szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eger természeti adottságai a világ nagy borvidékei közül leginkább Burgundiához hasonlíthatók. Különösen a chardonnay és pinot noir fajtákból készülhetnek kiváló minőségű borok.

A kiváló minőséghez azonban, ami a sikert meghozhatja, nem elég a szerencse. Akkor sem, ha a borász istenáldotta tehetség. A recept: tudás, kemény munka, kitartás, tájékozottság, ráfordítás, hit, elkötelezettség és őszinteség. Ez utóbbi talán különösen hangsúlyos az egri termelőknek, hogy az elmúlt idők egyik legnagyobb hazai (Vince-féle) borbotránya nyomán ne vetődjön méltánytalanul a gyanú árnyéka az ültetvényekre, ne tegye tönkre a hosszú évek alatt megszerzett renomét. Ezért is üdvözölték az értő borkedvelők a Magyar Borakadémia döntését, amellyel az Év Borászának az egri Lőrincz Györgyöt (St. Andrea pincészet) választották.

A borról
A  Battonage Chardonnay 2007 sajátos ásványosságát a válogatott dűlők vulkáni talaja, friss eleganciáját, élénk savait a hűvösebb mikroklíma alakította. Érett körte és alma illata, csöppnyi vajassága, háttérben bujkáló enyhe füstössége és hosszú lecsengése ragyogóan tükrözi a vidék adottságait, valamint a fajta világszerte ismert arculatát. Kiváló társ szárnyas- és könnyű sertés ételekhez, valamint a tenger gyümölcseihez és tésztafélékhez.

S  itt egy újabb, immár határokon túli kiemelkedő elismerés, ami az egész borvidéknek is szól. A Kovács Nimród Winery Chardonnay Battonage 2007 bora már tavaly a Pannon Bormustra csúcsbora lett (a pincészet zászlósbora, az NJK 2006 pedig Prestige Reserve díjat nyert). Most pedig a Chardonnay du Monde nemzetközi borversenyen - a világ legnagyobb chardonnay fajtaversenyén - a benevezett magyar borok közül egyedüliként arany érmet nyert. Az idén 17. alkalommal megrendezett versenyen a 300 tagú nemzetközi zsűri négy nap alatt 887 bort kóstolt a burgundiai Château des Ravatys-ban. A mezőnyt a tavalyi évhez hasonlóan most is 37 nevező ország alkotta. A legtöbb bor Franciaországból érkezett, de sok jött Kanadából, Olaszországból, Spanyolországból, Svájcból, Chiléből, Közép-Európából, és első alkalommal Kínából is.

A beküldött bormintákból 296 kapott érmet, 65 bor érdemelte ki az aranyat. Ebben a mezőnyben arany érmet nyerni komoly elismerése és visszaigazolása annak, amire egy borászat a jövőjét alapozhatja.

A pincészetről

2009. januárjától ismert Kovács Nimród Winery néven, de már az ezredfordulótól jelen volt az egri borvidéken. Kezdetben a Pók-Polónyi pincészettel együttműködve, majd önállóan Monarchia Wineryként. Az elmúlt évek útkeresése alatt, több alkalommal hajtottak végre szervezeti, technológiai, személyi, szemléleti és profilváltást. Magyar és amerikai szakemberek közös munkája nyomán a korábbi termékskálát 10 alá csökkentették, és csak azokra a borokra koncentrálnak, amelyek az egri terroir értékeit jelenítik meg, valamint minőségben, ár- érték arányban nemzetközi szinten is megállják a helyüket.

 

30 hektárnyi szőlőültetvényüket az Eger pataktól keletre, a város és Noszvaj legjobb dűlőiben telepítették. Büszkeségük a város „szent hegyén”, a Nagy Egeden létesített, mintegy tízhektárnyi, ideális adottságú szőlő. További 20 hektár a közeljövőben fordul termőre Noszvaj határában, a Nagyfa és a Nyilasmár dűlőkben, így reményeik szerint az idén már kizárólag saját szőlőt dolgoznak fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Me&Mo Gazdaság

Kinek kell 25 millió palack egri bor?

Az elmúlt másfél évtizedben az egri szőlészek és borászok némi tétova útkeresés után, mintha megtalálták volna az új (szakmai és üzleti szempontból egyaránt) követendő irányt. A helyszínen igyekeztünk megtudni, hogy pontosan merre is fordultak?