szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Huszonöt évvel ezelőtt, a rendszerváltás után a magyar gasztronómia, vendéglátás történetében is új fejezet vette kezdetét. Ezt jelezte s jegyezte az első hazai gasztronómiai folyóirat, a Konyhaművészet megjelenése is. A lapnak tiszteleg augusztus 29-én megnyíló, november elejéig látható, új kiállításával a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum.

A Konyhamüvészet jött, látták és meggyőzött 16 esztendőn keresztül, megalapozva a magyar gasztronómiai sajtót. A lapok, a fotók, az emlékek most tárlókba kerültek. Ebből az alkalomból elevenítette fel Komáromi Zoltán alapító főszerkesztő a kezdeteket:

antikvarium.hu

„Maroknyi csapat fogott bele 25 évvel ezelőtt a Konyhaművészet című gasztronómiai folyóirat megteremtésébe, elindításába. Valójában egy újságíró-fotós házaspár – Virág F. Éva és K.Z. – álma kezdett testet ölteni, s talált  partnerekre Árvai Jolán, Bende Mónika és Korpádi Péter személyében. Valami újat akartak létrehozni: egy remek fotókkal teli, igényes, szép kivitelű gasztronómiai lapot. Olyat, amilyen még nem volt Magyarországon. Trendteremtőt, előremutatót.

Vendéglőseinknek, borászainknak csupán töredéke állt készen a változtatásra. De akarták a változást – ahogy a lapcsinálók is. Némi szerénytelenséggel kölcsönhatás fedezhető fel a szereplők között. A lap megjelenése ösztönzőleg hatott az új irányzatok, a kísérletek iránt fogékony, a fejlődés iránt elkötelezett nívós vendéglátós rétegre. Azok fejlődése inspiráló volt, fejlődött a lap is, s fejlesztette a vendégek igényeit, a gasztronómia iránt érdeklődő közönség ízlését.

Az első időszakot sok küzdelem jellemezte, s az alkotóknak is több mindent meg kellett tanulni. Hogy a fotós és a szakács/cukrász csak egymásra hangolva dolgozhat jól. Hogy adekvát és ösztönző környezetet kell teremteni az ételkreáció köré, mert az a legfontosabb. Egyre bővülő csapatunk, a lassanként food stylistokká váló szakácsok/cukrászok, valamint az egyre bátrabban kísérletező és mind kreatívabb fotósok a kezdeti, olykor még esetleges csendéletektől eljutottak a magas színvonalú, ám sosem öncélú kompozíciókig – kiérdemelve ezzel a szakma rokonszenvét és elismerését.”

  Szólni kell a Konyhaművészetnek arról a kezdeményezéséről is, ami ösztönözte az éttermek első hazai versengését: a lap hirdette meg az úgy nevezett  Tízes Listát, ahova igencsak nagy rang volt felkerülni, és nyomában megjelentek az akkori legjobb vendéglátóhelyeken az elismerő oklevelek.   (A Konyhaművészet 2006 decemberében jelent meg utoljára.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!