szerző:
Szikora Katalin
Tetszett a cikk?

A magyar konyhában érdemtelenül csekély szerepet kap a cékla, amelynek friss termése mostanság már kapható a piacokon. Bár igénytelen növény - és emiatt nagyon olcsó is -, tápanyagait és felhasználhatóságát tekintve vetekszik a divatos salátafélékkel. Erről az értékes gasztronómiai alapanyagról „mesélt” Szása, azaz Nyíri Sándor, a budapesti Arany Kaviár étterem séfje és társtulajdonosa.

© Todoroff Lázár
A cékla ősidőktől fogva szinte mindenhol megterem. Sokáig csak gyógynövényként ismerték és használták "vértisztító" hatása miatt, és mert jótékonyan hat az emésztésre, macskajajra. Az A, B, C vitamin a lereszelt vagy gyümölcscentrifugával kipréselt cékla levéből egyedülálló hatékonysággal és gyorsasággal szívódik fel az emberi szervezetben, azonnal hat.

Főleg az északi népek étrendjébe illeszkedett be markánsan, de az orosz fejedelemségek konyháján is gyakran éltek vele. Ők is ugyanúgy fogyasztották, ahogy a többi halandó: nyersen vagy főzve. (Az ecetes céklasalátát viszont, ami kitartóan vezeti a magyar savanyúságok népszerűségi listáját, nem ismerték.)  A céklát reszelve, többféle zöldséggel vegyítve, és mézzel, citromlével ízesítve salátaként kínálták; ám elengedhetetlen alkotóeleme a borscsnak, az ukránok hagyományos levesének is. Ha spenótot és sóskát tesznek bele, akkor zöld színű a borscs, de ha céklát is, akkor megkapja jellegzetes, mélybordó színét. Mindkét változatában tejföllel fogyasztják, mert az teremti meg az ízharmóniát. A sok hozzávalót olyan sűrűségűre főzik össze, hogy szinte egytálételként kerül az asztalra. Az ukrán konyha annyiban hasonlít a magyarhoz, hogy sok sertéshúst, szalonnát használnak; ezek kerülnek a borscsba is a cékla, a zeller, a sárgarépa, a káposzta és a bőségesen használt kapor mellé.

 Az Arany Kaviár  kínálatában különböző fogásokban, más-más formában is megkóstolható a cékla, amelynek édeskés íze a földére emlékeztet. 
© Todoroff Lázár
Salátaként vagy előételként, sok más zöldséggel együtt szerepel étlapján, és szerepelt már a hagyományos orosz népi konyhában is. Az egyszerűbb változathoz a cékla mellé valamilyen hüvelyes zöldségfélét tesznek, babot vagy borsót, burgonyát és hagymát. Lehet tovább bolondítani savanyú uborkával is. Ez az összetett ízvilág méltóvá teszi arra, hogy köretként adják a húsokhoz. Ha így készül, akkor a reszelt céklát lepirítják, ilyenkor a karamellizálódás miatt édesebb lesz az íze – így szerepelt már a régi francia és orosz konyhákban is. Az Arany Kaviárban előszeretettel adják vörösborral készült mártásokhoz. Habár itt sem tartanak ecetes céklasalátát a savanyúságok között, Szása azt tanácsolja a háziasszonyoknak, hogy  az igazi salátához a zöldséget ne főzzék, hanem a sütőben süssék meg. Ezzel erőteljesebb lesz édes íze, és jobban megőrzi értékes tápanyagait. 

A piacon a kisebb, kemény, lehetőleg sértetlen héjú, és a sötétebb színű, úgynevezett bíbor céklát válasszák. Késő őszig terem a növény; aki tartósítani szeretné, tárolhatja homokban, de összevágva fagyasztani is lehet. Cukorral, akár sóval rétegesen elrakni – mindkét eljárás jól konzervál. A friss cékla levelét kár kidobni, mert más zöldségekkel együtt ízletes – és vitamindús – alkotórésze lehet egy színpompás zöldségtálnak.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gőgh Csilla Gasztro

Gasztromustra a Wörthi-tó körül

Egyetlen hétvégét is érdemes a Wörthi-tó partján eltöltenünk. Nemcsak a gyönyörű környezet, a hosszú, véget nem érőnek tűnő kerékpárutak, a négy golfpálya, a Casino vagy a hajókirándulások miatt. A környék gasztronómiai szempontból is tartogat érdekességeket.

hvg.hu Gasztro

Hol ehetjük a legfinomabb fagyit?

A hűsítő édesség mindenki kedvence – de hol kapjuk a legjobbat? Tizedik alkalommal rendezték meg a közelmúltban a cukrász szakmát megmozgató fagylaltversenyt, melynek keretében hatvanféle fagyalt közül kellett a zsűrinek kiválasztania a legjobbat.

Szikora Katalin Gasztro

Aki erényesen akar élni, tartózkodjék a szarvasgombától!

Aki viszont az olasz közmondás tanácsa ellenére nem akar, annak most kezdődik a szezon: a tölgyesekben gyűjtik már a gombák királyát. Manapság nem a turcsi orrú malacok fordítják ki a földből, hanem vizslákkal vagy labradorokkal szaglásztatják ki a gombatelepeket a gombászegyletek és az amatőr szarvasgomba-vadászok. Rajongók. Aki nem jut hozzá a friss, fekete színű és kissé nehezen megtisztítható gombához, az vigasztalódhat a készen kapható magyar készítményekkel.

Gasztro

Jövőre üzletet nyit Budapesten a Starbucks

Információink szerint a világhírű kávézólánc, a Starbucks legkésőbb 2008-ban megnyitja első üzleteit hazánkban, együttműködve a wroclawi AmRest (American Restaurants) céggel. A vonatkozó előszerződést aláírták, az előkészületek megkezdődtek.

Itthon

Ki vagy? – megmondom az étrendedből

A Gfk Piackutató kétévenként készíti el felmérését a táplálkozási szokások változásáról. Az idei felmérés több meglepő adattal szolgált: egyre többen választják a vacsorát fő étkezésnek, egyre többen „nassolnak” két étkezés között, és egyre jobban eltérnek a lakosság különböző szegmenseinek étkezési szokásai.

Lőrincz Zsolt Gasztro

Oregáno, kakukkfű, avagy amit akartok

Itt a nyár, végre itt a vakáció! Sokan utaznak külföldre, honfitársaink egy része minden bizonnyal a napfényes Görögországot választja úticéljául. Egy ország igazi megismeréséhez pedig sokak szerint az ember gyomrán keresztül vezet az út. Lássuk tehát, mi is rotyog a görög fazekakban, mi kerül a helyi tavernákban az asztalra.

Szikora Katalin Gasztro

Hobbigrillezők: amatőrök is lehetnek bajnokok

A 8. Magyar Grillbajnokságot június 23-24-én rendezik meg a Velencei-tavi Nyári Játékok keretében. Az ízes megmérettetésre nemcsak profikat, hanem hobbi-grillezőket is vár a Magyar Grillszövetség. Öt kategóriában indulhatnak a versenyzők: spare rips (borda), hal vagy szárnyas, sertéshús, marhahús és desszert.

Gasztro

Kvargli kavalkád

A pilseni sör és a karlsbadi keserűlikőr után Csehország talán harmadik legismertebb élelmiszeripari exportcikke az Olmützi kvargli. Pedig nem is ott készítik.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Lustamenü: A nyár bevonulása

Pentekosztesz – lehetne egy görög szakács is, vagy egy jó kis mediterrán fogás, de a gasztronómiában még senkit sem ihletett meg a jelentése: ötvenedik. Viszont a Pünkösd tőle örökölte a nevét, lévén mozgó ünnep, mindig ötven nappal húsvét után. A régiek rendesen ettől a naptól jegyezték a nyár bevonulását.

hvg.hu Gasztro

A séf tippje: az eper frissen, önmagában jó

Az eper annak idején Ázsiából elterjedve hódította meg az élvezeteket kedvelő klasszikus görögöket. Már ők is tudták, könnyen erjedő gyümölcs lévén nem tanácsos mézzel édesíteni. De cukrozni is fölösleges.