szerző:
Tetszett a cikk?

Amikor a múlt század nyolcvanas éveiben a házi sörfőzés jegyében valóságos sörforradalom bontakozott ki az USA-ban, senki sem gondolta volna, hogy az amerikaiak leglelkesebb követői Európában az olaszok lesznek.

Pedig ez történt: az elmúlt két évtizedben az észak-olasz Genova-Como-Milánó alkotta háromszögben kis kézműves sörfőzdék egész sora kezdte meg a működését. Az eredmény eltagadhatatlan, ma az olasz kézműves sörök egyre-másra szereznek elismerést a különféle versenyeken. Az egyik ilyen nevezetes műhely, a Birrificio Troll 1983-ban étteremként indult a francia határhoz közeli hegyekben. A vendéglátóhelyet tulajdonló testvérpár nem éppen a szépségéről volt híres. Viszont a jóképűség hiányát önkritikával és humorral kompenzálták – innen a troll elnevezés. (A trollok eredetileg az északi népek csúf, gyakran gonosz misztikus lényei, 20. századi népszerűségüket a Gyűrűk Ura-trilógiának, majd a Harry Potter könyveknek köszönhetik.)

A Birrificio Troll esetében azonban a névválasztás nem bizonyult rossz ómennek. Különösen azután, hogy 2003-ban a Trollt megvásárolta Alberto Canavese, aki német mintára söröző-sörfőzdévé alakította át. A sörök főzését két sörfőzőre, Daniele Meineróra és Andrea Bertolára bízta. Első sörük egy belga stílusú búzasör, a Panada volt. Ez az a fajta, amelynek fűszerezéséhez a koriandert és a curacao-narancs héját is felhasználják. A típus etalonja a belga Hoegaarden.

A Panada sikerén felbuzdulva kezdték meg még ugyanebben az évben a Shangrila receptjének kidolgozását, ami félreérthető neve ellenére semmiféle rokonságot nem ápol a sangria-borokkal. A sör nevét a James Hilton Lost Horizon című regényében szereplő, Shangri-La nevű monostor ihlette. A sörhöz adott három fűszerfélét, a borsot, fahéjat és csillagánizst gyakran használja az indiai konyha. Ezek a fűszerek mindaddig idegennek tűntek a sörfőzéstől. A Shangrila azonban bizonyította, hogy a megfelelő arányok megtalálásával a sörfőzés mesterei szinte bármilyen fűszerrel képesek aromájában izgalmas, mégis tökéletesen kiegyensúlyozott sört létrehozni. A különleges fűszerek mellett hat különféle malátát és angol komlót is használtak ehhez az összetett, gazdag ízvilágú és erős – 8,5 százalék alkoholtartalmú – sörhöz.

A Shangrila egy másik változata a Shangrila Fumé – melynek főzéséhez füstös skót whisky-malátát használnak – enyhébben fűszerezett és „csak” 7,4 százalék alkoholtartalmú. S mert a Trollban minden felszolgált ételhez ajánlanak sört,   a decensen füstös Shagrila Fumét kifejezetten a grillezett húsokhoz alkották meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!