szerző:
Gyimesi Zsuzsa
Tetszett a cikk?

Ha mostanság bekukkantanánk az öreg kontinens konyháira, nem érne minket különösebb meglepetés. Bizonyos húsvéti ételek szinte mindenhol az asztalra kerülnek. A kalács, sonka, tojás szentháromsága mellett a legkedveltebb fogások bárányból készülnek.

A kedves kis áldozati jószág legodaadóbb hívei az olaszok, a görögök és a franciák.

A bárányok még mielőtt a Megváltó oldalára kerültek volna, már az ókori Rómában is gyakran hallgattak el a konyhákon. S Itália szerte azóta is meglehetős preferenciát „élveznek”. Az egyik legnépszerűbb fogás az Abbacchio Brodettato, azaz a tejes bárány levesesen, ami ugyancsak hasonlít a Kárpátokon inneni bárányragukhoz.
Nem maradhat ki a pácléből - melyben elkészítés előtt 24 órát pihen a hús - a rozmaring és a citromos olívaolaj. A végkifejlet kezdetekor a hirtelen átpirított húsdarabokra öntik  a két deci jó, száraz fehérborral megerősített páclevet, fokhagymagerezdeket, felkarikázott zöldségeket, maréknyi bazsalikomot dobnak mellé, s hagyják, hogy lassú tűzön beteljesítse küldetését.

A kemencében sütött tejes bárányt balzsamecetes lében pácolják, és a fűszerszámok között ott illatosodik a kakukkfű és a zsálya is. Körete az egyszerű héjában sült burgonya. A legpazarabb fogás a nyárson sült töltött bárány. A töltelék a saját májából,veséjéből, egyéb belsőségeiből készül.

A görögök nyársain is sok bárány fejezi be földi pályafutását. Állítólag a régi rómaiak főszakácsai is görögök voltak, így aztán vitatják jó ideje, egyebek mellett bárány ügyekben is az elsőbbséget. Tény, hogy sem a fűszerezésben, sem az elkészítési módokban nincs különösebb eltérés, legfeljebb a köretekben. A görögök a nyárson sült mellé a friss salátákat részesítik előnyben, s inkább a zöldségeket töltik meg, mint a bárányt. Kiegészítésként pedig gyakran előfordul az asztalon a pikáns, tojásos-citromos mártás. Még az is megtörténhet, hogy a cserépedényben, paradicsommal, hagymával párolódó bárányragut reszelt sajttal hintik meg. Kedvencük az Egzokiko, ami bárányhúsos, burgonyás, petrezselymes rétes.

© sxc.hu
A franciák az egészben sült bárány helyett inkább a bordát és a combot variálják. A pácoláshoz néhány órát is elegendőnek tartanak. Az ecetes páclébe babérlevél, koriander, bors kerül; a pecsenyelevet pedig bor helyett olykor tejföllel ízesítik. A könnyű köret cukkini, padlizsán, sárgarépa, gomba,hagyma variációja. A sült báránybordához, combhoz  gyakran készül külön Mornay vagy Remoulade- mártás.

A csatorna túloldalán, a már egyáltalán nem ködös Albionban is kedvelik a bárányt. Különösen a combot, amit gyömbérrel fűszereznek,hígított, mézes gyömbérlekvárral kenegetnek. S amihez megelégszenek a  sós vízben főtt krumplival, zöldségekkel.

Befejezésül egy „határok nélküli”, kontinentális receptet ajánlunk a nemrég elhunyt kiváló gasztrotörténész, Halász Zoltán gyűjtéséből.

Báránysült:
1 kg csontos, vegyes bárányhúst – comb, gerinc, szegy – bedörzsölünk sóval, kakukkfűvel, megkenünk olajjal és hűtőben néhány órát pihentetjük. Egész vöröshagymával, fokhagymagerezdekkel, pár szál száras petrezselyemmel tesszük aztán kizsírozott tepsibe, s kevés vízzel meg-meglocsolgatva, lassú tűzön megsütjük. Ha kész a pecsenye, a levét zsírjára píritjuk, paradicsompürével, kevés liszttel besűrítjük. Burgonyapürét kinálunk hozzá.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gasztro

Egyre kevesebb csoki nyuszit és sonkát veszünk?

Tavaly ilyenkor kevesebb fogyott a húsvéti sonkákból és csokoládéfigurákból, mint az azt megelőző években – derül ki a GfK Hungária ConsumerScan adataiból. 2007-ben a húsvéti szezontermékeknek több mint harmada a hipermarketekből került az ünnepi asztalra, emellett nőtt a diszkontok térhódítása.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Tojás: az élet jelképe

Az ünnepi ételszentelés hagyománya sok helyütt ma is él. Vasárnap délelőtt kosárral érkeznek az ünnepi misére a hívők. A sonkát, bárányt, kalácsot, bort és a tojást viszik megszenteltetni. Ezeket az ételeket veszik először magukhoz – hús vét - a hosszú böjtölés után. Az áldozati eledelek legrégebbike a tojás, ami az élet, az újjászületés jelképe.

hvg.hu Gasztro

Tavaszi Borfesztivál

Az idén húsvétkor rendezik meg a budapesti Tavaszi Borfesztivált a Városháza Parkban. A fesztivál több mint évtizedes történetében először nem a hagyományos áprilisi időponban kerül sor az eseményre, amelyet 22-én 10 órakor Hagyó Miklós és Ikvai-Szabó Imre főpolgármester-helyettesek nyitnak meg.

HVG Itthon

A HVG húsvéti bortesztje: sztárborászok buktája

Vajon az a vásárló, aki nem pusztán az ár alapján válogat a borpultokon, hanem az ismert borászok nedűiért mélyebben a pénztárcájába nyúl, mit kap a pénzéért cserébe? – erre a kérdésre is kereste a választ a HVG húsvéti bortesztje.

Gyimesi Zsuzsa Gasztro

Reneszánsz örökség a bonbon

A sorozatgyártásban készülő nyuszi- és bárányfigurákkal, tojásokkal egy lapon sem szabad említeni az apró csokoládés finomságot. Mert a bonbon az egy más világ.