szerző:
T.S.
Tetszett a cikk?

1,61 euró, ennyi a bekerülési költsége annak a háromfogásos menünek, amelynek fogásait egy, neves katalán séfek által összeállított recepttárból válogattuk. A nyomtatott formában és e-könyben egyaránt megjelenő kiadvány, amint arról nemrégiben hírt adtunk, élelmezési segélyre szorulóknak készült.

A nagy közérdeklődést kiváltó Jól, jót és olcsón enni (Para comer bien, bueno y barato) címmel megjelent receptkönyv elsősorban a rászorulóknak akar segíteni. Viszont ez nem zárja ki, hogy azok is ötleteket merítsenek belőle, akiknél nem olyan kiszámított a konyhapénz, vagy éppen spórolni szeretnének. Nem mellékes szempont az sem, hogy a könyv receptjeit összeállító séfek a takarékosság mellett egészséges, vitaminokban, tápanyagokban gazdag ételeket ajánlanak.

A tematikusan csoportosított friss zöldség-, gabona-, gomba-, hús-, tojás- hal-, gyümölcs- és konzervételek között válogatva hamar ráérezhetünk annak az „ízére”, hogy egy kitekintő recepttárról van szó, amely a különböző spanyol autonóm területek, tájegységek kulináriáján kívül a globális világkonyhára is rálátással bír. Ennek megfelelően állítottuk össze a háromfogásos menünket, amelyben előételként az arab hummuszt, levesként a vietnami konyhát idéző rizstésztás húslevest, főfogásként pedig egy spanyol recept szerint készített tőkehalfánkot ajánlunk. A háromfogásos menü bekerülési költsége 1,61 euró, ez - a bankok 304,31 és 328,39 forint közötti csütörtöki eladási árait figyelembe véve – átszámítva is kijön egy ötszázasból. Igaz, egy főre számolva.  

onceuponchef.com

Előétel: hummusz

A jellegzetes arab mezzé-k, előételek közé tartozó hummuszt, magyar nevén csicseriborsó-pürét feltétekkel főételként is fogyasztják. Ezúttal pitakenyérrel és zsenge tavaszi vöröshagymával a könnyebb leves előtt ajánljuk. A recepttárban az egy asztalból és körülötte nyolc székből álló igualadai 8Cadires étterem házigazdái, Josep Maria Luque és Joan Carol jegyzik a hummuszt. Náluk a konzerv felhasználásával készülő fogás egy főre számítva 22 eurócentet  kóstál.

Hozzávalók (4 főre): 1 doboz főtt csicseriborsó (40 dkg), 2 evőkanál tahina (szezámmag paszta), víz, 1 gerezd fokhagyma, csipetnyi só, kávéskanál kömény, fél citrom leve, szűz olívaolaj, fűszerpaprika.

Elkészítése: Öblítsük át a csicseriborsót hideg vízben, majd tegyük egy lábasba, adjuk hozzá a tahinát, a citrom levét, a köményt őrölt) és a finomra aprított fokhagymát. Ezt együtt turmixgéppel pépesítsük,  hozzá adva egy kis vizet. A krémes állagú humuszt rakjuk ki egy tálba és a tetejét díszítsük kevés piros fűszerpaprikával, locsoljuk meg olívaolajjal.

Tipp: a hummuszt pirítóssal és friss, csíkokra vágott sárgarépával, zellerrel is fogyaszthatjuk. Felhasználhatjuk hidegen szendvicsekhez alapkrémként is. Kömény helyett római köményt is használhatunk, vagy csak őrölt fehér borst. Ha a csípőset szeretjük, chilipelyhet is keverhetünk hozzá. A tetejére szórhatunk pirított olajos magvakat. Persze ez már plusz költség.

Leves: húsleves rizstésztával

A húsleves rizstésztával vietnami jellegű leves. Az oloti két Michelin-csillagos étterem, a Les Cols (Oszlopok) tulajdonos séfjei, Pere Planagumà és Fina Puigdevall ajánlásával. A számításaik szerint 47 eurócentből kihozható leves elkészíthető a hűtőszekrényben vagy mélyhűtőben tárolt zöldségekből, húsokból, de természetesen friss alapanyagokból a legjobb .

Hozzávalók (4 személyre): 15 dkg rizstészta, 15 dkg füstölt bacon , 10 dkg főtt zöldbab, póréhagyma, hagyma, sárgarépa, 1,5 l víz, szűz olívaolaj.

Elkészítése: Kockázzuk vagy csíkozzuk fel és csöppnyi olívaolajon pirítsuk aranysárgára a bacont egy serpenyőben. Dobjuk rá az apróra vágott zöldségféléket, s az egészet öntsük fel egy liter vízzel, majd forrás után lassú tűzön 30 percig főzzük. Amikor a zöldségek átfőttek, tegyük rájuk az előfőzött zöldbabot és sózzuk meg ( de vigyázzunk, a bacon is sós). Egy külön tálban vagy lábasban fél liter, enyhén sós forró vízzel leöntjük a risztésztát, és 10 percig állni hagyjuk. Hagyjuk kihűlni, majd újra megkeverjük. A baconos húslevest a zöldségekkel rakjuk üvegtálba, és  szűrőkanállal, spirálalakba húzva tegyük rá az elkészített rizstésztát.

lacosinadeconsu.es

Főétel: tőkehalfánk

A tőkehalfánk a mediterrán országok – Spanyolország, Olaszország, Franciaország, Portugália – jellegzetes, és olcsó fogása. A spanyoloknál a Virágvasárnaptól Húsvétvasárnapig tartó Szent Hét idején tradicionális ételnek számít. A receptje Nandu Jubany, a Michelin-csillagos calldetenesi Can Jubany vendéglőse/séfje közreműködésével került a szakácskönyvbe. Ő 89 eurócent /főre kalkulálta ezt az ételt.         

Hozzávalók (4 főre): 25 dkg filézett tőkehal,1 közepes burgonya, 1 dl víz, 2 tojás, 5 kanál liszt, 2 kanál vaj, 2 kanál zsír, 1 gerezd fokhagyma, szűz olívaolaj, só és petrezselyem.

Elkészítése: Főzzük meg a meghámozott és felkockázott burgonyát. Adjuk hozzá a kézzel szétmorzsolt tőkehalat (ha konzervált, akkor a sós levét öntsük le róla). Keverjük meg, s ha a tőkehal elmerül a lábas alján, akkor kapcsoljuk le a gázt. Szűrjük le a tőkehalat és a burgonyát, de a levet, amiben főttek, ne öntsük ki. Ehhez a léhez adjuk hozzá a vajat és a zsírt, várjuk meg, amíg felolvadnak. A takarékon melegen tartott zsíradékban keverjük jól el a lisztet, és magasabbra véve a lángot - de ügyelve, hogy ne forrjon az étel - főzzük amíg jó pépes  lesz.. Hagyjuk kihűlni, majd egyenként üssük bele a tojásokat, majd jöhet hozzá a préselt fokhagyma, az apróra vágott petrezselyem, a burgonya és a tőkehal. Az egészet egyenletesen összedolgozzuk, ízlés szerint sózzuk. A masszából két kanál segítségével gombócokat szaggattunk  ki,  és olívaolajban aranybarnára sütjük . 

Tipp: A tőkehalfánkot egy tálban egymásra is halmozhatjuk, de tűzhetjük nyársakra. Fogyaszthatjuk önállóan és körettel, ízlés szerinti mártogatóssal, akár a hummusszal is. 

 Megjegyzés: mindhárom fogás hozzávalói nálunk is különösebb utánjárás nélkül beszerezhetők a szupermarketekben, nagyobb élelmiszerüzletekben. Előfordulhat, hogy egy-kettő a spanyolországi áraknál valamivel drágábban szerezhető be. Nem  számoltuk ki a mennyiségekre a hozzávalók itthoni pontos bekerülési költségét, de egészen biztosak vagyunk benne, hogy nem kell különösebben kiköltekeznünk - pláne az éttermi árakhoz viszonyítva -, ha összeállítjuk ezt a menüt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!