szerző:
T.S.
Tetszett a cikk?

Válogatott szakácsok versengenek a televízió nyilvánossága előtt, hogy a szakértő zsűri eldöntse, melyikükből lesz Top Chef, aki jelentős pénzösszeggel gazdagodva, akár saját étterme nyitásához is megnyerheti az induló tőkét.

 Amíg a hazai tévécsatornák a főzéshez valamit konyító, vagy legfeljebb a fakanállal szívesen virító sztárok és celebek egymás közti „versengésével” próbálják felkelteni a gasztronómia iránti érdeklődést – sokszor agyonismételve a hangzatos című sorozatokat –, addig a tengerentúli profi szakács-show-t Európában is egyre több ország veszi át. Az USA-ban – ahol kitalálták – a tizenegyedik évadját kezdi októberben a Top Chef című szakács tehetségkutató  tévésorozat. Szeptembertől immár Spanyolország és Lengyelország is csatlakozik a műsort adaptáló tucatnyi országhoz.

Twitter

A Bravo tévécsatorna által 2006 márciusában Las Vegasból indított Top Chef népszerűségét az USA-ban mi sem jellemzi jobban, minthogy a 11. szériája kerül adásba, ezúttal október 2-tól New Orleansból. A több hónapig tartó (három-négy hónap) műsorban az eredeti változat szerint 15 szakács versenyez egymással, egyéni és csapatfeladatok során kell bizonyítaniuk mesterségbeli tudásukat az ismert szaktekintélyekből álló zsűri előtt. A versenyzők száma minden héten eggyel csökken, az egyre izgalmasabb finisből kikerülő győztes nyereménye most már 200 ezer dollár (45,4 millió forint) . Egyébként a 8. etapban emelték duplájára a díj összegét, az első öt versenyé 100 ezer, a 6-iké és 7-iké pedig 125 ezer dollár volt. A műsort a magas nézettségi mutatók mellett jelentős szakmai elismertség is jellemzi, a televíziós valóságshow kategóriákban többszörös Emmy-díjas, illetve minden évben többszörös jelölt is. A Top Chef az ígéretes szakácstehetségek számára biztosít országos ismertséget és kínál lehetőséget a sikeres életpályára. Elég ehhez megemlíteni az amerikai első adássorozat győztesét, Harold Dieterlét, aki 2007-től több éttermet nyitott New York Cityben és tanít az Amerikai Kulináris Intézetben. Legalább ilyen jövőt jósolnak az utolsó, 10-ik széria győztesének, a dél-koreai származású, Kentwoodban nevelkedett, 28 éves Kristen Kish-nek  - ő volt a második női nyertes a sorozatfolyamban -, aki egyetemi tanulmányait váltotta fel a chicagói Kulináris Művészetek Cordon Bleu Kollégiumával. Jelenleg egy bostoni étterem konyhafőnöke és gasztronómiai instruktorként is tevékenykedik.

Kristen már konyhafőnők és szaktanácsadó
Wikipedia

A Top Chef az USA-n kívül igen sikeres Kanadában, Finnországban, Hollandiában, Görögországban, Franciaországban, Belgiumban, Indonéziában, Portugáliában, Romániában, s van arab változata is. A francia-belga, illetve a holland adaptációja négy évadot ért meg, de már megállapodtak a folytatásról is. Most szeptemberben rajtol, és nagy várakozás előzi meg a főző-show-t Lengyelországban és Spanyolországban. Az utóbbiban az Antena 3 tévécsatorna indítja 12 részben. A Michelin-csillagos séfekből – Susi Díaz, Ángel León, Alberto Chicote - álló zsűri 50 ezer euróval (cirka 15 millió forint) jutalmazza majd a győztes Top-Chef-et.

Egyelőre nem ismert, hogy a színvonalas gasztronómia vetélkedő (amely bizonyára bejáratott üzleti/nyereségvonzatokkal rendelkezik)   magyar adaptálását tervezik-e. Nagyon ránk férne.

 

 

 

    

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!