szerző:
Szikora Katalin
Tetszett a cikk?

A cseresznye és a meggy mélyvörösre érett, roppanós szemeit a legjobb frissen, nyersen lakmározni. Megfelelnek minden kívánalomnak, amit a korszerű táplálkozás támaszt a gyümölcsökkel szemben. Rostjaik gyengédek, tápértékük magas.

© sxc.hu
Gyógybogyók

 A cseresznye tartalmaz káliumot, kalciumot, nátriumot, foszfort, valamint A-, B- és C-vitamint. Vértisztító hatása révén enyhíti a köszvényes fájdalmat, a reumát; aki pedig még hajlamos a pattanásra, vagy akinek hormontermelése már akadozik, az most iktasson be étrendjébe egy cseresznye-kúrát. A meggy érési ideje hosszabb, ezért még nyár derekán is élvezhetjük fanyar, savanykás aromáját. Gyógyhatásaiban hasonlít a cseresznyéhez: mivel serkenti a máj és a vesék működését, jótékonyan hat a szívre is. A B-vitaminok minden fajtája megtalálható benne, ezért segíti az emésztést és kisimítja a görcsös idegeket. Eredményesen gyógyítja a légzőszervek meghűléses betegségeit. A kalcium, a kálium és a magnézium együtt végzik a vér megtisztítását, a szívizom megerősítését és szabályozzák a szívverést. Kúraszerűen gyümölcsléként javallott: a kimagozott gyümölcsöt összeturmixolják, és a finnyásabbak gézen átszűrik.

A legeslegjobb persze egyenesen a fáról szemezni a friss cseresznyét, meggyet, de ezt nem sokan tehetjük meg. Azt viszont igen, hogy télen is az asztalunkra kerüljenek a nyarat idéző gyümölcsök. Mindkettő jól tűri az aszalást, a mélyhűtést. Befőttet, kompótot is készíthetünk belőlük, ami nemcsak desszertpótló, de húsok mellé adva pikáns kiegészítő. A cseresznye és a meggy szívesen-ízesen kívánkozik sokféle süteménybe. Ehhez ad ötleteket Szeged egyik legjobb cukrászmestere, Szabadi István.

© sxc.hu
Mennyei meggyesek

Akár meríthetünk Mátyás-korabeli receptúrákból is, mert ennek a két gyümölcsnek a vadfajtái régóta ismertek, mondja a mester, aki családi vállalkozásban viszi szegedi cukrászműhelyét és a Kati cukrászdát.
 
A meggyes repertoárban különféle linzerkarikák, rétesek, piték, pohárkrémek, piskóták, torták sorakoznak. Szilárdan tartja magát az a közhiedelem, hogy a gyümölcsös édességek kevésbé hizlalnak, mint a krémmel töltöttek, ezért időnként a legelszántabb fogyókúrázók is megengednek maguknak nála egy-egy ilyen ínyencséget. A másik téveszme, hogy milyen jó a növényi tejszín. Szabadi mester is elismeri: jó állagú. Ám nála a tejszínes sütemények tejszín ízű tejszínből készülnek, mert szerinte az íz a legfontosabb. 

 A cseresznyét inkább frissen ajánlja megenni, mert ha sütik-főzik, elveszti ízkarakterét. A meggyes süteményekhez az aprított gyümölcsből készíti a tölteléket cukorral, fahéjjal, amivel a meggy tökéletes harmóniában van. Esetleg diót is tesz hozzá, de lékötő anyagot feltétlenül, amire a háztartásokban hagyományosan a zsemlemorzsát használják. A mester szerint csak az alkotói fantázia szab határt a töltelék felhasználhatóságának, ezért ahány cukrászda, annyiféle meggyes sütemény. Otthon levest készít belőle, úgy, hogy az egy kiló kimagozott meggyet egy kicsit megtöri a turmixgépben, és hozzátesz fél liter vizet, valamint cukrot és fahéjat. Vékony, 5-8 deka liszttel készült tejszínes habarással engedi fel, ha a gyümölcs már nem roppan.

© sxc.hu
Fagylaltját viszont otthon csak a bátrabbak és  főleg az edzettebbek próbálják ki, mert a művelet felér egy komoly karizom-erősítő tréninggel. Házi méretekben fél kiló, magozott gyümölcshöz 15 deka kristálycukrot adunk, összekeverjük másfél deci vízzel és egy tojás fehérjével. Addig kell keverni, ameddig a cukor teljesen elolvad. A fagylalt elkészítéséhez sem kell más, csak egy nagy műanyag vödör, meg beleállítva egy krómozott üst. A kettő közti rést tört jéggel kell kitölteni, és az üstben addig kevergetni a meggymasszát, ameddig kijegesedik. Állítólag már 10-15 percnyi, folyamatos kavargatás után lehet is kanalazni a frissen készült fagylaltot, amely sorbet-szerű, jeges tünemény lesz. Ha mégsem találjuk eléggé kristályosnak, tehát keménynek, akkor egy gyors mozdulattal tegyük rövid időre a mélyhűtőbe, ahol garantáltan megkapja kívánt állagát. Kevesen büszkélkedhetnek ilyen saját készítésű desszerttel, amiből tejszínhab hozzáadásával parfait lesz. Ez is mélyhűtőben, ónformában dermedve nyeri el végső formáját, és mi tagadás, mennyei.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gasztro

A séf tippje: az eper frissen, önmagában jó

Az eper annak idején Ázsiából elterjedve hódította meg az élvezeteket kedvelő klasszikus görögöket. Már ők is tudták, könnyen erjedő gyümölcs lévén nem tanácsos mézzel édesíteni. De cukrozni is fölösleges.

Szikora Katalin Gasztro

Aki erényesen akar élni, tartózkodjék a szarvasgombától!

Aki viszont az olasz közmondás tanácsa ellenére nem akar, annak most kezdődik a szezon: a tölgyesekben gyűjtik már a gombák királyát. Manapság nem a turcsi orrú malacok fordítják ki a földből, hanem vizslákkal vagy labradorokkal szaglásztatják ki a gombatelepeket a gombászegyletek és az amatőr szarvasgomba-vadászok. Rajongók. Aki nem jut hozzá a friss, fekete színű és kissé nehezen megtisztítható gombához, az vigasztalódhat a készen kapható magyar készítményekkel.

Lőrincz Zsolt Gasztro

A bikafaroktól a birsalmasajtig

Andalúzia az Ibériai-félsziget, és egyben egész Európa legdélibb része, sokan Spanyolország kvintesszenciájának tartják. Itt rendeztek először bikaviadalt, itt lobbant lángra a flamenco tüze, és itt flörtölt Bizet Carmenje a tizedessel. Akik már jártak erre, tudják, hogy Andalúzia nem csak látványosságokban, hanem ínyencségekben is rendkívül gazdag.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Lustamenü: A nyár bevonulása

Pentekosztesz – lehetne egy görög szakács is, vagy egy jó kis mediterrán fogás, de a gasztronómiában még senkit sem ihletett meg a jelentése: ötvenedik. Viszont a Pünkösd tőle örökölte a nevét, lévén mozgó ünnep, mindig ötven nappal húsvét után. A régiek rendesen ettől a naptól jegyezték a nyár bevonulását.

Lőrincz Zsolt Gasztro

Oregáno, kakukkfű, avagy amit akartok

Itt a nyár, végre itt a vakáció! Sokan utaznak külföldre, honfitársaink egy része minden bizonnyal a napfényes Görögországot választja úticéljául. Egy ország igazi megismeréséhez pedig sokak szerint az ember gyomrán keresztül vezet az út. Lássuk tehát, mi is rotyog a görög fazekakban, mi kerül a helyi tavernákban az asztalra.

hvg.hu Gasztro

Hol ehetjük a legfinomabb fagyit?

A hűsítő édesség mindenki kedvence – de hol kapjuk a legjobbat? Tizedik alkalommal rendezték meg a közelmúltban a cukrász szakmát megmozgató fagylaltversenyt, melynek keretében hatvanféle fagyalt közül kellett a zsűrinek kiválasztania a legjobbat.

MTI Plázs

Gombagyűjtés: mire érdemes odafigyelni?

A tartós kánikula és a hirtelen záporok nyomán a szokásosnál több gyilkosgalóca terem az erdőkben, ezért a begyűjtött gombát most még inkább célszerű szakértőkkel ellenőriztetni, mielőtt étel készülne belőle.

Szikora Katalin Gasztro

Hobbigrillezők: amatőrök is lehetnek bajnokok

A 8. Magyar Grillbajnokságot június 23-24-én rendezik meg a Velencei-tavi Nyári Játékok keretében. Az ízes megmérettetésre nemcsak profikat, hanem hobbi-grillezőket is vár a Magyar Grillszövetség. Öt kategóriában indulhatnak a versenyzők: spare rips (borda), hal vagy szárnyas, sertéshús, marhahús és desszert.

Szikora Katalin Gasztro

Cékla, borscs, saláta

A magyar konyhában érdemtelenül csekély szerepet kap a cékla, amelynek friss termése mostanság már kapható a piacokon. Bár igénytelen növény - és emiatt nagyon olcsó is -, tápanyagait és felhasználhatóságát tekintve vetekszik a divatos salátafélékkel. Erről az értékes gasztronómiai alapanyagról „mesélt” Szása, azaz Nyíri Sándor, a budapesti Arany Kaviár étterem séfje és társtulajdonosa.

Gőgh Csilla Gasztro

Gasztromustra a Wörthi-tó körül

Egyetlen hétvégét is érdemes a Wörthi-tó partján eltöltenünk. Nemcsak a gyönyörű környezet, a hosszú, véget nem érőnek tűnő kerékpárutak, a négy golfpálya, a Casino vagy a hajókirándulások miatt. A környék gasztronómiai szempontból is tartogat érdekességeket.