szerző:
Lőrincz Zsolt
Tetszett a cikk?

Itt a nyár, végre itt a vakáció! Sokan utaznak külföldre, honfitársaink egy része minden bizonnyal a napfényes Görögországot választja úticéljául. Egy ország igazi megismeréséhez pedig sokak szerint az ember gyomrán keresztül vezet az út. Lássuk tehát, mi is rotyog a görög fazekakban, mi kerül a helyi tavernákban az asztalra.

© Lőrincz Zsolt
A görög gasztronómia évezredes múltra tekint vissza. A Homérosz költeményeiből jól ismert hatalmas lakomák görög földön zajlottak. Mára az ókori ételeknek szinte nyomuk sem maradt: a mai hellén konyha sajátos jellegét a főként a szomszéd országokból átvett ételek keveredése adja. A legízletesebb falatokat a tavernákban készítik. Ezek többnyire  egyszerű, kőpadlós, faasztalos, kockás terítős vendéglők a falu főterén vagy a tengerparti sétányon. A görögök számára egy este a tavernában nemcsak az étkezést jelenti, hanem az esti programot is: evés, ivás, majd  nagy beszélgetések a barátokkal egy üveg bor mellett. A szórakoztatásról sokszor vándorzenészek és táncosok gondoskodnak. A görögök nagyon tudnak mulatni és gyakran kerekednek táncra.

A hagyományos aperitif egy kupica ouzó, a kedvelt ánizsos ital. Az őslakosok századokon keresztül tisztán vagy vízzel felengedve itták, az utóbbi időben sokan jégkockával fogyasztják. Az előételek között jellemzőek a húsos töltelékkel megpakolt zöldségfélék (paprika, paradicsom, cukkíni), melyeket sajttal és besamelmártással könnyedén átsütnek. A pitákat a mi rétestésztánkhoz hasonló tésztából, a legkülönfélébb töltelékekkel készítik. A legjellemzőbb a tiropita, melynek tésztájába a görögök finom sajtját, a fetát töltik.

A salátákat nem a főfogáshoz, hanem előételként fogyasztják. A falusi saláta a legtöbb étlapon egyszerűen csak görög salátaként szerepel. Összetevői paprika, paradicsom, hagyma és uborka, melyeket csak a rendelés után vágnak össze, így garantáltan frissen kerülnek az asztalra. Megszórják olajbogyóval, oregánóval  és petrezselyemmel, meglocsolják olívaolajjal, ecettel, a tetejére pedig egy szelet friss feta sajtot tesznek.
 
Az egyik legegyszerűbb, de talán legfinomabb előételük a tatziki. Finomra vágott vagy lereszelt uborkából és fokhagymából készül, amelyet friss joghurttal kevernek össze. Fogyaszthatunk előételként még dolmadeszt, azaz rizzsel és darált hússal töltött szőlőlevelet savanykás szószban.

A levesekre nem érdemes sok szót vesztegetni. A legtöbb taverna étlapján nem is szerepel ilyen fogás. Ha mégis, akkor biztos a legjellegzetesebb, az avgolemono, amely tyúkhúsleves tojássárgájával elkeverve és citrommal savanyítva.

A legnépszerűbb főfogás a nyárson, faszénparázs felett sült szuvlaki, melyet hasábburgonyával, pitával és friss zöldségfélékkel tálalnak. A muszaka is igen népszerű, ízletes és laktató fogás: egyfajta rakott padlizsán, burgonyával, darált hússal és besamelmártással; reszelt sajttal megszórják és a tetejét megpirítják. A görögök legjobban a birkahúst, pontosabban a bárányhúst kedvelik. A legnevezetesebb ínyencség a kokoretsi. A birkabelet vagy -gyomrot birkabensőséggel és -hússal töltik, majd faszénparázson sütik.

A görögök az étkezést ritkán fejezik be édességgel, azonban ünnepekre gyakran készítenek süteményeket. Ezek inkább török illetve arab eredetűek, tehát nagyon édesek. Ilyen például a baklava, amely leveles tésztából, dióból, cukorból, mézből és fahéjból készül.

A jó ételek mellől nem hiányozhatnak a jó italok sem, amelyek közül a retsina bort kell kiemelni. Ez általában fehérbor, melyet fenyőgyantával ízesítenek. Hagyománya  még az ókorból származik, amikor a bort fenyőhordóban tárolták és az átvette a gyanta ízét. Mások szerint a gyanta akkoriban a bor tartósítására szolgált. Az édes borok kedvelőinek a számoszi desszertborokat ajánlanám. A desszerthez pedig még egy pohár finom metaxa, azaz görög brandy jár.

Az étkezést egy csésze görög kávéval zárjuk. A kávét a cukorral és vízzel együtt főzik fel, és szűrés nélkül tálalják. Ezért a fogyasztás előtt kicsit várni kell, míg a zacc leülepszik.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Ki vagy? – megmondom az étrendedből

A Gfk Piackutató kétévenként készíti el felmérését a táplálkozási szokások változásáról. Az idei felmérés több meglepő adattal szolgált: egyre többen választják a vacsorát fő étkezésnek, egyre többen „nassolnak” két étkezés között, és egyre jobban eltérnek a lakosság különböző szegmenseinek étkezési szokásai.

Gasztro

A szezon királynője: a spárga

A legnagyobb tápértékű zöldség a spárganövény fiatal hajtása, amit sípnak hívnak. A francia spárgasíp színe ibolyaszínű, de az íze ugyanolyan, mint a fehéré. A zöld spárga úgy „születik”, hogy a növény kibújik a földfelszín alól, és a napfény hatására színt vált. Áprilistól júniusig tart a szezonja. Az ötletes spárgarétes zöldspárga mártással és spárga pesztóval receptet Ványi László mesterszakácstól tudhatunk meg.

Szikora Katalin Gasztro

Hobbigrillezők: amatőrök is lehetnek bajnokok

A 8. Magyar Grillbajnokságot június 23-24-én rendezik meg a Velencei-tavi Nyári Játékok keretében. Az ízes megmérettetésre nemcsak profikat, hanem hobbi-grillezőket is vár a Magyar Grillszövetség. Öt kategóriában indulhatnak a versenyzők: spare rips (borda), hal vagy szárnyas, sertéshús, marhahús és desszert.

Gasztro

Jövőre üzletet nyit Budapesten a Starbucks

Információink szerint a világhírű kávézólánc, a Starbucks legkésőbb 2008-ban megnyitja első üzleteit hazánkban, együttműködve a wroclawi AmRest (American Restaurants) céggel. A vonatkozó előszerződést aláírták, az előkészületek megkezdődtek.

hvg.hu Gasztro

A séf tippje: az eper frissen, önmagában jó

Az eper annak idején Ázsiából elterjedve hódította meg az élvezeteket kedvelő klasszikus görögöket. Már ők is tudták, könnyen erjedő gyümölcs lévén nem tanácsos mézzel édesíteni. De cukrozni is fölösleges.

Gasztro

Kvargli kavalkád

A pilseni sör és a karlsbadi keserűlikőr után Csehország talán harmadik legismertebb élelmiszeripari exportcikke az Olmützi kvargli. Pedig nem is ott készítik.

Gőgh Csilla Gasztro

Gasztromustra a Wörthi-tó körül

Egyetlen hétvégét is érdemes a Wörthi-tó partján eltöltenünk. Nemcsak a gyönyörű környezet, a hosszú, véget nem érőnek tűnő kerékpárutak, a négy golfpálya, a Casino vagy a hajókirándulások miatt. A környék gasztronómiai szempontból is tartogat érdekességeket.

Szikora Katalin Gasztro

Aki erényesen akar élni, tartózkodjék a szarvasgombától!

Aki viszont az olasz közmondás tanácsa ellenére nem akar, annak most kezdődik a szezon: a tölgyesekben gyűjtik már a gombák királyát. Manapság nem a turcsi orrú malacok fordítják ki a földből, hanem vizslákkal vagy labradorokkal szaglásztatják ki a gombatelepeket a gombászegyletek és az amatőr szarvasgomba-vadászok. Rajongók. Aki nem jut hozzá a friss, fekete színű és kissé nehezen megtisztítható gombához, az vigasztalódhat a készen kapható magyar készítményekkel.

hvg.hu Gasztro

Hol ehetjük a legfinomabb fagyit?

A hűsítő édesség mindenki kedvence – de hol kapjuk a legjobbat? Tizedik alkalommal rendezték meg a közelmúltban a cukrász szakmát megmozgató fagylaltversenyt, melynek keretében hatvanféle fagyalt közül kellett a zsűrinek kiválasztania a legjobbat.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Lustamenü: A nyár bevonulása

Pentekosztesz – lehetne egy görög szakács is, vagy egy jó kis mediterrán fogás, de a gasztronómiában még senkit sem ihletett meg a jelentése: ötvenedik. Viszont a Pünkösd tőle örökölte a nevét, lévén mozgó ünnep, mindig ötven nappal húsvét után. A régiek rendesen ettől a naptól jegyezték a nyár bevonulását.