Tetszett a cikk?

A MOL és a PKN Orlen lengyel olajipari társaság az eredetileg április 30-ára kitűzött határidőig nem egyezett meg a lehetséges egyesülésről, de a tárgyalásokat tovább folytatják.

Az elmúlt hónapok során végzett átfogó elemzés világosan megmutatta mindkét cég számára az együttműködésben rejlő erős üzleti logikát - olvasható a MOL és a PKN a hvg.hu-hoz eljuttatott közös közleménye.



A felek jelentős előrehaladást értek el az együttműködési kereteinek részletezett meghatározásában. További tárgyalások szükségesek azonban annak érdekében, hogy egy kötelező érvényű megállapodás szülessen, és hogy a tranzakcióhoz rendelkezésre álljon valamennyi lényeges kormányzati és társasági hozzájárulás - teszi hozzá a közlemény.



A MOL és a PKN Orlen 2003. november 20-án megállapodtak arról, hogy kizárólagos tárgyalásokat kezdjenek a két társaság közötti szorosabb együttműködés lehetséges előnyeinek megvizsgálására. A szándéknyilatkozat alapján létrejött együttműködés az eddig elért eredmények alapján tovább folytatódik.



A MOL már 2001-ben jelezte a lengyel kincstárügyi minisztériumnak, hogy érdeklik a PKN értékesítésének feltételei. Akkor a lengyel állam stratégiai befektetőnek kívánta eladni az olajipari cég 18 százalékát, ami aztán meghiúsult. A MOL és az OMV egyaránt ajánlatot tett a 2001-ben meghirdetett, de végül befagyasztott versenytárgyaláson a PKN Orlen 17,58 százalékára.



A MOL és a PKN 2003. november 20-án, Medgyessy Péter miniszterelnök lengyelországi látogatása alatt írt alá szándéknyilatkozatot a két cég stratégiai együttműködéséről.



A két fél megállapodott abban, hogy megteszi az első lépéseket egy erős közép-európai olajszövetség kialakítása érdekében. Ennek kezdeti stádiumában, néhány hónapos távlatban munkacsoportokat állítanak fel, melyek felmérik a jövőbeni potenciális együttműködés lehetőségeit és annak lehetséges menetrendjét.



A szándéknyilatkozat 2004. április 30-ig szabott határidőt az egyesülés feltételeinek kidolgozására. Azért eddig az időpontig, mert május elsejétől a két ország csatlakozik az Európai Unióhoz és ezzel szigorodnak az egyesülés feltételei.



A lengyel kincstárügyi minisztérium ugyanakkor az új kormány hivatalba lépéséig nem dönt arról, hogy támogatja-e az egyesülést. A jelenlegi lengyel kabinet május 2-án mond le.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!