés honlapja

Ez a cikk a PULSE projekt határokon átnyúló újságírói együttműködés keretében íródott. Szerzők: Folk György, Brüsszel (EUrologus), Serdült Viktória (HVG) Budapest.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!