Tetszett a cikk?

Az uniós csatlakozást követő időszakban élénk volt az érdeklődés a nemzetközi álláslehetőségek iránt. Az utóbbi időben azonban csak havi egy-kétezer ügyfele van a külföldi munkavállalásról tájékoztatást nyújtó Eures-tanácsadóknak.

Nem változtak döntően a csatlakozás óta eltelt időszakban az európai munkavállalás körülményei - mondta a Menedzsment Fórumnak Oláh Beáta, az EU munkaközvetítő ügynökségének (Eures) menedzsere.



Dániában és Norvégiában a külföldi munkavállaló egy állásba való felvételekor nem vizsgálják meg, hogy a helyi munkaerőpiacról betölthető-e az adott üres pozíció. A magyar dolgozó is megkapja a hatóság engedélyét, ha a munkaszerződése megfelel az adott szakma kollektív szerződésének.



Németországgal és Ausztriával államközi egyezményt tart fenn Magyarország, melynek értelmében egy adott kvótán felül nem fogadnak hazai munkavállalókat - hangsúlyozta Oláh Beáta.



Svájcban 100, Franciaországban 300, Luxemburgban pedig mindössze 20 magyar állampolgár vállalhat munkát évente. A korlátozást várhatóan két év múlva felülvizsgálják, legkésőbb hét év múlva pedig megszüntetik ezeket.



Hollandia annyiban tartozik más kategóriába, hogy a negyedévente megállapított hiányszakmákba magyar érdeklődők is jelentkezhetnek. Május elseje óta eddig egyszer vizsgálták felül a listát, de lényegesen nem módosult a választható állások kínálata - tette hozzá.



A Világgazdaság információi szerint a legtöbb lehetőséget jelenleg Nagy-Britannia kínálja. Az angolok toborozzák is hazánkból a szakembereket, főként nővéreket, kardiológusokat, szövettanszakértőket, mikrobiológusokat, senior orvosokat és pszichiátereket. Az orvosoknak pozíciótól függően évente 75-90 ezer fontot (24,77-1,85 millió forint) kínálnak.



A hazai tanácsadók az Eures adatbankja alapján segítenek az álláskeresőknek. Míg májusban húszezer álláslehetőség volt a rendszerben, ma már hetvenezer. Az adatbázis egyébként 2005 januárjáig fokozatosan bővül. A magyar érdeklődők elsődleges célországa Németország és Ausztria. Népszerűségben a német nyelvterülethez tartozó tagállamokat követi Nagy-Britannia és Írország.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!