A csütörtökön kezdődött árverésen 1200 palackot, a francia köztársaság elnöki palota borkészletének 10 százalékát adják el. Az értékesítéssel a francia elnöki hivatal pótlólagos bevételhez próbál jutni.
Csütörtök este a borok többsége a kikiáltási ár kétszereséért talált gazdára, a legdrágább Petrus mellett, amelynek becsült ára 2200-2500 euró (636-723 ezer forint) volt. A legolcsóbb palack 350 euróért kelt el. A Petrust egy sanghaji borkereskedő vásárolta meg, aki kimondottan az árverés hírére érkezett a francia fővárosba.
Egy üveg Châteauneuf du Pape-ért 850 eurót fizettek, három Mouton Rothschild 3200 euróért, egy 1986-os Petrus 2100 euróért kelt el. A legöregebb bor, egy 1936-ból való Château Latour esetében 3500 eurónál koppant a kalapács.
Az árverésre bocsátott palackokat kedden és szerdán kiállították egy elővárosi borpincében, ahol a világ minden részéből érkezett újságírók, a nagy párizsi éttermek borpohárnokai és a külföldi ügyfelek ügynökei egymásnak adták a kilincset.
A borokra kerek címkét ragasztottak, amelyen szerepel a származási helyük – Élysée-palota -, az értékesítés dátumával.
Francois Hollande francia elnöknek írt levelében Michel-Jack Chasseuil, egy nyugat-franciaországi nagyhírű borpince tulajdonosa elkeseredettségét fejezte ki, amiért Franciaország valódi nemzeti kincsének egy része "a világ milliárdosainak kezére jut".
A Drouot aukciósház közleménye szerint az árverés bevételéből fiatalabb, olcsóbb borokat vásárolnak, a többit pedig visszafizetik a költségvetésbe.
Ghislaine Kapandji, a Kapandji-Morhange cég becsüse szerint az 1200 palack az egész francia bortermelést képviseli. Legtöbb közöttük bordói és burgundi, de van elzászi, loire-i, Rhone-völgyi és délnyugat-franciaországi bor is.