szerző:
Haulitus Anikó
Tetszett a cikk?

Ha könnyed, omlós tésztát szeretnénk, akkor muffinok, piskóták, kevert sütik, tortalapok készítésekor jellemzően a sütőporé lesz a főszerep.Vagy jó lesz a szódabikarbóna is?

  

A sütőpor nem is olyan régi találmány, mint gondolnánk. Viszont annyi biztos, villámgyorsan meghódította az egész világot. Bár a legtöbben dr. Oetker nevéhez kötik a sütőpor feltalálását, érdemes tudni, hogy az összetételét John Dwight és Austin Church furmányolta ki. Az ő recipéjüket fejlesztette és tökéletesítette tovább a fiatal gyógyszerész, dr. August Oetker, aki 1891-ben dobta piacra első készítményét. 15 év múltán többszörös milliomos lett, legalábbis, ami az eladott kis tasakok számát illeti. Pontos adat nincs, csak annyi bizonyos, hogy másfél évtized alatt több 10 millió kis zacskó sütőpor került a derék háziasszonyok süteményeibe.

  Tulajdonképpen a fejlesztés abból állt, hogy az ifjú Oetker patikus megtalálta a tökéletes arányokat a sütőpor három összetevője között. Fő alkotóeleme a szódabikarbóna, amelynek minimum   32% -ban kell jelen lennie valamilyen savhordozó és keményítő anyag mellett. 

Az összetételből is látszik, hogy a szódabikarbóna és a sütőpor közeli rokonságban állnak egymással, és nem kell csodálkozni, ha arról hallunk, akár csereszabatosak is lehetnek egy receptben.Kérdés, mikor melyiket is lehet használni, vagy melyiket előnyösebb. Mindkettő használatával levegősebb, könnyedebb lesz tészta, de érdemes tudni, milyen kémiai reakciók játszódnak le használatukkor a sütésnél.

A szódabikarbóna savas közegben szén-dioxidot termel, légbuborékok keletkeznek, amelyek megemelik a süteményt, ettől válik magasabbá, könnyedebbé. Nagyon fontos kihangsúlyozni a savas közeget, így szódabikarbónát akkor használjunk, ha van a sütemény receptjében savas közeget biztosító alapanyag, mint a citrom,a méz, az író, az ecet vagy egyéb savas összetevő. Ha nincs savas közeg, akkor is helyettesíthetjük vele a sütőport, de nagyon fontos tudni, hogy csak harmad annyi kell belőle, mint a sütőporból. Ha például a recept 9 gramm sütőport ír elő, akkor 3 g szódabikarbónával helyettesíthetjük. A széndioxid termelés savas közeg nélkül is megindul ideális hőmérsékleten, ami pedig 200-250 fok lehet. A sütemény állagra tökéletes, ám kevésbé látványos lesz a savas nélkül. Jó, ha ezt is tudjuk.

 A sütőporban már eleve ott a savhordozó anyag, ami hatását gyakorlatilag ugyanúgy fejti ki, mint a szódabikarbóna. Hő hatására szén-dioxid keletkezik, és az együttmüködésnek köszönhetően a süteményünk nemcsak könnyű és levegős, de szép magas is lesz.

Tehát azoknál a recepteknél, ahol van savas közeg, elég a szódabikarbóna, amelyeknél pedig nincs, azoknál érdemesebb inkább sütőport használni.

Nagyon fontos, hogy betartsuk mindkét térfogatnövelő szer esetében a helyes arányokat, a megadott mennyiségeket, különben az eredmény a visszájára fordulhat. Ha túladagoljuk, túlságosan felfújódik a sütemény, megreped a teteje, sőt, ki is folyhat a tészta a sütőbe. Általában egy zacskó sütőpor 12 g, ez 50 dkg, azaz fél kiló liszthez való adag. Ha helyette szódabikarbónát használunk, akkor ebből csak a harmada, azaz 4 g kell.

Egyik szer használatakor sem szabad nyitogatni a sütő ajtaját, különben megzavarhatjuk a kémiai folyamatokat a hőmérséklet ingadozásával, és a sütemény összeesik.

Fontos, hogy a sütőport vagy a szódabikarbónát mindig jól keverjük el a liszttel. Egyfelől így egyenletesen eloszlik, másfelől nem lép idő előtt kémiai reakcióba a sütemény más összetevőjével.

Mindkét térfogatnövelő szert érdemes jól zárható dobozban, száraz helyen tartani, különben még a szavatossági idő lejárta előtt használhatatlanná válhat. Gyorsan letesztelhetjük, hogy jó-e még a sütőpor, vagy szódabikarbóna, ha egy csésze forró vízbe pár csipet port szórunk. Ha hirtelen pezsegni kezd, akkor még biztosan levegőssé teszi a süteményünket, ha nem, akkor már nem fejti ki a kívánt hatást.

Érdemes még megemlíteni a szalakálit, ami hivatalos kémiai nevén ammónium-hidrogén-karbonát. Régi sütemény receptekben gyakran fellelhető. Ma is hozzájuthatunk, lehet kapni, de ezt csak vékony lapok sütésekor használjuk, mint például a mézes krémes, vagy a zserbó.

 

Aréna2000

 

JOGHURTOS-MEGGYES  POHARAS  

 Hozzávalók :

/

A mérőpohár a joghurt pohara lesz./

2 pohár natúr joghurt

4 bögre finomliszt

2 bögre cukor

1 bögre étolaj

2 egész tojás

1 citrom reszelt héja

10 dkg étcsoki apró darabokra törve

1 evőkanál rum vagy 1 teáskanál rumaroma

20 dkg magozott meggy / befőtt / , zsemlemorzsába vagy őrölt dióba, mákba forgatva

4 g szódabikarbóna

 Elkészítés:

A 4 pohár lisztet keverjük el a szódabikarbónával. Adjuk hozzá az összes többi hozzávalót a meggy és az étcsoki kivételével, és elektromos mixerrel keverjük simára. Öntsük egy 23x30 cm-es , sütőpapírral kibélelt vagy zsiradékkal kikent tepsibe. A tetejére egyenletesen oszlassuk el a zsemlemorzsába vagy őrölt mákba, dióba forgatott, levétől lecsurgatott meggyet, és tegyük 200 fokos előmelegített sütőbe. Süssük 25-30 percig.  Tipp: A meggybefőtt helyett felkockázott almát, körtét is használhatunk. Szezonban friss ribizlit, cseresznyét. 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!