szerző:
Molnár Kata Orsolya
Tetszett a cikk?

Új sorozatunkban egyes városok, régiók gasztronómiai jellegzetességeit gyűjtjük össze, nemcsak vendéglőkbe, de boltokba, kézműves műhelyekbe, kistermelőkhöz is bekukkantva. Elsőként a határon túlra ruccantunk, az ukrajnai Kárpátalja megyébe.

Még a kilencvenes évek végén sem volt ritka errefelé, hogy a helyi élelmiszerboltok polcain nem volt más, csak üveges bab, és zsebpénzünket jobb híján Disco kekszre verhettük el a piaci árudákban. Szerencsére mindez már a múlté, a szupermarketek, üzletek csordultig vannak áruval. Hogy mit érdemes vásárolni? Tejkaramellákból, dióval töltött aszaltgyümölcsökből és a különböző ízesítésű csokoládéfalatkákból (az orosz konfetthez hasonlók) kedvünk szerint válogathatunk, és érdemes a száz százalékos gránátalmaléből is felpakolni pár üveggel. Hosszú utaztatásra ugyan nem alkalmas (hazafelé indulva betározhatjuk, néhány órát kibír), de kóstolásra semmiképpen sem hagyható ki a füstölt halak tömkelege, amit az itthoni árakhoz viszonyítva aprópénzért kínálnak a pultokról.

Ebédre, vacsorára feltétlenül meg kell kóstolni a borscsot, melyet sokan kizárólag orosz specialitásnak gondolnak, pedig a helyiek is készítik a saját módjukon. A céklás káposztaleves rendkívül tartalmas, gazdag, kissé édeskés ízű étel, amelyre könnyű rákapni, úgy eteti magát.

Borscs

Molnár Kata Orsolya - Vinnay Péter

500 dkg sertés vagy marhahús
86 dkg savanyú káposzta
20 dkg sárgarépa
9 dkg petrezselyem gyökér
43 dkg cékla
5 dkg liszt
10 dkg olaj
2 dkg fokhagyma,
feketebors, só, babérlevél, petrezselyem zöld, tejföl

Forrásban lévő vízbe tesszük a húst, s hagyjuk átfőni. Majd hozzáadjuk az átmosott savanyúkáposztát, az apróra vágott sárgarépát, céklát, petrezselyemet, és további 15-20 percet főzzük. Rántással felengedjük, sózzuk, borsozzuk, beledobunk 1-2 babérlevelet, 1-2 gerezd fokhagymát, s pár perc alatt készre főzzük. Ízlés szerint tálalhatjuk tejföllel, és megszórhatjuk még apróra vágott petrezselyemzölddel.

Ugyancsak helyi különlegesség a szoljánka, amely szintén káposzta alapú leves, ez azonban savanykásabban, citrommal és olajbogyóval készül. Mindkettőt fekete kenyérrel kínálják. A káposzta amúgy nagyon kedvelt alapanyag, finomra vágva, fűszerezve salátának, előételnek is felszolgálják. Érdemes megkóstolni az itt is népszerű saslikot, amely gyakran birkahúsból készül. Kirándulásunkkor a huszti Fókusz étteremben grillezett pontyot ettünk, hasonlóan finomat nem nagyon kóstoltunk még: a ponty húsa szinte leugrott a szálkáról, a halra gyakran jellemző mocsáríz helyett csodás füstös aroma kényszerített újabb és újabb szeletek bekebelezésére. Köretnek krumplit és lavast, lapos, pitához hasonló kenyeret tettek a tányérra.

Molnár Kata Orsolya - Vinnay Péter

Igazán jó program meglátogatni a helyi sajtmanufaktúrát Alsószelicsén, ahol örömmel bevezetik a kiváncsiskodókat a sajtkészítés rejtelmeibe. Az üzem követendő példát kínál minden kisközösségnek, ahol a fejlődés érdekében szeretnék hasznosítani a helyi nyersanyagokat és munkaerőt. A svájci mintára, svájci segítséggel létrejött vállalkozás nemcsak az üzemeltető család, de a település számára is fontos: szép számmal foglalkoztatnak benne helyieket, a magánházaknál megtermett tejfelesleget pedig átveszik. Háromféle sajtot készítenek: keményet, félkeményet és lágyat. A svájci recept alapján készült termékek annyira jól sikerültek, hogy az ukrajnai rendezvényeken maguk a svájciak is ezekkel képviseltetik magukat. Az üzem egyelőre csak a térség ellátására termel, nem exportál, így csak helyben kóstolhatjuk meg az itt ma már rendkívül népszerű sajtokat.

Érdemes látogatást tenni Viskre is, ahol Kárpátalján elsőként néhány lelkes pedagógus falusi turizmusba kezdett. A vállalkozás mára kinőtte magát. A faluba látogatók a viski tájházban ismerkedhetnek a hagyományos népi élettel, konyhával: vendéglátóink pálinkával, túrósbatyuval és borvízzel fogadtak minket.

Túrósbatyu

Molnár Kata Orsolya - Vinnay Péter

A tésztához:
1,2 kg liszt
4 púpos evőkanál sertészsír
4 evőkanál cukor
4 egész tojás
másfél csomag szárított élesztő
2 csipet só
6 deci tej

A túrótöltelékhez:
60 dk túró
2 csomag
vaniliáscukor
másfél csomag mazsola
6 evőkanál cukor
citrom reszelt héja
2 tojássárgája

A hozzávalókból tésztát gyúrunk, meleg helyen megkelesztjük. Kinyújtva kisebb darabokra vágjuk, megtöltjük az összekevert túrótöltelékkel, batyuba formázzuk. Errefelé kemencében sütik „mosolygósra“, jobb híján az előmelegített,180 fokos sütő is megteszi. 20-30 perc múltán figyeljünk, nehogy megégjen a tészta.

Visktől alig öt kilométernyire található Saján, mely méltán híres az említett borvízről: a máj, a hasnyálmirigy, a gyomor és a bélrendszeri panaszok kezelésére ajánlott víz az emberi szervezet számára szükséges mikroelemeket optimális mennyiségben tartalmazza. S ha már a „bor“ szóba került, nem szabad kihagyni a térség látogatásakor a Beregvidéki Borházat sem. Bár a magyar bortörvények értelmében az itt készült italok nem mindegyike kapna bor besorolást, az tény, hogy rendkívül finom, tiszta szesszel dúsított, igazi kontyalávaló likőröket kínálnak. Igaz, ez a többszörösen díjnyertes 2006-os Kárpátalja Rózsájára is, amely a ház valóságos névjegykártyája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!